Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Sprzęt > Raptor - okulary HUD dla rowerzystów

Raptor - okulary HUD dla rowerzystów

Data: 2016-01-03
Źródło: Informacja własna

Izraelska firma Elbit Systems jeden z największych producentów elektroniki obronnej i robotów bezzałogowych wykorzystała swoje 30-letnie doświadczenie w produkcji wyświetlaczy przeziernych HUD do stworzenia nowej generacji okularów dla rowerzystów.

Raptor - okulary HUD dla rowerzystów

Od wielu już lat w technice wojskowej jest stosowana technologia wyświetlania informacji np. aktualnej prędkości, odległości, wysokości, czy sztucznego horyzontu na szybie bez zasłaniania widoku. Tego typu wyświetlacze HUD (skrót od ang. Head-Up Display) występują w dwóch odmianach - informacje są wyświetlane albo na szybie pojazdu (jest to możliwe w samolocie oraz w samochodzie) albo na szybie hełmu - wtedy powierzchnia z wyświetlanymi informacjami może przemieszczać się wraz z głową obserwatora.

Raptor - okulary HUD dla rowerzystów

To drugie rozwiązanie zostało wykorzystane przez firmę Everysight (należącą do koncernu Elbit Systems) do stworzenia nowoczesnych okularów Raptor dla rowerzystów.

Podobnie jak w wojskowych wersjach na szybce są prezentowane aktualne informacje na temat jazdy - prędkość, wysokość, kierunek jazdy czy tętno. Jest to możliwe dzięki specjalnemu układowi optycznemu, który prezentuje dane na przeźroczystym ekranie w taki sposób, że rowerzysta nie musi przenosić ani skupiać wzroku na dwóch różnych odległościach - na wyświetlanych danych oraz na rzeczywistym obrazie. Prezentowane dane są wirtualnie nałożone na rzeczywisty obraz. 

Raptor - okulary HUD dla rowerzystów

Raptor - okulary HUD dla rowerzystów

Okulary Raptor nie są pierwszymi tego rodzaju okularami dla rowerzystów. Już wcześniej pojawiły się podobne okulary  Recon Jet oraz Kopin Solos. Jednak w nich dane są prezentowane na innej zasadzie - są wyświetlane przez mały projektor w prawej dolnej lub górnej części okularu.

Raptor - okulary HUD dla rowerzystów

Raptor - okulary HUD dla rowerzystówRaptor - okulary HUD dla rowerzystów

Obraz rzeczywisty jest więc częściowo zasłaniany. Okulary Raptor są pozbawione tej wady.

Nowe supernowoczesne okulary mają być dostępne w sprzedaży jeszcze w tym roku.

 Raptor - okulary HUD dla rowerzystów
KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!