3200 kilometrów przejechali w ciągu minionych dwunastu miesięcy rowerzyści zrzeszeni w kościańskiej Grupie Rowerowej im. Jana Pawła II. W 2008 r. miłośnicy dwóch kółek wyruszyli na 38 wycieczek. W tym czasie dołączyło do nich około 10 nowych członków. Organizowali wypady jedno-, dwu- i trzydniowe. W lutym ubiegłego roku Grupa zyskała status stowarzyszenia
Do podstawowych celów stowarzyszenia należą: działania na rzecz rozwoju infrastruktury rowerowej w mieście, propagowanie alternatywnego środka transportu, jakim jest rower oraz współdziałanie ze związkami, stowarzyszeniami i organizacjami zajmującymi się rozwojem infrastruktury rowerowej w mieście; prowadzenie, rozwijanie i propagowanie turystyki rowerowej w kraju i za granicą; organizowanie zebrań dyskusyjnych i towarzyskich; poradnictwo i pomoc w organizacji i prowadzeniu imprez o charakterze sportowym, informacyjnym oraz turystycznym; ochrona i promocja zdrowia oraz wspieranie rozwoju kultury fizycznej poprzez aktywny wypoczynek; integracja z różnymi grupami rowerowymi na terenie Polski i poza granicami; popularyzowanie historii Wielkopolski i ochrona dziedzictwa kulturowego; poznawanie regionu - jego położenie, historia, zabytki, tradycja; działanie na rzecz budowy infrastruktury sprzyjającej użytkowaniu roweru; współpraca z organami administracji publicznej właściwymi do projektowania i budowy infrastruktury rowerowej. Prezesem została Elżbieta Bączyk. Ponadto w zarządzie zasiadają: Tomasz Szajek (wiceprezes), Małgorzata Ludwiczak (sekretarz) i Anna Zamelczyk (skarbnik).
Pierwszy ubiegłoroczny wyjazd, szlakiem żółtym, zorganizowano 3 lutego. Rowerzyści przejechali wzdłuż i wszerz Ziemię Kościańską. Zwiedzali też pałace w regionie, m.in. w Wonieściu, Jezierzycach, Osieku, Jeziorkach, Popowie, Osiecznej. Pojechali do Puszczykowa i Szreniawy. W kwietniu wybrali się w 80-kilometrową podróż do Jaszkowa, gdzie odwiedzili międzynarodowy ośrodek edukacji jeździeckiej. Wraz z 260 rowerzystami uczestniczyli też w Rajdzie Karola. W maju 13-osobowa grupa z Kościana pojechała na Mazury, gdzie podziwiając m.in. Puszczę Borecką i Suwałki. Zwiedzili ponadto pokamedulski kompleks klasztorny i przejechali szlakiem papieskim. Wiosną i latem wyjeżdżali na coniedzielne wycieczki.
W dwa letnie miesiące kościańska grupa odwiedziła m.in. Częstochowę, Łagiewniki, Wieleń, Woźniki, Osieczną, Świnice Warckie. Wyprawa do Częstochowy była najdłuższą z ubiegłorocznych. Zdecydowało się w nią wyruszyć 31 osób. Trasa liczyła blisko 423 km, dlatego podzielono ją na trzy etapy.
- Połowa grupy wróciła z Częstochowy do Kościana pociągiem, a reszta ruszyła do Łagiewnik oddalonych o 134 kilometry. Stamtąd tylko ja i Tomek wracaliśmy do domu rowerami, robiąc w sześć dni ponad 700 kilometrów - relacjonuje Elżbieta Bączyk, prezes stowarzyszenia.
W trzy dni Kościaniacy przejechali Ziemiańskim Szlakiem Rowerowym. Na tę lipcową wyprawę, którą planowali od roku, wyruszyła 14-osobowa grupa. Najwięcej atrakcji czekało na nich na pierwszym odcinku trasy do Gostynia, gdzie zwiedzili zabytkowe pałace. W Bieżyniu czekała na nich kolejna atrakcja – przejażdżka drezyną. Nocowali w szkole w Golejewku. Po raz pierwszy też wybrali się do Woźnik, gdzie zwiedzili klasztor franciszkanów. Uczestniczyli również w VII Pielgrzymce do Górki Duchownej, rajdzie Radia Merkury wzdłuż Warty, a w październiku byli organizatorami III Papieskiego Rajdu Rowerowego do Gryżyny. W minionym roku nawiązali kontakt z grupą rowerową z Miejskiej Górki, z którą wyruszyli na 130-kilometrową trasę do Góry Śląskiej i Milicza. Sporym przeżyciem był wyjazd do Świnic Warckich koło Łęczycy, miejsca urodzenia siostry Faustyny.