Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > Rowerem legalnie na czerwonym świetle - na razie tylko w Paryżu we Francji

Rowerem legalnie na czerwonym świetle - na razie tylko w Paryżu we Francji

Data: 2015-07-21
Źródło: Informacja własna

1 lipca w Paryżu zmieniły się przepisy zgodnie z którymi będzie dozwolona jazda rowerem przez skrzyżowanie, nawet jeśli jest czerwone światło. Oczywiście pod pewnymi warunkami.


Przez dwa lata trwały eksperymenty i testy, mające na celu sprawdzenie, czy taka zmiana nie przyniesie negatywnych skutków.Jak się okazało nie stwierdzono wzrostu liczby wypadków, dzięki czemu władze uznały, że eksperyment można uznać za udany.

Od teraz rowerzyści mogą przejechać przez skrzyżowanie na wprost oraz w prawo (w lewo na niektórych), nawet na czerwonym świetle. Oczywiście muszą przy tym ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom. Czerwone światło jest zatem traktowane jako znak "ustąp pierwszeństwa".

Dodatkowa nowelizacja przepisów dopuszcza taką zmianę przepisów w pozostałej części Francji. Decydują o tym zarządcy dróg.

Nowe przepisy dodatkowo pozwalają rowerzyście jazdę środkiem pasa na terenie gdzie dopuszczalna prędkość dla pojazdów wynosi do 50 km/h. Surowiej będą karani kierowcy samochodów parkujących na drogach dla rowerów - wysokość mandatu wzrosła z 35 do 135 euro. Dobrą zmianą dla kierujących samochodami jest dopuszczenie możliwości wyprzedzania rowerzysty na ciągłej linii. Zarządcy dróg w danym mieście mogą ustalić, że obowiązującym limitem prędkości - domyślnym jest 30 km/h zamiast 50 km/h.

fot O.Schneider

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!