Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > Korki w wielkich miastach sprzyjają rowerzystom

Korki w wielkich miastach sprzyjają rowerzystom

Data: 2011-03-07
Źródło: gazeta.pl

We Francji nikt już nie ma wątpliwości, że hegemonia samochodów w miastach należy do przeszłości. Ustawowo zmieniono priorytety w planowaniu miast i wprowadzono udogodnienia dla słabszych uczestników ruchu: niepełnosprawnych, pieszych i rowerzystów

Olivier Schneider, francuski aktywista rowerowy polskiego pochodzenia, odwiedza największe miasta Polski z serią wykładów o francuskiej polityce rowerowej. W środę o vélorution, czyli francuskiej rewolucji rowerowej, opowiadał we Wrocławiu.

Rozmowa z Olivierem Schneiderem

Agata Saraczyńska: Vélib to nazwa paryskiego roweru miejskiego. Czy francuska vélorution to 24 tysiące rowerów, które od 2007 roku można wypożyczyć w Paryżu?

Olivier Schneider: W żadnym wypadku. Paryski rower miejski to spektakularny sukces długoterminowej polityki, którą Francja rozpoczęła po uświadomieniu sobie zgubnego wpływu obowiązującego przez lata stwierdzenia de Gaulle'a, że rozwój miast musi zostać dostosowany do rozwoju motoryzacji. I choć wielu Francuzów krytykuje vélib - bo nie rozwiązuje on wszystkich problemów osób poruszających się po mieście własnymi rowerami - to jednak sukces paryskiej wypożyczalni ma znaczenie kulki śnieżnej urastającej do rozmiarów lawiny. To sygnał, że rewolucji rowerowej już nie można powstrzymać.

Czytaj dalej na stronach gazeta.pl
KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!