Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > Stolica. Ratusz podsumował sezon rowerowy

Stolica. Ratusz podsumował sezon rowerowy

Data: 2012-12-13
Źródło: PAP

Urzędnicy stołecznego ratusza podsumowali sezon rowerowy. Z zaprezentowanego raportu wynika, że w Warszawie systematycznie przybywa szlaków rowerowych, a miejski system wypożyczalni Veturilo cieszy się dużym zainteresowaniem.

Przedstawiony na wtorkowej konferencji prasowej "Raport rowerowy 2012" podsumowuje działania ratusza w rozbudowie infrastruktury rowerowej w stolicy. Wynika z niego, że warszawiacy mogą korzystać obecnie z 340 km dróg rowerowych. W minionym sezonie w mieście przybyło 30 km szlaków rowerowych - to o 24 proc. więcej niż w 2010 roku. W tym samym czasie liczba parkingów dla jednośladów zwiększyła się o 130 proc., a miejsc parkingowych dla nich jest trzykrotnie więcej niż dwa lata temu.

O rosnącym znaczeniu roweru jako środka transportu warszawiaków świadczy m.in. że natężenie ruchu takich pojazdów wzrosło od 2009 roku o 110 proc. Urzędnicy prezentujący raport podkreślali, że mieszkańcy chętnie korzystają z rowerów w komunikacyjnym szczycie, czyli coraz powszechniej używają jednośladów w drodze do pracy.

Duży sukces odnotowała sieć rowerów publicznych Veturilo. Od chwili jej uruchomienia na początku sierpnia do końca listopada, kiedy zakończył się sezon, odnotowano ponad 290 tys. wypożyczeń. Miejski system wraz z dzielnicową siecią wypożyczani Bemowo Bike liczą obecnie 69 wypożyczalni i 1150 rowerów, a władze miasta planują dalszy rozwój Veturilo.

"Docelowo zamierzamy podwoić ilość stacji oraz liczbę rowerów. Już w marcu 2013 otworzymy nowe wypożyczalnie w Śródmieściu Południowym, system obejmie też część Ochoty, Pragę Północ i Saską Kępę. Powstaną również kolejne stacje finansowane przez inwestorów prywatnych" - zapewniła obecna na prezentacji raportu prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

W systemie Veturilo zarejestrowało się dotychczas ok. 50 tys. użytkowników, a najaktywniejszy z nich skorzystał z publicznych rowerów ponad 500 razy. Rekordziści zostali zaproszeni na prezentację raportu i odebrali z rąk prezydent Warszawy symboliczne upominki.

O znaczeniu sytemu roweru publicznego mówił także dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Leszek Ruta. "Dzisiaj dostaliśmy pismo od dyrektora Kancelarii Sejmu, żeby zastanowić się nad przesunięciem stacji rowerowej jak najbliżej budynku Sejmu. To, można powiedzieć, symbol naszego sukcesu, bo kiedy startował Veturilo Kancelaria była sceptyczna, a teraz przekonała się do miejskich rowerów. () Coraz częściej pozytywnie na rowerzystów patrzą też instytucje komercyjne - zabiegają o budowę stacji, bo traktują to jak nobilitację" - przekonywał.

Podczas prezentacji raportu Ruta w imieniu miasta podpisał dwie umowy na budowę kolejnych stacji z podmiotami komercyjnymi. Dotychczas jedyną stacją na terenie prywatnym była wypożyczalnia w CH Arkadia. Na wiosnę wystartują kolejne - w Galerii Mokotów i w okolicy Poleczki Biznes Park.

Wypożyczalnie Veturilo po zimowej przerwie ruszą ponownie w marcu 2013.

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!