Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > Święto Cykliczne 2014

Święto Cykliczne 2014

Data: 2014-06-06
Źródło: Informacja własna

W najbliższą niedzielę - 8 czerwca w kilku miastach Polski odbędą sie imprezy rowerowe pod wspólna nazwą "Święto Cykliczne"

Informacje o poszczególnych miastach biorących udział w Święcie Cyklicznym:

Brzeg

W ramach Święta Cyklicznego 2014 w Brzegu dnia 7.06.2014 odbędzie się Rowerowy Rajd Przedszkolaka.

Start jest zaplanowany na godzinę 10:15, a zakończenie przejazdu na godzinę 14:00

Więcej informacji: http://swietocykliczne.pl/2014/brzeg

Bydgoszcz

W sobotę, 7 czerwca organizatorzy zapraszają na krajoznawczą wycieczkę.

W niedzielę rusza o godz. 11, Wielki Przejazd Rowerowy z Placu Wolności.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/650166195058507/?fref=ts

Aglomeracja Gdańska (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rumia, Wejcherowo, Pruszcz Gdański, Tczew)

18 Wielki Przejazd Rowerowy


Wielki Przejazd Rowerowy to największa w Polsce demonstracja rowerowego stylu życia. 8 miast, 80 km głównych ulic, tysiące rowerzystów. Razem tworzymy Rowerową Metropolię - lepsze miejsce do życia - miasto lepszej jakości.

Więcej informacji: http://www.wpr2014.pl/

Kraków

Wielki Przejazd Rowerowy

Miejsce: Błonia Krakowskie (przy pętli tramwajowej Cichy Kącik)

Czas: 12:00

Wielki Przejazd Rowerowy to kulminacyjny moment Święta Cyklicznego. W zeszłym roku było nas 3 i pół tysiąca! Do udziału zapraszamy wszystkich rowerzystów i rowerzystki, niezależnie od stopnia zaawansowania i wieku oraz od rodzaju posiadanego roweru. Bezpieczeństwo uczestników zapewni eskorta policji, służby porządkowe i medyczne. Celem naszego przejazdu jest świętowanie wolności poruszania się na dwóch kółkach i pokazanie, że Kraków naprawdę może stać się miastem rowerów. Wyruszymy w samo południe i ulicami miasta przejedziemy na miejsce finału Święta Cyklicznego - Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Więcej informacji http://www.swietocykliczne.pl/2014/krakow

Łódź

Organizatorzy przygotowali przejazd ulicami Łodzi, oraz piknik w parku Poniatowskiego:

  • 12.00 - 13.30 - przejazd ulicami Łodzi - żeby przypomnieć, że rowerzyści czekają na śluzy rowerowe
  • 14:00 - 15:00 - kurs tańca towarzystkiego
  • 14:15 - 14:30 - pokaz cięcia blokad
  • 14:30 - 17:00 - rozgrywki bike polo
  • 14:30 - 17:00 - korepetycje rowerowe
  • 15:00 - 16:30 - dwie wycieczki z przewodnikami (ul. Piotrkowska oraz Księży Młyn - do wyboru)
  • 15:15 - 15:45 - rajd Łódź w 15 minut

Dodatkowo możliwość napicia się kawy (PanRowerski), zapoznania się z ofertą sklepów i serwisów rowerowych (Maxx Bike, Bikemia, GObikes) oraz przypomnienia sobie zasad poruszania się rowerem na drogach (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego)

Więcej informacji http://www.rowerowalodz.pl/aktualnosci/1034-swieto-cykliczne-festiwal-kultury-rowerowej

Olkusz

Start: godz 15. Rowerzyści spotykają się w Rynku. Będzie to miejsce startu Wielkiego Przejazdu Rowerowego (spokojny przejazd ulicami miasta; taka dłuższa Olkuska Masa Krytyczna).

ok. 16:30 - dojazd do kompleksu basenowo-rekreacyjengo "Czarna Góra" gdzie odbędzie się PIKNIK RODZINNY! :)

Więcej informacji: http://www.rowerowy.olkusz.pl/swieto-cykliczne

Poznań

Rajd rowerowy: start o godz 10:00 ul Długa 1/2, meta godz 12:00 - Park Szpitalny ul. Szamarzewskiego 82/84.

Po zakończeniu rajdu poczęstunek

Więcej informacji: https://www.facebook.com/Swieto.Cykliczne.Poznan

Szczecin

Od samego rana 8 czerwca, sześcioma trasami w eskorcie Policji z terenu województwa zachodniopomorskiego i Niemiec, organizatorzy będą organizować przejazdy rowerzystów na główne miejsce Święta Cyklicznego, czyli na plac Adama Mickiewicza. Do peletonów najlepiej dołączać na początkowych lub pośrednich przystankach. Punkty startowe to Goleniów, Stargard, Widuchowa, Rosówek, Lubieszyn oraz Bukowo/Skolwin/Police.

 Wielki Przejazd Rowerowy – 5 tysięcy uczestników z okazji piątego Święta Cyklicznego!

W tym roku rowerzyści wystartują z pl. Adama Mickiewicza, gdzie będzie wykonane zdjęcie grupowe wszystkich uczestników Święta Cyklicznego.

Trasa o długości około 15 km  przebiega ponownie przez Trasę Zamkową!

Więcej informacji http://sc2014.rowerowy.szczecin.pl/?page_id=30

Warszawa

Warszawski Wielki Przejazd Rowerowy - Idea nawiązuje do podobnych przejazdów, które odbywały się np w Gdańsku i odbędą się ponownie w 2014 roku w kilkunastu miastach w Polsce jednocześnie. Chcemy by Warszawa była wisienką na tym torcie - zależy nam byśmy mieli największy peleton i najlepszy przejazd.  Startujemy spod Kolumny Zygmunta, kończymy na parkingu za urzędem dzielnicy Ursynów, gdzie odbędą się pokazy cięcia zabezpieczeń, konkursy i inne atrakcje dla uczestników. 

Start: 8 czerwca, godzina 12:00, plac Zamkowy

Około 13:30 planujemy dojechać do Urzędu Dzielnicy Ursynów. Tam zakończymy przejazd i rozpoczniemy Rowerowy Piknik pełen konkursów i innych rowerowych atrakcji.

W programie pikniku między innymi:


- powitanie, ogłoszenia, podziękowania
- wspólne zdjęcie uczestników
- rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego
- pokaz ubioru na rower/ pokaz rowerowej mody
- konkurs na najelegantszą rowerzystkę
- pokaz cięcia zabezpieczeń
- Magdalena Stopa - My warszawscy rowerzyści
- konkurs "Jazda z pudłem"
- stoiska organizacji i firm wspierających warszawskie ŚC

Więcej informacji: http://www.masa.waw.pl/index.php/wito-cykliczne

Wrocław

Część 1: Szykowny Peleton - 12:00 Plac Nowy Targ

W ubiegłym roku w peletonie jechało niemal 3,5 tys. osób. Liczba użytkowników roweru we Wrocławiu stale rośnie, a wielki Szykowny Peleton to doskonała okazja, by zamanifestować swoją obecność na drogach, upomnieć się o swoje prawa i zwrócić uwagę władz miasta oraz innych użytkowników ruchu drogowego na sprawy bezpieczeństwa. Dla niektórych jest to jedna z nielicznych okazji, kiedy decydują się na jazdę ulicą, gdyż z obawy o własne bezpieczeństwo wybierają na co dzień nielegalną jazdę chodnikiem. W peletonie pojedzie z nami również Luca Battiston - włoski artysta, konstruktor trójkowołego soundsystemu stworzonego tak, aby zagłuszać szum ulicy. Na samym czele peletonu będziemy bębnić w rytmach Samby!

Trasa tegorocznego przejazdu jest dostępna pod poniższym linkiem. Sugerujemy, aby kierowcy samochodów również się z nią zapoznali w celu uniknięcia agresywnych zachowań w stornę służb porządkowych, jak miało to miejsce w roku minionym: http://goo.gl/maps/tvbGf.
Pamiętajcie - my nie blokujemy ruchu! My jesteśmy ruchem!

Część 2: Bajk Piknik - 14:00 Park Tołpy

Rowerowy Piknik to przyjemna forma spędzenia wspólnie niedzielnego popołudnia. Na rowerzystów, jak co roku czekają konkursy z nagrodami, darmowy warsztat rowerowy Dra Bike'a, punkt znakowania rowerów przez policję, atrakcje dla dzieci, punkty gastronomiczne sprzedające pyszne jedzenie, oraz liczne stoiska rowerowych wystawców. Wrocławskie Święto Rowerzysty jednoczy środowiska rowerowe. Razem piknikują użytkownicy rowerów górskich, rowerów miejskich, rodziny z dziećmi, miłośnicy BMX, miłośnicy zabytkowych rowerów, kurierzy rowerowi, użytkownicy rowerów poziomych i handbike'ów.

Prolog - Zlot Gwiaździsty

Zlot Gwiaździsty, to grupowy dojazd uczestników Wrocławskie Święto Rowerzysty z odległych miejsc do centralnego punktu zbiórki.

Zlot ma za zadanie ułatwić dojazd do centrum osobom mieszkającym poza Wrocławiem lub jego centrum, a także osobom ceniącym sobie towarzystwo innych rowerzystów! Wzorujemy się tu na berlińskim Sternfahrcie i na tradycyjnym zlocie Szczecińskim.

Więcej informacji: http://rowerowy.wroclaw.pl/swieto/

Czym jest Święto Cykliczne?

To społeczna inicjatywa, której głównym celem jest promocja roweru jako najlepszego środka transportu w mieście. Idea nawiązuje do corocznych przejazdów rowerowych, jakie w latach dziewięćdziesiątych były organizowane w różnych miastach Polski, głównie w Gdańsku.

Święto Cykliczne jest powrotem do tej tradycji, chcemy jednak wzbogacić jego program o inne wydarzenia i atrakcje związane z rowerami: konkursy, pokazy filmów, wykłady i prelekcje, pokazy nietypowych aktywności rowerowych (np. pojedynki na wysokich rowerach czy mecze bike polo).

Historia Święta Cyklicznego

Po raz pierwszy Święto Cykliczne pod obecną nazwą odbyło się w czerwcu 2009 r. w Krakowie. W przejeździe udział wzięło ponad 500 osób, a jego zwieńczeniem była plenerowa impreza finałowa przed Nowohuckim Centrum Kultury. Tego samego dnia odbyło się również Święto Wrocławskiego Rowerzysty oraz kolejny Wielki Przejazd Rowerowy w Gdańsku.

Rok później w Święcie Cyklicznym brało udział już pięć miast: Brzeg, Kraków, Łódź, Szczecin i Wrocław. Mieliśmy już większy budżet, dzięki wsparciu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz lokalnych sklepów i firm w poszczególnych miastach, dzięki czemu program mógł być bogatszy i bardziej atrakcyjny.

Święto Cykliczne 2014

W tym roku organizacje i grupy współpracujące w ramach sieci Miasta dla Rowerów zapraszają na Święto Cykliczne już w kilkunastu miastach w całej Polsce.

Do udziału w Święcie Cyklicznym zachęcamy wszystkich rowerzystów niezależnie od stopnia zaawansowania. Tych, którzy jeżdżą tylko na niedzielne wycieczki, chcemy zachęcić do traktowania roweru jako czegoś więcej - środka komunikacji w mieście. Kolarzom, wyżywającym się w wyścigach i maratonach, proponujemy: zobaczcie jak fajnie może być przejechać się rowerem tylko dla relaksu, gdy nie musicie się z nikim ścigać. Kurierowi rowerowemu, dla którego przemykanie po ulicach zatłoczonych samochodami to codzienna praca, może spodoba się wygląd tych samych ulic pozbawionych na chwilę samochodów.

Celem imprezy jest przede wszystkim świętowanie wolności poruszania się, jaką daje rower. Chcemy zachęcić jak najwięcej osób do korzystania na co dzień z tego wygodnego środka komunikacji. Udziałem w Wielkim Przejeździe Rowerowym chcemy wyrazić nasze poparcie dla idei zrównoważonego transportu w mieście, uspokojenia ruchu samochodowego, budowy dróg rowerowych, poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, poprawy i rozwoju transportu publicznego.

Święto Cykliczne 2014 odbędzie się w niedzielę, 8 czerwca

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2016-10-02 04:07 anonim | rtMPVeTX
I'm not easily impdesser. . . but that's impressing me! :)