Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > Światła obowiązkowe dla rowerzystów przez cały dzień ?

Światła obowiązkowe dla rowerzystów przez cały dzień ?

Data: 2007-04-18
Źródło: Informacja własna

Od wczoraj (17 kwietnia) kierowcy mają obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę i przez cały rok.

Obecnie obowiązek używania świateł mijania w ciągu dnia (w różnym zakresie) obowiązuje w 13 krajach europejskich. Cały rok na wszystkich drogach kierowcy muszą jeździć na światłach w Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Czechach, Austrii, Islandii i Kanadzie. W okresie jesienno-zimowym na wszystkich drogach obowiązek ten jest na Litwie i Słowacji (w tym ostatnim kraju prezydent zawetował niedawno ustawę o całorocznym obowiązku jazdy na światłach).

Wielu rowerzystów zastanawia sie czy ten przepis nie obowiązuje również ich. Zgodnie z ustawą obowiązek posiadania włączonych świateł przez cały dzień NIE dotyczy kierujących rowerami

Znowelizowany artykuł 51 Prawa o Ruchu Drogowym mówi:

Art. 51.

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

przy czym ustęp szósty otrzymał brzmienie:

6. Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do kierujących pojazdami, które nie są wyposażone w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. Kierujący takim pojazdem w czasie od zmierzchu do świtu lu w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdu.

Z kolei z rozporządzenia wynika że rowery nie są wyposażone w światła mijania ani drogowe, lecz po prostu w światła. Stąd rowerzyści nie sa zobowiązani do całodziennego używania świateł.

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!