Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Sprzęt > A imię jego dwadzieścia i dwa - SRAM Red 22 i Force 22

A imię jego dwadzieścia i dwa - SRAM Red 22 i Force 22

Data: 2013-04-19
Źródło: Informacja własna

SRAM prezentuje dwie nowe, 22-biegowe grupy szosowe: RED 22 i FORCE 22 oraz od dawna oczekiwane szosowe, hydrauliczne hamulce tarczowe.SRAM RED 22 - kompletna grupa

SRAM, po Campagnolo i Shimano dołącza do grona producentów wspierających 22 biegowy napęd szosowy. Jak przekonują konstruktorzy amerykańskiej marki dzięki zastosowaniu technologii YAW, wreszcie możliwe jest wykorzystanie wszystkich 22 przełożeń (bez ocierania, brzęczenia i nieprawidłowych naprężeń łańcucha).


SRAM FORCE 22 - zębatki korbowodu

Sekretem technologii YAW jest specjalna konstrukcja przedniej przerzutki oraz zmiana profili zębów w zębatkach zarówno korbowodu, jak i kasety. Oczywiście taka zmiana implikuje konieczność przeprojektowania łańcucha, który w nowych grupach jest nieco węższy i „prostszy”.

 

SRAM FORCE 22 - przerzutka przednia

Poza pierwszym w historii napędem pracującym bezproblemowo w pełnym zakresie przełożeń, SRAM przygotował prawdziwą bombę – dwa typy szosowych hamulców hydraulicznych – tarczowe (HRD – Hydraulic Road Disc) i szczękowe (HRR – Hydraulic Road Rim).

SRAM RED 22 w wersji tarczowej to okręt flagowy nowej grupy, kompatybilny wyłącznie z manetkami RED 22. Model S-700 jest nieco tańszym odpowiednikiem (w grupie cenowej FORCE), ale kompatybilny jest jedynie z napędami 20-biegowymi. Analogiczna sytuacja występuje w przypadku modeli szczękowych RED 22 HRR i S-700 HRR).

Przystosowanie klamkomanetek do systemu hydraulicznego to prawdziwy majstersztyk. Układ zmiany przełożeń DoubleTap nie zmienił swego położenia i ergonomii; jedyną zauważalną różnicą w klamkomanetce jest jej nieco większa „wysokość”. 

SRAM RED 22 - hamulec szczękowy hydrauliczny SRAM RED 22 - hamulec tarczowyKLAMKOMANETKA HYDRAULICZNA

Tomasz Olszak

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
Brak komentarzy!