Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Sprzęt > Shimano Dura-Ace R9100 2017 - nowy poziom możliwości

Shimano Dura-Ace R9100 2017 - nowy poziom możliwości

Data: 2016-07-04
Źródło: Informacja własna

Najbardziej innowacyjna grupa szosowa – tak Shimano opisuje najnowszą szosową grupę osprzętu Shimano Dura-Ace R9100. W tej odsłonie inżynierowie postawili na rozbudowę gamy komponentów – oprócz bardzo tradycyjnych rozwiązań znajdziemy elementy znane bardziej z górskich grup m in. tarczowe hamulce hydrauliczne czy przerzutkę Shadow. Oczywiście nie zapomniano tym na czym szczególnie zależy zawodnikom – zwiększeniu sztywności oraz optymalizacji pracy dla lepszej efektywności jazdy.

Shimano Dura-Ace R9100 2017

Wśród wielu nowości jakie można spotkać jest SHIMANO Synchronized Shift – system zmiany biegów który obsługujemy tylko dwoma przyciskami (w górę lub w dół) – jest on odpowiedzialny za pracę tylnej jak i przedniej przerzutki i sam dobiera odpowiednie przełożenie.

Shimano Dura-Ace R9100 2017

Obsługi oraz konfiguracji całości dokonujemy za pomocą aplikacji E-TUBE, która do komunikacji wykorzystuje bezprzewodowe połączenie Bluetooth.

Shimano Dura-Ace R9100 2017

Efektywny przepływ mocy – to podstawowy cel konstruktorów. Pierwszym ogniwem jest korba Shimano Dura-Ace FC-R9100 którą wykonano w dobrze znanej technologii Hollowtech II a koronki, przystosowane do napędów 2x11, Hollowglide. Mimo zwiększone sztywność mechanizm schudł o całe 7g.

Shimano Dura-Ace R9100 2017

Jednak największa nowość związana z układem korbowym to wersja FC-R9100-P która jako pierwsza seryjna korba będzie zawierać układ pomiaru mocy. Dzięki umieszczeniu go wewnątrz pająka możliwa będzie łatwa i szybka wymiana zębatek korby. System poza standardowym pomiarem watów będzie umożliwiał bardzo dokładną analizę pracy kolarza – pomiar mocy osobno prawej i lewej nogi, pomiar kadencji, a to wszystko w czasie rzeczywistym. Wyniki łatwo odczytamy za pomocą aplikacji E-TUBE. Wizualnie jest to zdecydowanie najczystszy oraz najschludniejszy pomiar mocy na rynku.
Shimano Dura-Ace R9100 2017

Pełna kontrola, maksimum możliwości  - Shimano mimo bardzo szybkiego rozwoju napędów sterowanych za pomocą impulsów elektrycznych nie zapomniało o bardziej tradycyjnych użytkownikach. Wśród dostępnych klamkomanetek znalazły się wszystkie możliwości – wersje mechaniczne dostosowane do obsługi klasycznych hamulców typu U-brake oraz mechanicznych hamulców tarczowych. Elektroniczne manetki znajdziemy w wariancie U-brake'owym, tarczowym mechanicznym oraz nowym tarczowym hydraulicznym.

Zadbano również o lepszy komfort – poprawiono kształt „łap” ale co ważne hydrauliczne klamkomanetki zaprojektowano tak aby obecność dodatkowego układu i zbiornika wyrównawczego nie wpłynęła na ergonomię.

Wspomniany już wcześniej SHIMANO Synchronized Shift to kolejny bardzo nowatorski element który ma swoją premierę wraz z nowym Dura-Ace'em R9100. Praca obu przerzutek jest sterowana z pomocą komputera który sam dopasowuje z ebatkę  na przodzie oraz tyle. Do wyboru będą dwa tryby

  • Full  Synchronized – w pełni synchronizowany – polega on tym że przerzutki (obie przerzutki pracują wspólnie)
  • Semi Synchronized – W tym trybie tylnej przerzutka reaguje na na ruch przedniej aby zminimalizować różnicę przełożeń.

System Shimano Synchronized szczególnie skierowany jest do jazdy na czas oraz triathlonu gdzie ułamki sekund są bardzo cenne.

Shimano Dura-Ace R9100 2017

Shimano Dura-Ace R9100 2017

Przednia i tylna zmieniarka zostały zaprojektowane aby być kompatybilne z innymi komponentami. Nowością jest transfer technologii Shimano Shadow RD znaną z górali – dzięki temu został zmniejszony profil przerzutki i stała się ona mniej podatna na uszkodzenia. W wersji sterowanej poprzez linkę również nie zastosowano przerzutkę o zmniejszonym profilu.

Shimano Dura-Ace R9100 2017 Shimano Dura-Ace R9100 2017

Drobną aczkolwiek znaczącą nowością jest kaseta 11-30t – tak duży zakres zapewne spodoba się użytkownikom z terenów o dużym zróżnicowaniu.

Shimano Dura-Ace R9100 2017

Mnogość wersji nie dotyczy tylko zmiany biegów – w najnowszej odsłonie Dura-Ace R9100 będą do dyspozycji dwa rodzaje systemów hamulcowych – klasyczny U-Break oraz hydrauliczna tarczówka.

Hamulce typu U-brake, stosowane do tej pory w rowerach szosowych stanowią dobry balans pomiędzy siłą hamowania a wagą. Sprawdzają się bardzo dobrze gdy nie mamy do czynienia z mokrymi warunkami. Względem poprzedniej generacji Shiamano Dura-Ace szczęki poprawiono sztywność szczęk o ponad 40%. Shimano przygotowało wersje pod dwa systemy mocowań – na jedną śrubę (DualPivot) oraz Direct-Mount. Biorąc pod uwagę różny opór aerodynamiczny skonstruowano trzy odmienne typy: przedni BR-R9110-F, tylny na górę widełek: BR-R9110-BR oraz tylny mocowany przy suporcie BR-R9110-R.

Coraz popularniejsze w peletonie hamulce tarczowe będzie można zamontować za pomocą mocowania Flat-Mont co zapewni ładny wygląd. Kolejny przykładem transferu rozwiązań z grup MTB są tarcze SHIMANO ICE-TECHNOLOGY.

Shimano Dura-Ace R9100 2017

Fabryczne komplety kół dostępne jakie tym razem proponuje Shimano dla Dura-Ace R9100 zostały oparte na karbonowych obręczach o wysokościach stożka 40 oraz 60mm oraz szerokości 28mm.
Zaprojektowano je aby zwiększyć sztywność, zmniejszyć opory ruchu przy jednoczesnym zachowaniu jak najniższej masy. Dzięki temu nowe koła C60 mogą pochwalić się zachowaniem dodatkowych 16W względem modelu C50 poprzedniej serii Dura -Ace

Shimano Dura-Ace R9100 ma pojawić się w ofercie na początku 2017r.Shimano Dura-Ace R9100 2017 Shimano Dura-Ace R9100 2017 Shimano Dura-Ace R9100 2017 Shimano Dura-Ace R9100 2017 Shimano Dura-Ace R9100 2017 Shimano Dura-Ace R9100 2017

Maciek Wolak

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!