Uspokojenie ruchu samochodowego, sieć samoobsługowych wypożyczalni rowerowych i jazda pod prąd na dwóch kółkach - to francuska recepta na miasto, w którym rowerzyści czują, że żyją
Dominik Dobrowolski, wrocławski ekolog, dopiero co wrócił z wyprawy rowerowej do Brukseli, gdzie ekologiczne zainaugurował polską prezydencję w Unii Europejskiej, a już szykuje się do przepłynięcia Odry kajakiem. Po drodze, razem z lokalnymi mieszkańcami, będzie czyścić jej brzegi ze śmieci
Mieszkańcy Wrocławia będą mogli przypiąć swoje rowery do stojaków w kształcie krasnala, misia i Eberhardta Mocka (bohatera kryminałów Marka Krajewskiego).
Jeszcze w czerwcu do końca miał zostać ucywilizowany przejazd rowerami przez ul. Św. Mikołaja. Urzędnicy obiecywali nam to w kwietniu, a potem nawet zamontowali sygnalizator dla jednośladów. Okazuje się, że na kontrapas między Rzeźniczą a trasą W-Z nie powstanie w tym roku, bo magistrat nie chce zabierać więcej miejsc parkingowych dla samochodów. Rowerzyści zaś mogą sobie jechać chodnikiem.
W nadchodzącą niedzielę we Wrocławiu czeka nas trzecia edycja Święta Cyklicznego pod lokalnym hasłem Święta Wrocławskiego Rowerzysty. Czeka nas wielka rowerowa parada i bajk-piknik z mnóstwem atrakcji nie tylko dla najmłodszych.
Po kilku latach obietnic we Wrocławiu ruszyła miejska sieć wypożyczalni rowerowych. Rowerów jest na razie tylko 140, i wypożyczyć je można jedynie w 17 miejscach.
Miasto zlikwidowało kilkadziesiąt miejsc postojowych w centrum i wytyczyło tam ścieżki rowerowe. Oznakowało je jednak w taki sposób, że jeżdżą po nich kierowcy, a nawet parkują. Najgorzej jest na ul. Wita Stwosza, gdzie przy ścieżce w ogóle nie ma znaków
W życie weszły nowe przepisy rowerowe. - Rower okazuje się wyznacznikiem nowej Polski - mówi Marcin Hyła, jeden z architektów rowerowych zmian w prawie.
Już w sobotę wchodzi w życie nowe prawo o ruchu drogowym. Rowerzyści będą mieli więcej przywilejów. Jednak to, czy rowerzysta będzie bezpieczniejszy na drodze, w dużej mierze będzie zależeć jednak od kierowców.
Lubelski MOSiR nie dostanie unijnych pieniędzy na budowę wypożyczalni miejskich rowerów. – Będziemy się odwoływać. A jak się nie uda, poszukamy środków gdzie indziej – zapowiada dyrektor ośrodka.
Szybsi niż patrol pieszy i bardziej mobilni niż radiowóz - policjanci na rowerach od kilku dni patrolują ulice i parki w Lublinie. W sezonie wiosenno-letnim cykliści w mundurach będą pilnować porządku w parkach i w niedostępnych dla samochodów miejscach, gdzie wypoczywają lublinianie i turyści.
Jeszcze nie wsiedliście na rower? Najwyższy czas! Martwi Was stan ścieżek w mieście? Nas też, ale prędzej rowery nam zardzewieją, niż urzędnicy wybudują w Katowicach porządne ścieżki
Amerykański oddział Audi przygotował niezwykły projekt: w ramach programu "Audi collection" producent samochodów oferuje luksusowe rowery wykonane z drewna.
- Taka uchwała jest niepotrzebna. Są fachowcy i nie widzę potrzeby, żeby nauczyciel dyktował, jak ma się budować drogi - oponuje prezydent Kielc Wojciech Lubawski.
Miejski Zarząd Dróg w Toruniu, w ramach realizowanego: „Programu rozwoju komunikacji rowerowej na lata 2007-2015”, planuje budowę kolejnych ścieżek rowerowych. Ich powstanie oznacza poprawę warunków jazdy i wpływ na kształt infrastruktury rowerowej naszego miasta.
W miasto wyruszył policyjny rowerowy patrol. Patrol na dwóch kołach będzie strzegł bezpieczeństwa między innymi we wszystkich miejskich parkach. A więc wszędzie tam, gdzie nie dojedzie policyjny radiowóz.
Równolegle z limitowanymi seriami samochodów i skuterów sygnowanych logo Roland Garros, Peugeot wprowadza na rynek krótką serię rowerów przygotowanych specjalnie w związku z tym słynnym turniejem tenisowym. Takich bicykli powstało tylko 50 sztuk!
Rajd i piknik rowerowy zorganizowano w niedzielę w Lublinie z okazji Dnia Europy. Spod ratusza w stronę podmiejskiego Zalewu Zemborzyckiego wyruszyło ponad stu rowerzystów.