Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Wiadomości > Aktualności > Volvo prezentuje nowy system detekcji rowerzystów

Volvo prezentuje nowy system detekcji rowerzystów

Data: 2015-03-11
Źródło: Informacja własna

Producent samochodów - firma Volvo podczas targów Mobile World Congress w Barcelonie na początku marca zaprezentował system detekcji rowerzystów opracowany wspólnie z innymi szwedzkimi firmami - Ericsson  oraz producentem kasków - POC. 

(full) System detekcji rowerzystĂłw Volvo-volvo_poc_ericsson_04.jpg

Już teraz samochody tej firmy są wyposażone w funkcję CDS (Cyclist Detection System), która dzięki zamontowanym czujnikom może wykrywać rowerzystów.

Teraz zaprezentowano jego bardziej rozbudowaną wersję. Rowerzysta posiadający specjalny kask będzie ostrzegany przed możliwymi kolizjami z samochodem. Musi on posiadać smartfon z GPSem oraz specjalną aplikacją, która za pomocą łącza bezprzewodowego bluetooth komunikuje się z kaskiem. Aplikacja poprzez internet jest stale połączona z Volvo Cloud, gdzie są zapisane aktualne współrzędne jadących samochodów. Poprzez analizę danych łatwo będzie wykryć niebezpieczna sytuację. W takim przypadku kierowca samochodu otrzyma ostrzeżenie o możliwej kolizji z rowerzystą na przedniej szybie - poprzez wyświetlacz HUD, a rowerzysta przez wibrację kasku POC oraz sygnały świetlne emitowane z przodu kasku.

(full) System detekcji rowerzystĂłw Volvo-volvo_poc_ericsson_03.jpg

Nasza opinia o wynalazku Volvo

Jakkolwiek pięknie i futurystycznie by to nie wyglądało, naszym zdaniem pomysł jest kiepski z kilku względów. Po pierwsze jest zbyt skomplikowany - aby całość zadziałała potrzebujemy specjalnego kasku, telefonu z geolokalizacją, internetu i aplikacji. Samochód też musi być kompatybilny z systemem. Analiza danych - czyli położenia wszystkich samochodów i rowerów wymaga sporych mocy obliczeniowych oraz szybkiego łącza. Możemy sobie wyobrazić sytuację, że któryś element systemu zawodzi, albo tylko opóźni transmisję i mamy problem. A tych elementów jest dużo.

(full) System detekcji rowerzystĂłw Volvo-volvo_poc_ericsson_02.jpg

Po drugie jeśli system wszedłby do powszechnego użytku (w co wątpimy) mógłby spowodować pewnego rodzaju uzależnienie się od niego i  zanik mechanizmów obronnych. Podobnie jak osoby jeżdżące wszędzie z GPSem łatwo się gubią bez niego, tak samo zdani na takie cudo możemy po prostu mniej uważać na ulicy - bo przecież chroni nas system. Nie mówiąc juz o sytuacji, kiedy system będzie z jakiś powodów nieczynny.

(full) System detekcji rowerzystĂłw Volvo-volvo_poc_ericsson_05.jpg

Po trzecie pomysł wymaga sporej ilości sprzętu. Kask łączy się za pomocą bluetooth z telefonem, każdy kto korzystał z tego bezprzewodowego łącza zna jego wady - po pierwsze potrzebuje zasilania - czyli mamy kolejny sprzęt do ładowania (kask), jest prądożerczy (czyli często trzeba ładować i może zabraknąć nagle zasilania), czasami są problemy z połączeniem i trzeba czekać aż urządzenia się "sparują". Wyjdzie na to, że aby pojechać gdzieś rowerem musimy wykonać cały szereg czynności poprzedzających (ładowanie, parowanie, instalacja, aktualizacja) i inicjacyjnych (włączenie każdego elementu, poczekanie aż się połączą). A gdzie prostota, która jest właśnie największą zaletą jazdy na rowerze?

Po czwarte i ostatnie wymaga kasku...

Nie poraz pierwszy okazuje się, że lobby samochodowe ma kompletnie inną koncepcję zapewnienia bezpieczeństwa rowerzystów. Producenci chcieliby ten problem całkowicie przerzucić na właścicieli jednośladów wyposażając ich w cuda techniki podobnie jak samochody. Nie tędy droga!

(full) System detekcji rowerzystĂłw Volvo-volvo_poc_ericsson_01.jpg
KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!