Miał reprezentować interesy środowiska rowerowego w rozmowach z urzędnikami olsztyńskiego ratusza, a teraz jest o krok od znalezienia pracy w Urzędzie Miasta jako specjalista od problemów rowerzystów
- Nasi urzędnicy muszą zrozumieć, że od tempa wprowadzania ułatwień dla rowerzystów zależy jakość życia wszystkich poznaniaków - mówi Ryszard Rakower, prezes Sekcji Rowerzystów Miejskich
Krystian Herba - rowerzysta, którego pasją jest wjeżdżanie rowerem na najwyższe budynki w Polsce, zdobył w sobotę szczyt 125-metrowego wieżowca Altus w Katowicach - najwyższego w południowej Polsce. Zajęło mu to 23 minuty i 53 sekundy.
Opole jest na czele rankingu najbardziej nieprzyjaznych rowerzystom miast wojewódzkich. To efekt arogancji urzędników, którzy uznali, że nie trzeba się liczyć ze zdaniem rowerzystów, których przybywa z każdym dniem na naszych totalnie zakorkowanych ulicach
Wszystko zaczęło się od piosenki Lecha Janerki "Rower". Kolejny raz cykliści połączyli swoje siły i udowodnili, że jazda na rowerze to prawdziwa frajda.
Znudziły im się monotonne kształty seryjnie produkowanych rowerów, dlatego postanowili zrobić je sobie sami. Kilku zapaleńców spotkało się dzisiaj (5.06) w Supraślu, by zaprezentować swoje produkcje.
W 20 popularnych wśród cyklistów miejscach, m.in. pod kinami, muzeami, kafejkami, pojawią się stojaki rowerowe. W finale akcji "Kręć, Warszawo" i "Weź stojak od miasta" ogłaszamy listę laureatów.
- Samochody zajmują zbyt wiele miejskiej przestrzeni. Jesteśmy wdzięczni ludziom, którzy jeżdżą rowerami, inaczej chyba musielibyśmy zburzyć to miasto - powiedział nam urzędnik w Amsterdamie
Warszawa: Troje znajomych wybrało się do baru na rowerach. Tuż po wyjściu zatrzymała ich policja. Okazało się, że to operator monitoringu miejskiego śledzi, kto jeździ po piwie.
Od kilku lat z mozołem powstają w Łodzi ścieżki rowerowe. Są pełne wysokich krawężników, ostrych zakrętów i często prowadzą donikąd. Wszystkie te niespodzianki naniesione zostały na najdokładniejszą w Polsce mapę rowerową. Łódzcy cykliści pracowali nad nią trzy miesiące.
Władze Nowego Jorku skłonił, by zamknęły Broadway dla ruchu samochodowego. Australijczyków zaś zachęca, by przesiedli się na rowery. Z Kopenhagi chce uczynić najbardziej przyjazne ludziom miasto na świecie. A Krakowowi radzi, aby przerwał romans z samochodami.
- Naprawdę dawaliśmy szansę kierowcy samochodu - mówi Daniel Chojnacki, miejski oficer rowerowy, który wystartował w wyścigu. - Jechałem na swoim najgorszym rowerze, ale nie udało się przegrać - dodaje.
- Po co mi w Warszawie rower? Żeby móc jechać szybciej niż samochodem czy komunikacją miejską i zaparkować gdziekolwiek. Jazda szosówką przypomina latanie - ma się oszałamiające poczucie wolności, przyjemność z bycia otuloną wiatrem - mówi Ewelina, studentka nauk społecznych.
Niektórzy urzędnicy też wybierają rower w drodze do pracy. - Tak jak zmieniło się w mieście podejście do komunikacji, tak samo niedługo może się diametralnie zmienić myślenie o rowerach - twierdzi Tomasz Andryszczyk, rzecznik ratusza. Również cyklista.
Kilkadziesiąt niezwykłych stojaków na rowery postawi w Poznaniu Fundacja All For Planet z "Gazetą" ają kształt słonia, psa, kontrabasu albo tańczących ludzi. Tak wyglądają stojaki rowerowe zaprojektowane przez grupę designerów Noga Dzika na zlecenie Fundacji All For Planet.
Wrocławski Urząd Miejski szuka pracowników na stanowisko specjalisty ds. ruchu rowerowego. Jak się dowiedział portal wRower.pl chodzi o pracownika podległego obecnemu oficerowi rowerowemu. Co ciekawe wymagania na to stanowisko są dosyć spore - kandydat powinien posiadać wykształcenie wyższe o specjalizacji drogowej, budowlanej, elektrycznej lub architektura