Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Prawo > Obowiązek jazdy po Drodze Dla Rowerów

Obowiązek jazdy po Drodze Dla Rowerów

Obowiązek jazdy na rowerze po Drodze dla rowerów oraz Drodze dla pieszych i rowerzystów (tzw. ciąg pieszo-rowerowy - CPR) wzbudza sporo kontrowersji - zarówno wśród rowerzystów, jak i kierowców samochodów oraz pieszych.

Droga dla rowerów (DDR)

Znak C13Zgodnie z artykułem 33 Kodeksu Drogowego rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku w którym się porusza. Istotna jest druga część zdania - zgodnie z tym zapisem jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga dla rowerów jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku (co jest logiczne). Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni.

Stąd biorą się często nieporozumienia i kłótnie pomiędzy rowerzystami a kierowcami samochodów twierdzącymi "- przecież jest ścieżka rowerowa!". Ścieżka jest, ale pytanie gdzie. Poniższe rysunki wyjaśniają sprawę dokładniej.

Obowiązek jazdy po Drodze Dla RowerówObowiązek jazdy po Drodze Dla Rowerów

Podstawa prawna

Prawo o Ruchu Drogowym

Art 33

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Droga dla pieszych i rowerzystów

Znak C13|C16O ile w przypadku drogi dla rowerów nie ma wątpliwości, to pojawiła się ona przy drodze dla pieszych i rowerzystów (popularnie zwanej ciągiem pieszo-rowerowym) razem ze zmianą przepisów Prawa o Ruchu Drogowym z 2011 roku.  Nowelizacja zmieniła nieco art 33 punkt 1. usuwając frazę "lub z drogi dla rowerów i pieszych."

Stare brzmienie (do 2011 roku)

Prawo o Ruchu Drogowym

Art 33

1. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Nowe brzmienie (od 2011 r.)

Prawo o Ruchu Drogowym

Art 33

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Wielu rowerzystów powołując się na tą zmianę argumentowało, że po drodze dla pieszych i rowerzystów nie ma obowiązku jechać, nawet jeśli jest wyznaczona dla naszego kierunku jazdy. Niestety takie rozumowanie jest błędne.

Wszystkie wątpliwości wyjaśnia Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych, które w § 40 definiującym drogę dla pieszych i rowerzystów wyraźnie narzuca obowiązek jazdy po takiej drodze, jeśli jest wyznaczona dla naszego kierunku jazdy.

Podsumowując: rowerzyści mają obowiązek jazdy rowerem po drodze dla pieszych i rowerzystów potocznie określanej ciągiem pieszo rowerowym (CPR) oznakowanej znakami C-13/C-16 z kreską poziomą lub pionową.

Podstawa prawna:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 31 lipca 2002 r.

w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Stan prawny aktualny na dzień: 19.06.2016

§ 40 Droga dla pieszych i rowerzystów

1. Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską poziomą oznaczają, że droga jest przeznaczona dla pieszych i kierujących rowerami. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić. Ruch pieszych i rowerów odbywa się na całej powierzchni tak oznaczonej drogi.

2. Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską pionową oznaczają drogę dla rowerów i drogę dla pieszych położone obok siebie, odpowiednio po stronach wskazanych na znaku. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić.

3. Przepisy ust. 1 i 2, § 37 ust. 2 i 3 oraz § 39 ust. 1a i 2 stosuje się odpowiednio dla oznaczania końca drogi dla pieszych i kierujących rowerami oraz końca drogi dla rowerów i drogi dla pieszych położonych obok siebie, przy czym znak C-13/C-16 jest odwoływany również znakami C-13 albo C-16.

Jest także możliwość oznaczenia chodnika po którym można, ale nie trzeba jechać rowerem. Służy do tego kombinacja znaków C-16/T-22

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2012-09-27 12:04 anonim | Droga dla rowerów
Witam
Odnośnie pierwszego przypadku - powiedzmy że jadę sobie jezdnia na rowerze a po drugiej stronie jest droga dla rowerów (dwukierunkowa). Musze nia jechac czy nie ?

Pytam - bo zgodnie z rozporządzeniem obowiązuja mnie znaki umieszczone po prawej stronie jezdni, a nie po lewej. Więc znak o drodze dla roweró umieszczony z lewej strony jezdni mnie nie dotyczy...
2012-10-01 14:41 johnny | Odp.: Droga dla rowerów
Chyba,że jest po prawej stronie jezdni (tak ostatnio oznakowany) znak zakaz jazdy dla rowerów! Wówczas należy główkując podjąć rozeznanie sytuacji i chcąc kontynuować jazdę wybrać wariant lewostronnej jazdy ścieżką rowerową pod warunkiem,że na niej jest oznakowanie dwustronnego kontynuowania jazdy(namalowane rowery po prawej i lewej stronie ścieżki) lub na znaku stojącym przy wjeździe na ścieżkę!!
2012-10-01 15:17 benek_ | Odp.: Droga dla rowerów
Generalnie jak jest dwukierunkowa droga rowerowa to ona jest zwykle nie drogą dla rowerów (ddr) oznaczaną znakiem C13, lecz drogą dla rowerów i pieszych oznaczaną znakiem C13/C16 (ddrip), na której są inne zasady ruchu niż na ddr. Artykuł 2 ustawy PoRD sugeruje. że ddrip nie jest ddr, bo np. nie jest fizycznie separowana.Również art 33 nakazuje jazdę tylko po ddr zaś na ddrip nakazuje ustępowanie miejsca pieszym. Z tego powodu nikt nie wie czy jest obowiazek jazdy po ddrip i czekamy na nowelizację rozporządzenia o znakach, które to wyjaśni. Nawet policja i sądy mają problem z ustaleniem co to jest ddr i kiedy jest obowiązek jazdy po niej.Nowelizacja PoRD również powiększyła zamieszanie mówiąc, że masz obowiazek jazdy po ddr tylko gdy prowadzi w kierunku, w którym się poruszasz lub zamierzasz skręcić. To wyjątkowo niefortunne sformułowania Ponieważ już 1,5 roku czekamy na wyjaśnienie wątpliwości musimy się zdać na opinię tych co nad nowelizacją pracowali. I tam w linku który zapodaję przeczytasz, że miastodlarowerow uznaje, że jest obowiązek jazdy po ddrip (i ddr) jeśli biegnie ona po prawej stronie jadącego rowerzysty.

http://www.miastadlarowerow.pl/index_poradnik.php?dzial=3&kat=9&art=4&limit=0

Osobiście mam inne zdanie, ale do czasu aż właściwe urzędy nie podważą tego poradnika nic nie możemy wyjaśniać.


2013-01-03 12:22 anonim | rysunki wprowadzają w błąd
Nie wystarczy, że DDR będzie dwukierunkowa (jak sugerują rysunki); DDR musi być "wyznaczona dla kierunku w którym rowerzysta jedzie lub zamierza skręcić".
Co ważne - nie chodzi o kierunek w popularnym tego słowa znaczeniu (powiedzmy: wektorowy - z pkt. A do pkt. B) - chodzi o kierunek ruchu - w Polsce obowiązuje ruch prawostronny, czyli DDR musi być po prawej stronie drogi.
Bardzo często zwyczajnie nie ma możliwości nagle zniknąć z jezdni, bo po lewej stronie drogi pojawia się znikąd DDR.

Inaczej mówiąc: rysunek 2. byłby ok., gdyby dodatkowo po prawej stronie drogi postawiono znak "zakaz ruchu rowerów".
2013-02-08 21:44 anonim | DDR
Droga redakcjo proszę nie wprowadzać ludzi w błąd w pierwszym przypadku wariant drugi rowerzysta jadący w prawo ma pełne prawo korzystać w/g uznania z DDR jak i z jedni. Obowiązkowe jest korzystanie tylko i wyłączone z drogi poprowadzonej po prawej stronie jezdni.
2013-05-08 08:42 anonim | A znak b-9
Witam,
A nie można by wprowadzić znaku B-9(zakaz jazdy rowerow) po stronie przeciwnej do ściezki?
Takie rozwiązanie by chyba wszystkich satyskafcjonowało, pradwa?
2013-06-07 00:09 anonim | PanMarcepan
Droga dla Rowerów i Pieszych - tu się nie zgodzę. Zgodnie z nową definicją Drogi dla rowerów: "droga dla rowerów jest oddzielona od innych dróg lub jezdni tej samej drogi konstrukcyjnie lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego;" - Droga dla pieszych i rowerów nie spełnia tych wymogów zatem nie może być traktowana jako droga dla rowerów zatem nie ma obowiązku poruszania się nią. Spornym fragmentem wydawać się może przypadek gdy mamy narysowaną stronę po której poruszać ma się rowerzysta i z reguły dalej mamy oddzielone pasy białą linią. Jednak biała linia nie jest w żadnym wypadku oddzieleniem konstrukcyjnym lub urządzeniem bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zatem wniosek jest prosty - nie mamy obowiązku poruszania się takową drogą.
2013-08-02 11:20 anonim | starajmy się sobie nie przeszkadzać
często obserwowany przypadek: chodnik ze znakiem "dla pieszych/rowerów", rowerzysta jedzie 15km/h, za nim autobus, za nim robi się wielki korek, bo autobus nie wyprzedzi, ze względu na duży ruch z przeciwka i małą szerokość jezdni, kolejnego dnia taki rowerzysta jest pasażerem i się wku...ia, że autobusy przyjeżdżają z wielominutowym opóźnieniem, myśleć panowie i panie!
2013-08-08 12:42 anonim | Ciąg pieszo-rowerowy
nigdy nie jeżdże tymi śmieszkami we Wroclawiu i innych miastach. Ciągi pieszo-rowerowe to zło! Chyba żebym sobie miejskim rowerkiem 10 km/h pomykał z dziewczyną czy dzieckiem to może. Ale jadąc sprotowo rowerem 30 km/h nie mam ochoty kluczyć po chodnikach między pieszymi, dziećmi, kobietami z wózkami, psami na smyczy itp.

Nigdy nie przyjmę takiego mandatu. A i od 6 lat jak jeżdżę policja za to mnie nie zatrzymała

kam
2013-08-28 19:50 anonim | Ciąg pieszo-rowerowy
Dopuki Cię ktoś nie stuknie przy biegnącej obok ddr lub ddir. Nie dość, że będziesz jesteś połmany to jeszcze zapłacisz za naprawę auta. Sprawa w sądzie w takim przypadku jest wygrana w przedbiegach.
2013-10-17 21:19 anonim | Andrzej
Jeżeli na drodze jednokierunkowej jest wyznaczona droga dla rowerów ale w przeciwnym kierunku niż dla samochodów, którędy mam się poruszać rowerem ?
2013-11-22 12:44 anonim | Wiadomo
Drogą (:
2014-02-06 19:03 anonim | DROGA DLA ROWERÓW ?
BIKIERZY !!!! powielajcie ,piszcie iprzekazujcie to tysiące razy, może coś zmienimy w szarych komórkach ludzi ustalających i wymyślających buble i absurdalne przepisy.

1. W Polsce jest przepis - co nie jest zabronione to jest DOZWOLONE.
- nie ma zakazu jazdy rowerem ? Można jechać drogą !!!

2. Mam rower SZOSOWY , sama nazwa wskazuje że na szosę ! a nie na ,,puzlowate " ścieżki.

3. Rower na oponach 20 - 23 mm nie nadaje się do jazdy po
,,ŚMIESZKACH", niech się decydenci przejadą po puzlach to się przekonają !!!

4. To nie są Drogi i ścieżki dla rowerów tylko prawdziwe TORY PRZESZKÓD : - długość 200 do 2000m - co 100 m koniec ścieżki !!! i wysoki oraz ostry krawężnik !!!!!! gdzie niszczy się koła ,opony i dętki i można zaliczyć,, dzwona "
- pełno szkieł,piachu,żwiru,gałęzi ,wybrzuszeń,rozstępów ,słupków i słupków,trawy,parkujących samochodów,psich odchodów itp,itp.
- czy to normalne żeby jadąc ponad 200km kluczyć po pseudo drodze dla rowerów , pomiędzy dziećmi, pieszymi i psami na smyczach?
- osobiście jadąc szosą czuję się bezpieczniej,bo jadąc 35km/h wiem że nie wejdzie mnie pod koło dziecko,pieszy lub pies na smyczy!!
- lepiej poszerzyć trochę drogę niż budować i wyrzucać pieniądze w ,,błoto" na pseudo DDR.

2014-03-09 19:21 anonim | DDRiP jest obowiązkowa dla rowerów
Na CZERWONO podkreślacie usunięcie z art.33 zapisu "lub z drogi dla rowerów i pieszych" a dlaczego nie piszecie o dodaniu "lub pasa ruchu dla rowerów"? Znak C-13/C-16 (DDRiP) określa także stronę DDRiP po której mają poruszać się rowerzyści (dwa warianty), czyli jest wyznaczony pas dla ruchu rowerów w ramach DDRiP i faktycznie przeważnie jest on fizycznie zaznaczony, choćby nawet innym kolorem kostki brukowej.
2014-03-11 11:46 anonim | Ludzie, czy was pogięło?
Co wy chcecie "interpretować" a przede wszystkim PO CO???
Trzy lata temu obowiązywało prawo nakazujące korzystanie z drogi dla rowerzystów i pieszych ale zostało zmienione i aktualna ustawa NIE NAKAZUJE!
Po co kombinujecie i ośmieszacie się idiotycznymi pseudoargumentami w rodzaju "przecież jest to znak nakazu". Znak nakazu nakazuje to, co jest zawarte w rozporządzeniu o znakach drogowych a tam jest to samo: NIE MA OBOWIĄZKU (choć trzy lata temu był).
Droga dla rowerzystów i pieszych NIE JEST drogą rowerową bo jest innym (co do konstrukcji i oznakowania) urządzeniem drogowym, o innym zastosowaniu i dlatego inne zasady na niej obowiązują.
Tu nie ma potrzeby żadnej interpretacji czegokolwiek, przepisy są jasne i jednoznacznie a tak zwane wątpliwości wynikają nawyku mącenia i kombinowania (vide przewodnicząca sejmowej komisji ruchu drogowego, która chciała stawiać znaki STOP przed wszystkimi przejazdami rowerowymi).
Orzecznictwo Sądu Najwyższego zawiera stwierdzenie, że nie można przypisywać znakowi drogowemu innego znaczenia, niż to, które jest określone w rozporządzeniu, w szczególności nie można kierować się przyporządkowaniem znaku do którejś z grup (nakazu, zakazu, ostrzegawcze, informacyjne itp.) - była taka sprawa, chodziło o znak informacyjny "strefa płatnego parkowania", który zdaniem skarżącego niczego nie nakazywał a w szczególności płacenia, bo był informacyjny.
Dalej:
Nie ma czegoś takiego, jak PÓŁ znaku drogowego. Znak C13/C16 jest innym znakiem niż C13 i co innego oznacza. Umieszczanie więcej niż jednego symbolu na tarczy znaku drogowego dopuszczalne jest tylko w znalach zakazu wjazdu określonych rodzajów pojazdów i można na jednej tarczy umieścić do trzech takich symboli i mają one znaczenie takie samo, jak trzy oddzielne znaki zakazu dotyczące tych pojazdów.
Traktowanie znaku C13/C16 jako oznaczającego to samo, co dwa znaki C13 i C16 jest bezprawne - poza opisanym w ustawie wyjątkiem przytoczonym powyżej nie wolno umieszczać wielu s6ymboli na jednej tarczy. I dlatego znak C13/C16 jest odrębnym znakiem, którego znaczenie jest jednoznacznie opisane w rozporządzeniu i opis jest zgodny z ustawą. przecież każdy może to sobie przeczytać - w tym celu polecam ISAP (Internetowy System Aktów Prawnych) bo gdzie indziej (nawet na stronach rowerowych!!!) bywa przytoczona ustawa sprzed 3 lat jako argument, nie wiem, czy z głupoty czy złej woli.
2014-03-16 17:03 anonim | Odp.: Ludzie, czy was pogięło?
Tak jak pisałem wyżej: nawet JEŚLI C-13/C-16 sam w sobie nie jest znakiem nakazu ruchu rowerów, czyli zakazem ruchu po jezdni (tak samo jak np. nakaz skrętu w lewo jest zakazem skrętu w prawo), a być może jednak nim jest, to wyznacza on pas dla ruchu rowerów w ramach DDRiP, a w powyższym art. 33. jest napisane "Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z (...) lub pasa ruchu dla rowerów" (pasa ruchu: niekoniecznie pasa jezdni, czy pasa fizycznie oddzielonego). Czyli rowerzysta ma obowiązek korzystania z DDRiP, DDRiP JEST DROGĄ m.in. DLA ROWERÓW. A przynajmniej jest podstawa do wystawienia mandatu w razie niekorzystania.

Podobnie "...jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić." - niekoniecznie kierunek oznacza prawą stronę drogi, niekoniecznie "nie obowiązują mnie znaki po lewej stronie". Zauważmy, że "lub zamierza skręcić" oznacza, że rowerzysta paradoksalnie z góry powinien wiedzieć czy w tym hipotetycznym kierunku jest (jakoś) wyznaczona droga/pas dla rowerów. Czyli takie tłumaczenie pewnie będzie nieskuteczne (jeśli policjant się uprze), tym bardziej, że nie oszukujmy się, drogę/pas widać z daleka nawet po drugiej stronie, nawet gdy się jedzie pierwszy raz.
A należy tak jeździć, żeby na pewno było w porządku, czyli niestety ścieżką de facto po chodniku.

Niestety, bo ja rozumiem, że jest to upierdliwe i nawet bardziej niebezpieczne niż jezdnią, gdzie kolizja zdarzy się rzadziej, ale też będzie miała gorsze skutki w tym prawne. Natomiast nie powinno być problemu o tyle, że jeżeli ktoś ma rower "szosowy" albo chce szybko pojeździć, to robi to poza miastem, a miasto ze swoimi szykanami służy tylko do wyjechania z niego.
2014-05-30 18:28 anonim | Interpretacja Policjantów z wrd
Dziś odbyłem rozmowę z dwoma policjantami - jednym z prewencji, drugim z WRD.

Obaj zgodnie i niezależnie stwierdzili, że jeżeli nie mam zakazu wjazdu rowerów, mogę jechać drogą, a ścieżka obowiązuje mnie jedynie jeżeli jest wyznaczona droga dla rowerów jako pas na jezdni (pas dla rowerów) - gdyż to jest obowiązujący znak poziomy.

W innym przypadku, jeżeli ścieżka jest obok jezdni ale nie jest jej częścią, nie obowiązuje mnie ona.
2014-06-04 01:37 anonim | czyli dla bezpieczenstwa normalnych rowerzystow
lepiej kiedy paru idiotow zginie pod kolami, wtedy moze ktos sprecyzuje prawo by jednak sciezek bylo jak najwiecej i byly obowiazkowe.
tlumaczenie kolegi ze ma rower SZOSOWY i nazwa wskazuje do czego on jest, mozna tylko przyrownac do buractwa kierowcy ktory powie, mam auto SPORTOWE wiec nie obowiazuja mnie ograniczenia predkosci, albo mam auto TERENOWE wiec bede parkowal i jezdzil po miejskich parkach.
stanmy sie milsi dla pieszych i kierowcow, wtedy i inni beda dla nas
2014-06-09 14:19 Sunatisaj | Znaki poziome i pionowe
A więc jeżeli na DDRiP jest znak pionowy z obu stron więc tak jakby ruch jest dla obu kierunków, a nie ma znaku poziomego to mam to odebrać jako 2 stronny ruch? Czy muszą być namalowane znaki poziome? dwa rowery w przeciwnych kierunkach jazdy obok siebie na drodze rowerowej aby to świadczyło o tym że ruch jest 2 stronny, bo nie wiem jak odebrać to
2014-06-15 23:38 anonim | Przepisy
Witam.
Mam pytanie.
Czy jeżeli w mieście nie ma wyznaczonych dróg rowerowych na chodnikach (oznaczonych czerwonym kolorem) rowerzysta ma obowiązek jechać po ulicy?
2014-06-17 19:04 anonim | Niestety
Nie chce mi się czytać ,a jutro mam egzamin
2014-06-17 19:10 anonim | Niestety
Nie chce mi się czytać ,a jutro mam egzamin
2014-07-15 09:21 anonim | Przejazd rowerem przez drogę poprzeczną
A ja mam pytanie?
jeśli jadę rowerem drogą rowerową wzdłuż drogi głównej i dojzdzając do drogi poprzecznej mam pierwszeństwo przed pojazdem jadącym z prawej strony? Moja droga kończy się znakiem P-23 i po drugiej stronie jezdni jest ten sam znak. Na drodze poprzecznej nie znaków poziomych ze przechodzi tedy droga dla rowerów? tak samo nie ma znaków pionowych informujących o ruchu rowerów.
Proszę o odpowiedz
Pozdrawiam
2014-07-17 11:00 atrament | Odp.: Przejazd rowerem przez drogę poprzeczną
Powinien być przejazd dla rowerzystów - wtedy raczej na pewno masz pierszeństwo.
2014-07-22 09:36 anonim | A co z zawodnikami
Nie wyobrażam sobie treningu na trasie dla rowerów, przecież wiadomo, że to nie autostrada rowerowa, szybka jazda stwarza duże zagrożenie. Wniosek: kolarz ma jechać tam gdzie nie ma tras rowerowych ? :(
2014-08-29 09:39 anonim | Bezpieczeństwo czy przepisy?
W pewnym mieście jest taka sobie ulica co ma jakieś 2 km.Aktualnie pobocze jest naprawiane. Problem jest taki że co 100 metrów jest DDR potem jakieś 100 metrów dalej jest "koniec DDR". Tak więc co 100 metrów trzeba się włączyć i wyłączyć z ruchu.
Ja jadę po ulicy normalnie, bo dla mnie to po prostu kwestia bezpieczeństwa. Dodam że droga jest dwupasmowa.
Pytanko takie. W związku z tymi przepisami mogę mandat dostać?
2014-09-14 01:42 anonim | Ciąg pieszo-rowerowy
A ja jadąc samochodem nie mam ochoty wlec się 30 na godzinę za pajacem który nie korzysta z chodnika... na dodatek po 22 kiedy na chodniku praktycznie nie ma pieszych, a podwójna ciągła na jezdni uniemożliwia mi przeprowadzenie przepisowo manewru wyprzedzania (z zachowaniem odpowiedniej odległości).
KRETYNI i tyle.
2015-04-01 17:14 anonim | Mijanie na podwójnej ciągłej
Do kretyna !!!
Zmiana pasa jest częścią poprawnie wykonanego manewru wyprzedzania, na podwójnej ciągłej nie wolno wyprzedzać. 50 a 30 km/h to niewielka różnica, no chyba że ty chcesz jeździć 100 km/h w terenie zabudowanym wtedy faktycznie jest różnica. Niektórzy kierowcy niestety nie potrafią wytrzymać kilkanaście sekund jadąc za rowerem muszą się pchać bo ich buracka duma na to nie pozwala żeby nie wyprzedzić. Osobiście jeśli widzę że wloką się za mną kierowcy to zjeżdżam z drogi i ich przepuszczam. Czasami jeżdżę bardzo szybko około 50 km/h i na terenie zabudowanym jestem notorycznie wyprzedzany przez samochody jadące dużo szybciej.

Wracając do sedna to może ktoś wyjaśni co się dzieje jeśli jadę chodnikiem z dopuszczonym ruchem rowerów, ktoś wyjeżdża ze swojej posesji i wtedy dochodzi do kolizji w obrębie tego chodnika, kto odpowiada ? Kto ma pierwszeństwo rowerzysta czy kierowca wyjeżdżający z posesji ? Może koszt naprawy samochodu i roweru powinien ponieść przestępca który wymyślił taki nielogiczny znak ?
2015-04-08 05:09 anonim | nocoty
Do 2014-03-16 17:03 anonim
Mistrzu znawco przepisów nie ma obowiązku stosowania się do znaków po lewej stronie z kilkoma wyjątkami.
Rowerzysta ma obowiązek do stosowania się do przepisów jak każdy uczestnik ruchu więc nie wymagaj od rowerzysty by studiował czy w danym rejonie jest ddr jesli jest taki znak i po odpowiedniej stronie to ok.
Jeśli nie to nie mam obowiązku obserwować czy gdzieś tam po przeciwnym kierunku drogi jest ddr. Ja jak każdy kierujący mam się stosować do znaków po odpowiedniej stronie nie do ich braku i moja wiedza wynika ze znaków.
2015-04-20 15:47 anonim | pierwszeństwo
Pojazd skręcając w prawo lub w lewo na skrzyżowaniu ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym, rowerom kontynuującym ruch na wprost. Tak mnie uczyli na kursie prawa jazdy w zeszłym roku.
Jadąc rowerem po chodniku łamiemy przepisy, ale gdy zostaniemy uderzeni przez samochód włączający się do ruchu z posesji lub skręcający w lewo/prawo i przecinający nasz kierunek to wina leży po stronie samochodu. Rowerzysta dostanie mandat za jazdę po chodniku. (Taka sytuacja była nawet w TVN-Turbo).
2015-06-09 16:15 anonim | Nie została tu przytoczona definicja drogi dla rowerów
droga dla rowerów ? [oznacza] drogę lub jej część przeznaczoną do ruchu rowerów, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi; droga dla rowerów jest oddzielona od innych dróg lub jezdni tej samej drogi konstrukcyjnie lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego;

Czyli aby droga dla rowerów nią była musi być oddzielona nie tylko linią, czy innym kolorem od drogi dla pieszych, np. krawężnikiem.

Poza tym każda droga oznaczona znakami C-16/C-16 jest DDPiR, niezależnie od pionowej, czy poziomej kreski. A na DDPiR:

"Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym",

Za to na DDR pieszy może się pojawić w wyjątkowych przypadkach i wtedy:
"Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi."


Czyli status DDPiR i DDR są całkowicie różne. Uznanie DDPiR jako DDR (czyli, ze wszystkie DDPiR są podzbiorem zbioru DDRów) sprawia, że PORD staje się wewnętrznie sprzeczny. Natomiast rozdzielenie tych dwóch pojęć sprawia, że nie ma obowiązku korzystania z DDPiR.
2015-08-17 12:14 anonim | Pieszy
Piesi o ile nie posiadają jakichś uprawnień typu prawo jazdy nie znają przepisów ruchu drogowego. Odwoływanie się przepisów do ograniczeń pieszych jest wątpliwe. Jeśli pieszy będzie poszkodowany na drodze czy na DDR DDPiR moim zdaniem zawsze wygra w sporze.
Rozsądek i zachowanie ostrożności przede wszystkim.
Jak ktoś chce trenować sportową jazdę to na pewno nie na ścieżkach ;)
Ścieżki służą do komunikacji. A swoją drogą czy jakie są jakieś ograniczenia w prędkości dla rowerów?
2015-10-23 16:23 anonim | Odpowiedzi nie podaliście choć przedostatnia jest najbliższa prawdzie
Do pieszego, o czym TY piszesz! wchodząc na jezdnię (a DDR NIĄ JEST) pieszy nie ma obowiązku?ŁOJ co za farmazony. Pieszy i jego zachowanie na na drodze i i wobrębie drogi (pasie drogowym) jest ściśle okreslone, a dostęp do drogi dla pieszego, jego zachowanie nosi prawie znamiona NAKAZU. Pieszy idąc poprawnie po jezdni (obojętnie czy jest nią DDR, czy Jezdnia główna dla pojazdów silnikowych) ma to robić zgodnie z PORD, inne przypadki "wypadek z przyczyny pieszego", a że tak jest zobacz ile trupów na jezdni ściele się, a wypadek ma opis "Z WINY PIESZEGO".
Ja wszystkim łącznie z redakcją proponuję zasięgnąć języka u źródła, czyli w ministerstwie, można posiłkować się drogówką ale to gdybanie. Co do znaku zakazu rowerów, część z nich w wielu miastach stoi już nielegalnie.
Dziwi mnie wypowiedź kierowców samochodów. Rower jest pojazdem jak każdy inny pojazd tylko bez silnika. Co więcej obowiązują go dokładnie te same przepisy (co jest naturalne) jak wszystkich innych pojazdów, z wyłączeniami dotyczącymi DDR i ruchu w strefach zamkniętych dla pojazdów - chodniki. Osoby piszące "a przecież z daleka widać że tam chyba droga jest" są niebezpieczne dla PORD, bo znaki lub i brak (zasady ogólne jakimi powinni kierować się kierujący pojazdami) ma jednoznacznie wskazywać na kierunek i możliwości poruszania się po DDR/jezdni głównej.
Największe jednak scysje do jakich teraz dochodzi to nie DDRIP a raczej PiDDR, tylko etapowe oddawanie inwestycji przez ZDM'y/ZMIDY i inne ciała z nie tej planety.. budują DDR na które nie ma jak wjechać (tylko przez chodnik ale 200-1000 metrów wcześniej) lub nie ma jak z nich zjechać. UWAGA: Jeden z urzędników ostatnio zasugerował mi że "zgodnie z przepisami" choć nie mógł znaleźć takiego w PORD (BO NIE ISTNIEJE), że powinienem zejść z roweru i te 300 metrów przejść pieszo!!! lub zejść z roweru dojść do skrzyżowania postawić rower na jezdni i dalej kontynuować jazdę jezdnią główną. TAK TAK tacy ludzie siedzą w naszych centralnych urzędach.
Na pytanie dlaczego wisi tu znak zakaz jazdy rowerów, choć z bocznej drogi go nie widać i co ma rowerzysta zrobić? "Przecież wszyscy wiedzą że on tu wisi!

Szkoda mi w tym całym zamieszania tylko runerów, Rowery tego typu bezwzględnie powinny mieć dopuszczoną możliwość jazdy po jezdni głównej.Sam nie wyobrażam sobie czołowego zderzenia na DDR dwukierunkowej z takim pojazdem. różnica prędkości jego 50 moje 35 w moich żebrach oznacza w najlepszym przypadku SOR.
Polecam redakcji pisać do ustawodawcy.
2015-10-25 12:50 anonim | TYCHY I PEDALIŚCI
PEDALISCI w tychach robia co chca jada gdzie sie im podoba choc sa drogi dla PEDALISTÓW

POLICJA POWINNA ZACZAC STRZELAC DO TEJ SZARANCZY
2016-01-27 20:57 anonim | Do gościa z Tych
Do gościa wyżej. Rozumiem, że żona przyprawia ci rogi, córka się puszcza a syn to idiota. Nie musisz w związku ze swoim nieudanym życiem wyładowywać agresji tutaj. Pewnie też boli bardzo, że ktoś porusza się rowerem w którym jedno koło kosztuje więcej od twojego poloneza caro.
2016-06-29 19:16 anonim | Droga dla rowerów.
Nieważne że jest droga dla rowerów. Masz zastrzeżenia - jedź ulicą ! Niech cię zabiją , ważne że to ty miałeś rację !!! Co za ludzie !!!
2016-09-03 15:53 anonim | W Bielsku też ich nie brakuje
W Bielsku też nie brakuje idiotów, którzy mają wyznaczoną drogę rowerową, a jadą dwupasmową główną drogą i stwarzają zagrożenie dla siebie i innych. Jak kiedyś, jadąc samochodem, potrącę taką osobę, to do kogo będzie miała żal? Przypominam! Auto rozpędza się szybciej niż rower i nie ma takiej wąskiej osi skrętu jak rower.
2016-09-03 19:46 anonim | "jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić"
Czyli jeśli rowerzysta z tego obrazka zamierza skręcić w prawo to nie musi jechać DDR?
Czyli nawet jak DDR nie jest po prawej stronie to i tak muszę przeprowadzić rower na drugą stronę/przejechać przez oba pasy i na nią wjechać?
2017-02-28 16:43 anonim | no to mamy interpretację do d...
niby ta interpretacja, jest spójna i logiczna, porządkuje prawo itd.

ale dlaczego w ogóle rowerzyści jej potrzebowali?

-bo te oznaczone ciągi pieszo-rowerowe są do chrzanu !!!

zarządcy dróg stawiają sobie te znaki dowolnie tak jak latarnie czy kwietniki, a chodniki tak przyozdobione nie spełniają żadnych warunków technicznych, ani tym bardziej organizacji ruchu pieszego i kołowego.
2017-03-17 23:14 anonim | Ustawa nie została zmieniona
Rozporządzenie o znakach i sygnałach drogowych obowiązujące przed 8 października 2014 i jego wersja po tej dacie dotyczą tego samego aktu prawnego jakim jest ustawa prawo o ruchu drogowym. Autor artykułu inteligencją nie błysnął, twierdząc, że rozporządzenie rozwiało "wątpliwości" wynikające z interpretacji ustawy. Niczego nie rozwiało, bo takich wątpliwości nie było, tylko wprowadziło bałagan naruszając w bardzo poważny sposób prawo.
Ustawy panie redaktorze nie każdemu wolno interpretować. i w tym wypadku nie ma takiej potrzeby. Jeśli ustawa czegoś nie nakazuje (nakazywała, ale wykreślono) to znaczy, że obowiązku nie ma.

Ustawa zawiera tzw. delegację prawną czyli upoważnienie i zlecenie dla odpowiednich organów władzy wykonawczej (w tym wypadku ministerstw) do wydania przepisów regulujących tę sprawę. Ustawa jest zgodna z konstytucją, jeżeli zawiera jednoznaczne określenie
- sprawy do uregulowania,
- kto miałby ją uregulować
- I W JAKI SPOSÓB (!!!).

Konkretnie ustawowa delegacja jest :
- zaadresowana do ministrów spraw wewnętrznych i infrastruktury,
- upoważnia i nakazuje wydanie rozporządzenia w sprawie wzorów i znaczenia znaków drogowych i
- określa m. in., że rowerzysta nie ma obowiązku korzystania z obiektu drogowego nazwanego drogą dla rowerzystów i pieszych.

Rozporządzenie nie może tego samowolnie zmieniać, to jest bezprawie. A prócz tego rażąca głupota. Moim zdaniem, biorąc pod uwagę okoliczności i czas wydania tego rozporządzenia chodziło o "podłożenie świni" nowym władzom i udało się to znakomicie w warunkach rażąco niskiej kultury prawnej społeczeństwa i powszechnego braku znajomości elementarnych zasad ruchu drogowego.
2017-03-17 23:27 anonim | Rysunek wprowadza w błąd, to niedopuszczalne.
Droga dla rowerów WYZNACZONA dla danego kierunku jest nie przez jakieś tam czerwone kostki czy asfalty ani nawet przez malunki rowerów na jezdni tylko przez znak pionowy C-13. Jeśli takiego znaku nie ma po prawej stronie drogi którą jadę, to znaczy, że nie jest ona wyznaczona dla mojego kierunku.
Przypominam, że znaki po lewej stronie mogą być tylko powtórzeniem znaków po prawej. To zdumiewające, jak często matołkowaci kierowcy samochodów tego nie wiedzą.
Często mają pretensje o to, że nie jadę pod prąd pasem rowerowym (po lewej stronie), który jest dla tych niedouków taką samą "ścieżką" jak wszystkie inne.
2017-04-12 15:48 anonim | Odp: Rysunek wprowadza w błąd, to niedopuszczalne.
Do "anonim" - przeczytaj przepisy ze zrozumieniem, a jak nie rozumiesz to skonsultuj się z tymi co rozumieją. Nie troluj, nie wprowadzaj w błąd i nie podjudzaj jak nie masz racji. Przepisy mówią WYRAŹNIE o znakach poziomych (zwanych w Twoim języku "malunki") i obowiązują one równierz rowerzystów.
2017-06-10 11:11 anonim | RE: Odp: Rysunek wprowadza w błąd, to niedopuszczalne.
Co ty za fantazje wypisujesz człowieku?
Pokaż mi znak drogowy pionowy, który wyznacza ścieżkę, DDR, pas rowerowy - po lewej stronie drogi. Nie ma czegoś takiego. Nie można domniemywać innej funkcji znaków, niż im przeznaczona.
Rowerzysta nie ma obowiązku jazdy jakaś wyznaczoną po lewej stronie "ścieżką", bo żadne znaki pionowe z prawej nie nakazują mu zjazdu na lewą stronę, bo takie nie istnieją.
2017-07-05 16:39 anonim | Skad wiadomo że ścieżka jest 1 lub 2 kierunkowa?
... po namalowanych rowerach? nigdy na to nie zwracałem uwagi ale chyba na wszystkich był zawsze jeden rower.
2017-08-05 17:16 anonim | Prawo roweru, do jazdy po jezdni ulicy.
Prawo jazdy kategorii A, zdobyłem w 1972 roku. Od tamtej pory, zajeździłem cztery motocykle i ponad pięć aut. Nie zamierzam nikogo uszkodzić, tym bardziej siebie, jeżdżąc po tak zwanych ścieżkach rowerowych. Niech jeżdżą po nich, ludzie nieodpowiedzialni.
2017-11-05 21:37 anonim | ścieżka rowerowa
A u nas w Opolu Lubelskim od ul.Fabrycznej do końca dawnych Janiszkowic zrobili ścieżkę rowerową jednokierunkową.Droga tym samym stała się węższa dla ruchu samochodowego(jeżdżą tamtędy też TIR-y),ponadto ścieżkę rowerową oddzielili tzw.pachołkami,co jest wbrew przepisom(niech mnie ktoś poprawi,jak się mylę),to ponadto mieszkańcy tej ulicy parkują auta na tej ścieżce rowerowej.Kto odpowiada za taki stan rzeczy?
2018-02-01 18:45 anonim | Poprawcie to w końcu.
W końcu poprawcie ten bzdurny artykuł. Ustawa (a ta jest w prawie nadrzędna) nie nakłada na rowerzystów obowiązku jazdy po drodze dla pieszych i rowerów. Co za tym idzie Rozporządzenie (podrzędny akt prawny) nie może takie obowiązku wprowadzać. Wprowadzacie ludzi w błąd. Poradźcie się prawnika.
2018-05-27 00:47 szalona | Odp.: Droga dla rowerów
Polecam przeczytanie ciekawego artykułu na temat ubezpieczeń rowerowych https://portal.bikeworld.pl/artykul/porady/abc_rowerzysty/16666/przeglad_jakie_ubezpieczenie_rowerowe , jest na nim wszystko dokładnie napisane na czym takie ubezpieczenie polega. Ja osobiście jeżdżę na rowerze wyczynowo i dzięki wyżej wymienionemu artykułowi dowiedziałam się że jeśli posiadam ubezpieczenie rowerowe to mogę doubezpieczyć się w ramach oferty skrojonej dla sportowców. Dzięki temu będę mogła liczyć na pokrycie kosztów rehabilitacji lub nawet wypłaty odszkodowania w przypadku przerwy treningowej spowodwanej kontuzją.
2018-06-02 08:45 anonim | Rower szosowy na DDR
A czy inteligencja tworząca te przepisy wzięła pod uwagę, że na niektórych ścieżkach rowerowych nie da się jeździć rowerem szosowym na cieniutkich oponach? Ścieżki są budowane często w taki sposób, że przy przejazdach znajdują się krawężniki (kolejny przebłysk inteligencji projektantów), które zwykłemu rowerowi sprawiają problemy, a szosowemu mogą uszkodzić koła. Pół biedy jeśli ścieżka jest wyłożona asfaltem. Jeśli jest zbudowana z popularnej ostatnio kostki brukowej, to przepraszam bardzo, ale jazda po czymś takim szosówką grozi wywrotką co na ruchliwych DDR-kach powoduje zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Rozumiem że w przypadku uszkodzenia kół za 2000 zł sztuka mogę udać się do sądu w celu ustalenia kto i ile ma mi zwrócić za nowe kółka?
2018-07-19 15:30 anonim | Odległość DDR i CPR od jezdni
A jak daleko może być ciąg oznaczony znakiem C-13 by był obowiązek korzystania z niego. Konkretnie w Krakowie mam przypadki, że ten ciąg, co więcej jego oznaczenie jest za torowiskiem. Albo za ekranem akustycznym.

Czy mam obowiązek szukać znaków określających taki ciąg w odległości 10, 20, 50 100 metrów równolegle do pasa jezdni, którym jadę by wiedzieć, że mam obowiązek jechać tym pasem ?
2018-09-21 17:02 anonim | pedalarze walco
pedalarze walczo i nie znajo w ruch drogowy. Ja piernicze, a potem jedzie taki droga szybkiego ruchu i zalosnie pedaluje, a obok droga rowerowa bo kupił KOLASZUFKE z oponą za 2 jego pensje
2019-02-03 22:56 anonim | wypadek z udzialem rowerzysty na jezdni
Na skrzyżowaniu kierowca samochodu nie ustąpił pierwszeństwa rowerzyście /niestety nie zauważył go / jadącemu jezdnią zamiast znajdującą się ścieżką dwukierunkową dla rowerów..
Rowerzysta doznał uszkodzenia dłoni i przebywał na zwolnieniu dluzej niż 7 dni i wymagał dłuższej rehabilitacji dłoni.
Czy fakt ,że jechał on niezgodnie z przepisami jezdnią na której nie powinno go być ma jakiekolwiek znaczenie na wysokość lub rodzaj kary dla sprawcy t.j. kierowcy.
Oczywiście na miejscu były wszystkie niezbędne służby. Kierowca zostal oskarżony z art.177 par.1 kk.o nieumyślne spowodowanie wypadku.
2019-06-23 21:58 anonim | Uskok sciezki
Zgodnie z rozporzadzeniem ministra transportu max uskok na sciezce powinien byc nie wiekszy niz 1cm
2019-07-09 12:13 anonim | wypadek z udzialem rowerzysty na jezdni
Wiem że minęły miesiące ale jakby ktoś się interesował tematem.

To że rowerzysta jedzie ulicą zamiast ścieżki nie zwalnia innych uczestników ruchu z zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa - nawet w takiej sytuacji jak opisana w poście z lutego 2019. Dlatego też w takiej sytuacji kierowca samochodu jest sprawcą wypadku dostaje mandat lub sprawę w sądzie, a rowerzysta otrzymuje mandat za nie korzystanie z drogi dla rowerów (ale nie jest sprawcą ani też nie jest to okoliczność łagodząca dla kierowcy).

2019-07-15 14:49 anonim | bzdura
Czy Rozporządzenie może zmienić treść Ustawy ?????
2019-07-16 22:05 anonim | Czy rozporządzenie może być sprzeczne z Ustawą ?
Jeżeli PoRD wyraźnie stwierdza, że rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego oraz wyraźnie stwierdza, kiedy musi on jechać Drogą dla Rowerów, jeżeli dokładnie definiuje tęże Drogę, to na jakiej podstawie w Rozporządzeniu znalazły się zapisy sprzeczne z t Ustawą. Pwiem więcej, na jakiej podstawie akt w randze Rozporządzenia ogranicza konstutucyjną swobodę przemieszczania się ?
2019-10-19 20:15 anonim | Jeśli tak, to czemu...
stawiają znaki zakazu poruszania się rowerem, skoro jest ścieżka po tej samej stronie...
2019-10-22 18:19 anonim | Rozporządzenie
Ale czy rowerzysta ma obowiązek jechać po tzw. ciągu pieszo rowerowym? Bo z ustawy wynika, że ma obowiązek jechać po ścieżce, na ciągu ma zachować ostrożność. Wiem, że istnieje rozporządzenie, ale czy rozporządzenie może nakładać dodatkowe obowiązki, które nie wynikają z ustawy? Ustawa jest aktem nadrzędnym nad rozporządzeniem. A jeżeli rozporządzenie dodaje nakaz, to idąc tym tokiem rozumowania, rozporządzenie byłoby zupełnie niezależne od ustawy. Zwłaszcza, że w ustawie jest również definicja ścieżki rowerowej, która jest sprzeczna z ciągiem pieszo rowerowym, bo określa, że ścieżka ma być oddzielona fizycznie od innych dróg, również chodnika, więc nie jest to kwestia interpretacji znaku c13 i jego kombinacji.
2020-02-10 12:33 anonim |
Cialis 10 Doctissimo http://abcialisnews.com - Buy Cialis Zentel Helmidazole No Doctors Consult <a href=http://abcialisnews.com>Cialis</a> Kamagra India
2020-04-07 08:41 anonim |
http://mewkid.net/when-is-xaxlop/ - Amoxicillin 500mg <a href="http://mewkid.net/when-is-xaxlop/">Amoxicillin No Prescription</a> ddm.cjsk.wrower.pl.ghe.cj http://mewkid.net/when-is-xaxlop/
2020-04-07 09:04 anonim |
http://mewkid.net/when-is-xaxlop/ - Buy Amoxicillin Online <a href="http://mewkid.net/when-is-xaxlop/">Amoxicillin Online</a> lqs.ezqr.wrower.pl.slj.yp http://mewkid.net/when-is-xaxlop/
2020-04-07 09:26 anonim |
http://mewkid.net/when-is-xaxlop/ - Amoxicillin 500mg Capsules <a href="http://mewkid.net/when-is-xaxlop/">Amoxicillin 500mg Capsules</a> wad.ejlg.wrower.pl.vfo.fa http://mewkid.net/when-is-xaxlop/
2020-04-07 09:48 anonim |
http://mewkid.net/when-is-xaxlop/ - Amoxicillin <a href="http://mewkid.net/when-is-xaxlop/">Dosage For Amoxicillin 500mg</a> ecr.aezk.wrower.pl.nzj.tc http://mewkid.net/when-is-xaxlop/
2020-06-12 22:21 anonim | DDR
Jeśli jest wyznaczona DDRiP (droga dla rowerów i pieszych) to jadący nią rowerzysta ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. A jak wygląda sytuacja w przypadku drogi dla rowerów po której chodzą piesi? Czy w takiej sytuacji pieszy nie powinien zachować szczególnej ostrożności i ustępować miejsca rowerzystom?
Mieszkam w nadmorskiej miejscowości, wzdłuż trasy rowerowej R10. Ostatnio wybudowano tam piękną, szeroką ścieżkę rowerową, oddaloną od jezdni. Jest to wyraźnie ścieżka rowerowa DDR oznaczona znakiem C13. W sezonie letnim chodzą po niej całe tabuny pieszych, nierzadko obok siebie, zajmując całą szerokość. Przejechanie wówczas przez tę ścieżkę jest mocno utrudnione.
W miejscowości Chłopy jest również nowo wytyczona DDR przy której stoi dodatkowo znak B41 (zakaz ruchu pieszych). Tam również trudno przejechać z powyższych powodów.
2021-02-14 10:14 anonim |
what does hydroxychloroquine treat <a href=https://hydroxychloroquinex.com/#>warnings for hydroxychloroquine</a> hydroxychloroquine sulfate 200mg
2021-02-14 22:10 anonim |
erectafil 10 <a href=https://tadalisxs.com/#>generic tadalafil</a> cheap tadalis
2021-02-15 08:45 anonim |
are erectile dysfunction pills dangerous <a href=https://plaquenilx.com/#>plaquenil 200 mg tablet</a> erectile diet
2021-02-24 00:09 anonim |
is erectile dysfunction mental <a href=https://plaquenilx.com/#>what is plaquenil used for</a> erectile photos
2021-03-28 22:15 anonim |
Drug information for patients. Effects of Drug Abuse.
<a href="https://pregabalin24x7.top">buy pregablin without perscription</a> in USA
Best trends of drugs. Read information now.

http://smcx.xsrv.jp/kyc/forums/topic/all-what-you-want-to-know-about-pills/#post-73175 Best news about medicament. http://pups.sumy.ua/kolyaska-dlya-dvoyni-trans-baby-taurus-duo-trans-bebi-taurus-duo.html Some information about medicament. http://blog.xenotech.net/1433#comment-531004 Actual trends of drugs. 730d579