Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Prawo > Pieszy na drodze rowerowej

Pieszy na drodze rowerowej

Pieszemu nie wolno poruszać się po drodze dla rowerów. Od tej zasady jest jednak wyjątek. Artykuł 11 Prawa o Ruchu Drogowym mówi, że pieszy może korzystać z drogi dla rowerów w przypadku:

  • braku chodnika lub pobocza,
  • niemożności korzystania z chodnika lub pobocza.

Niemożność korzystania przez pieszego z chodnika mamy w przypadku np prowadzenia robót drogowych na chodniku. W takim przypadki pieszy może spacerować po chodniku jednak jest zobowiązany ustępować pierwszeństwa rowerowi.

Strefa zamieszkania - znakPunkt 5 wspomnianego artykułu mówi, że  pieszy ma pierwszeństwo na całej jezdni w strefie zamieszkania. Jednak w praktyce w strefach zamieszkania nie tworzy się wydzielonych dróg rowerowych.

Podstawa prawna:

Prawo o Ruchu Drogowym
Dział II
Ruch drogowy

Rozdział 2
Ruch pieszych


Art. 11.

4. Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

5. Przepisów ust. 1-4 nie stosuje się w strefie zamieszkania. W strefie tej pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2015-06-01 19:15 anonim | Pieszy na drodze rowerowej
Mam pytanie? Jeżeli jest wyznaczona droga rowerowa a nie ma chodnika ani pobocza a z jednej strony drogi rowerowej znajdują się barierki a z drugiej jest trawnik (pas zieleni), to czy pieszy może poruszać się drogą rowerową?
2015-08-17 12:29 anonim | Roboty
A jakie mogą być prowadzone "roboty drogowe" na chodniku ;)
2015-09-15 08:51 anonim | propozycja dla policji
A ja mam sprawę. Dlaczego policja nie robi nalotów np.w ciepłe słoneczne dni na pieszych bezczelnie spacerujących po drogach rowerowych gdy obok mają cały wolny chodnik?
Uważam ze lepienie mandatów dla przykładu i przy okazji zasilenie kasy miejskiej będzie dobrą lekcja dla durnego polskiego społeczeństwa.
2015-10-05 09:30 anonim | Odp.: propozycja dla policji
Sporo pieszych widać na drogach rowerowych nie tylko w ładną pogodę.
2016-04-26 16:23 anonim | Przydatne
Jutro mam konkurs i na prawdę mi to pomogło :P
2016-04-27 10:06 anonim | Odp.: propozycja dla policji
Gdy ścieżka rowerowa dla nas rowerzystów odgradza i izoluje pieszego pomiędzy drogą rowerową a drogą dla aut - jak to posiada np Głogów - to rozwiązanie samo z siebie burzy porządek i ład - non stop piesi wchodzą pod koła roweru ... jak to z punktu technicznego (zaprojektowania drogi) wygląda? Zwracanie uwagi pieszym, którzy w sumie mają rację, że muszą jakość przejść, boją się o bezpieczeństwo swoich pociech idąc pomiędzy gnającymi autami i rowerami (a piesi pomiędzy nimi spacerują) - osobiście sam nie miałbym ochoty na spacer takimi tunelami.
2016-06-03 21:10 anonim | Psy Właściciele itp.
R10 droga rowerowa. Kpina nie tylko piesi też psy puszczane wolna bez kontroli bez smyczy prosto pod koła rowerzystów. Drogi ponoć przyjazne rowerzystom Rumia, Reda, Rewa, Osłonino. Spacerniak dla psów. Tez mały psy atakuję dzieci, 2 lata. Byłem tego światkiem.
2018-12-05 15:16 anonim | bolek
Piesi na drodze to szeroki temat. Dobrze zilustrowali to na stronce: https://www.prawo-jazdy-360.pl/aktualnosci/pierwszenstwo-pieszych-na-drodze
2020-04-16 18:22 anonim | Rowerzysta na drodze rowerowej a niepełnosprawni
Kto ma pierwszeństwo na drodze rowerowej jesli obok jest chodnik i pas zieleni-niepeelnosprawni czy rowerzysci?
2020-06-23 07:29 anonim | Zgłaszam błąd.
Poprawcie to zdanie: W takim przypadki pieszy może spacerować po chodniku jednak jest zobowiązany ustępować pierwszeństwa rowerowi.
Liczba pozycji:
1 2