Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Prawo > Przewożenie osób rowerem

Przewożenie osób rowerem

Widok roweru na którym jadą dwie osoby - jedna na siodełku, a druga na górnej rurze ramy, lub na kierownicy czy też na bagażniku  jest dosyć powszechny - szczególnie na wsi i w małych miasteczkach. Jak wygląda przewożenie drugiej osoby na rowerze w świetle prawa ?

Kodeks Drogowy w artykule 63 mówi, że w pojeździe (do których zalicza się rower) liczba przewożonych osób wynika z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu. Z tego paragrafu wynika jasno, że zwykłym rowerem nie możemy przewozić osób na ramie, bagażniku, czy też na kierownicy.

W przypadku rowerów wieloosobowych ilość przewożonych osób wynika z przeznaczenia roweru. W większości przypadków na rynku są obecne rowery dwuosobowe - tandemy, które posiadają dwa miejsca siedzące.

Podstawa prawna:

Prawo o Ruchu Drogowym

Art. 63.

1. Przewóz osób może odbywać się tylko pojazdem do tego przeznaczonym lub przystosowanym. Liczba przewożonych osób nie może przekraczać liczby miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym, z zastrzeżeniem ust. 4. W pojeździe niepodlegającym rejestracji liczba przewożonych osób wynika z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu.

Problem przewożenia dzieci na rowerze jest bardziej złożony i opisaliśmy go w osobnym artykule >>


KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2013-10-03 01:05 anonim | Smutne to
Tak mało Polacy mają powodów do radości, tak niewielu stać na więcej niż raz w miesiącu, tankowanie auta do pełna. A tu jeszcze nie można podwieźć dziewuchy na solidnym bagażniku jak w Hollandii np...
Tam więcej takich par jeździ, niż w Polsce, rowerzystów.
2014-02-06 11:22 anonim | dziecko w foteliku
To mamy rozumieć, że dziecko w foteliku można wozić, ale już dorosłej osoby lub dorosłego dziecka już nie? A jeżeli bagażnik z tyłu będzie specjalnie przystosowany - siedzisko dla osób dorosłych, to czy jest już to: "konstrukcyjne przeznaczenie pojazdu"?

Jeśli można wozić małe dzieci do lat 7 to czemu nie większe osoby? Czy ktoś w ogóle zrobił badania, czy każdy rower nadaje się do montowania fotelików dla dzieci?

Strasznie bzdurny i ogólnikowy zapis.
2014-06-19 10:28 anonim | przepisy dla kogo
Co co nonsens, ja rozumiem że chodzi o bezpieczeństwo naszych pociech ale trochę logiki panom od prawa by się przydało. Przecież jakby było mnie stać na codzienne wożenie autem bagatela 16 letnim (a co stać mnie) to bym woził a tak wożę córkę do przedszkola na bagażniku i gro innych ludzi robi tak samo i jakoś żadna krzywda się nie dzieje dzieciom, przy zachowaniu rozsądku należy napisać.
A w ogóle to córka lubi te nasze przejażdźki.
2015-03-11 10:16 anonim | rowerzysta
jestem za tym aby prawo było egzekwowane a prawo dla prawa nie ma sensu czy w Polsce czy na swiecie rowerzysta glownie sobie robi szkode podczas wywrotki wiec jak nie ma tzw pary to niech nie wkłada na bagażnik dużego ciężaru czytaj np. kobity a wszystko będzie dobrze
2017-01-27 21:29 anonim | Dziwne te przepisy
Dlaczego nie mo?na przewozi???
2018-07-09 22:48 anonim | obejście przepisu
Jest legalny sposób na obejście tego przepisu i uniknięcie mandatu. Kierownik roweru musi sam usiąść na bagażniku i pedałować, jednocześnie trzymając za kierownicę. Wtedy pasażer może wpełni legalnie podróżować na siodełku, oczywiście powinien pomagać w nawigowaniu aby unikać przeszkód.
2018-11-23 12:04 anonim | Przewożenie dwójki lub trójki dzieci na rowerze
Są rowery cargo przeznaczone do transportu m.in. osób. Konstrukcję rowerów cargo umożliwiają transport dwójki lub trójki dzieci. Przykład takiego roweru tutaj Dwójkę dzieci najwygodniej wozić rowerem cargo. Przykładem takiego roweru jest rower z wydłużoną ramą Long Tail https://rowercargo.pl/kategoria-produktu/rowery-cargo-tern/
2019-03-16 13:39 anonim | pierwszeństwo na przejazdach rowerowych
Moglibyście więcej napisać o pierwszeństwie i praktyce jazdy na przejazdach rowerowych i po drogach rowerowych będących częscią drogi (opasem ruch dla rowerów lub rowerów i piszych). Np. Droga boczna dochodzi do głownej. Jest znak "ustąp pierwszeństwa przejazdu z tabliczką informującą przejeździe dla rowerów i pieszych, przechodzącą wzdłuż drogi głównej. Znaki te stoją przed ścieżką dla rowerzystów i pieszych - za ścieżką i przejazdem z przejściem jest droga głowna i nie ma już znaków.

Pytanie: Czy w oparciu o ww. znaki kierowca ma obowiązek ustąopić pierwszeństwa rowerzystom/ pieszym na oznaczonym przejściu/przejeździe? Czy też obowiązują ogólne przepisy pierwszeństwa na przejściach i przejazdach dla rowerów/pieszych ?