Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Prawo > Kamzelka odblaskowa dla rowerzystów

Kamzelka odblaskowa dla rowerzystów

Kamizelki odblaskowe i rowerzyściW Polsce nie ma obowiązku jazdy w kamizelkach odblaskowych na rowerze.

Wszystkie organizacje skupiające rowerzystów (działają w sieci Miasta Dla Rowerów) jednoznacznie wypowiadają się w tej kwestii i są przeciwko wprowadzaniu obowiązkowych kamizelek dla rowerzystów. Argumentów jest wiele - jednym z głównych jest fakt, że wg statystyk (SEWIK - System Ewidencji Wypadków i Kolizji) wypadki z udziałem rowerzystów zdarzają się przede wszystkim w dzień. Jedynie 12% takich zdarzeń ma miejsce w nocy ! Kolejnym jest fakt, że tych samych statystyk tylko 1% wypadków spowodowana jest przez brak oświetlenia.

Obowiązkowe kamizelki dla rowerzystów w innych krajach

Obowiązek noszenia przez rowerzystów kamizelek został wprowadzony w następujących krajach:

  • Francja (poza terenem zabudowanym w nocy)
  • Litwa (poza terenem zabudowanym w nocy)
KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
2014-08-27 12:49 anonim | kamizelki powinny być obowiązkowe
wszystko na ten temat Rowerzysta w nocy bez kamizelki i świateł to zagrożenie,jest praktycznie niewidoczny.
2014-10-07 03:07 anonim | Kamizelka? Chyba kuloodporna... ;)
Fakt. Niby widoczność na drodze bezcenna. I jej osiągnięcie godne wszelkich starań. Ale opakowanie się w plastikowy kondom, który nie oddycha i nie przepuszcza powietrza, szczególnie latem, to dla mnie zbyt duże wyrzeczenie. Potem się taki delikwent gotuje żywcem i przestaje myśleć na drodze. Zupełnie jak w upalny dzień w samochodzie bez klimy... ;)

Oczywiście nie przeginajmy. Światła wystarczają. A wszystkie sportowe ciuchy na rower, choćby i buty, mają elementy odblaskowe. W dodatku są znacznie bardziej praktyczne. Nie chciałbym, żeby komuś strzeliło do łba obowiązkowe wprowadzenie kamizelek odblaskowych!

Światła to podstawa. Ale nawet one potrafią razić albo wkurzać, jeśli choćby raz mijaliście takiego pajaca który mocnym halogenem czy diodą miga z przodu, lub świeci po oczach. Tylko wyjechać z kopa...

Kamizelka na rowerze pozbawionym świateł jest ok. Ale to niezgodne z przepisami i jedyny moment w którym wyobrażam sobie jej zastosowanie, to całkowite wyczerpanie ogniw w lampach lub ich wylanie. Zdarza się to jednak rzadko. Podobnie jak naprawdę tragiczna pogoda, wtedy może...

Tylko kto wtedy jeździ? Tylko ja... ;)
2015-02-11 10:09 anonim | do wszechwiedzącego anonima
Taa, światła to podstawa po zmroku, ale istnieje cała masa debili jeżdżących bez nich, szczególnie po wsiach. Paru takich mało nie rozjechałem, brakło naprawdę niewiele. "Bo ja tu mam blisko" albo "ja tylko do kolegi na moment albo do sklepu". Durne tłumaczenie bezmózga.
2015-03-28 11:21 anonim | Obserwator
Rower to mój podstawowy środek poruszania się po centrum miasta, nawet zimą. Polecam Wszystkim jazdę w kamizelce. W przypadku gdy mamy na sobie plecak, najlepiej w kamizelkę "ubrać" plecak przed jego założeniem. To czy jeździmy w dzień czy w nocy nie ma znaczenia. Jeżeli kamizelka jest koloru żółtego (tylko takie polecam) to kierowcy kojarzą ją z patrolem policji drogowej i albo odruchowo zwalniają albo zwiększają koncentrację. W markecie kamizelka to kilkanaście złotych a w promocji kilka więc nie ma co oszczędzać.
2015-04-06 22:20 anonim | Zmiana prawna
Artykuł do poprawki. W 2015 zmieniono prawo że w Polsce po zmierzchu poza terenem zabudowanym trzeba nosić elementy odblaskowe.
2015-04-08 11:03 wm9898 | Odp.: Zmiana prawna
Czy ktoś zna tego prawnika http://www.herbet.com.pl/ ? Szukam dobrego adwokata, najlepiej z Lublina
2016-03-22 13:21 anonim | kkkalllllllll
Każdy rowerzysta i pieszy powinien mieć kamizelkę odblaskową. Zwłaszcza dzieci, które wracają pieszo lub rowerem do domu. Kamizelka odblaskowa to zaledwie kilka złotych. Polecam http://www.lubmar-odblaski.pl/ .