Od nowelizacji Kodeksu Drogowego w 2011 roku rowerzysta ma prawo wyprzedzać inne pojazdy z prawej strony.
Do 2011 roku kierujący rowerem nie mogli legalnie wyprzedzać stojących i wolno jadących samochodów w korku. Obecnie jest to legalne. Pamiętajmy jednak, że i w tym przypadku obowiązują nas pewne ograniczenia.
Wyprzedzać innych pojazdów nie wolno:
na skrzyżowaniach
na przejściach dla pieszych/rowerów
po prawej stronie pojazdu, jeśli on sygnalizuje skręt w prawo
po lewej stronie pojazdu, jeśli on sygnalizuje skręt w lewo
Pamiętajmy jednak, że manewr wyprzedzania z prawej jest często mniej bezpieczny od wyprzedzania z lewej. Kierowcy skręcając w prawo często nie sygnalizują tego manewru - mogę nam więc zajechać drogę. Dodatkowym zagrożeniem jest manewr zatrzymania się samochodu przy krawężniku i gwałtowne otwarcie drzwi z prawej, aby pasażer wysiadł. W takiej sytuacji rowerzystę przeżyje bliskie spotkanie z drzwiami.
Podstawa prawna
Prawo o Ruchu Drogowym
Art. 24
6. Kierującemu pojazdem wyprzedzanym zabrania się w czasie wyprzedzania i bezpośrednio po nim zwiększania prędkości. Kierujący pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika jest obowiązany zjechać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania. Przepisu nie stosuje się w przypadku, o którym mowa w ust. 12.
12. Kierujący rowerem może wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony
"Do 2011 roku kierujący rowerem nie mogli legalnie wyprzedzać stojących i wolno jadących samochodów"
Typowy błąd! Stojący pojazd nie może być wyprzedzony. Ten manewr to OMIJANIE, możliwe od zawsze z obu stron pojazdu.
U S T A W A
z dnia 20 czerwca 1997 r.
Prawo o ruchu drogowym1) I) II)
DZIAŁ I
P r z e p i s y o g ó l n e
Art. 1. 1.2) Ustawa określa:
27) omijanie - przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody;
Art. 23. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
2. przy omijaniu zachować bezpieczny odstęp od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody, a w razie potrzeby zmniejszyć prędkość; omijanie pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia w lewo może odbywać się tylko z jego prawej strony;
2014-05-08 17:33 anonim | stronka ;-)
spoko stronka. Dzięki jej wygrałem turniej BRD ;)))))))))))))))))))
2014-08-15 15:33 anonim | czepliwy
Pojazd STOJĄCY na lawecie poruszającej się po drodze może być wyprzedzany. ; )
2015-06-10 15:05 anonim | lol
lol
2015-09-14 23:44 anonim | Wyprzedzanie roweru przez samochody i odwrotnie
Zakaz wyprzedzania na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych. Nawet na jezdni dwupasmowej, jeśli jeden samochód jedzie wolniej a drugi szybciej, to jest to wyprzedzanie.
Kiedyś w Krakowie na Alejach, przy pasach obok ul. Śląskiej policja dawała kierowcom mandaty, którzy lewym pasem jadąc szybciej nie zwalniani na przejściu dla pieszych i skrzyżowaniu. Przez to dokonywali automatycznie wyprzedzania w zabronionym miejscu i mandat.
Czy jest w przepisach rozdzielone wyprzedzanie rowerzysty i samochodu?
Teraz pytanie, czy jeśli kierowca jadać obok rowerzysty przez skrzyżowanie jadąc szybciej łatwo go wyprzedza, czy policja może się przyczepić?
I czy jeśli rowerzysta wyprzedzi drugiego rowerzystę w rejonie skrzyżowania albo akurat na przejściu, to czy policja może się przyczepić?
2016-02-28 18:41 anonim | Błędy w artykule
Nikt nie poprawił błędu z "omijaniem" - czego nie rozumiecie ??
Następny błąd jest poniżej - na skrzyzowaniach nie wolno wyprzedzać tylko pojazdów silnikowych -- wprowadzacie zamęt takimi pseudo artykułami..
Kolega przedmówca z 09.2015 - na skrzyzowaniu nie może się przyczepić ale na PDP tak - zakaz wyprzedzania nai przed PDP dotyczy "pojazdów" czyli wszystkich - na skrzyżowaniu rower, motorower, tramwaj i furmanke można wyprzedzać ..
Pozdro...