Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Prawo > Jazda rowerem obok siebie

Jazda rowerem obok siebie

W 2011 roku w życie weszły zmiany w Kodeksie Drogowym, które pozwalają na jazdę rowerzystów obok siebie - jednak pod pewnym warunkiem.

Jazda rowerzystów parami jest możliwa gdy nie przeszkadza to innym użytkownikom drogi. Co to oznacza, że rower nie przeszkadza innym użytkownikom drogi - tego ustawodawca nie zdefiniował. Można się tylko domyślać, że możemy jechać parami po drogach mało uczęszczanych, gdzie ruch jest niewielki i samochód bez hamowania może wyprzedzić parę rowerzystów. Przepis ten powstał głównie z myślą o sportowcach na rowerach szosowych trenujących często parami.

Pamiętajmy! Na ruchliwej drodze, czy też na jezdni w mieście jazda na rowerze obok siebie może zostać zakwalifikowana przez policję jako wykroczenie.

Podstawa prawna

Prawo o Ruchu Drogowym

Art. 33.

3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2016-07-29 11:21 anonim | Wymijanie na żyletki
Do tych kierowców pojazdów co wymijaja na tzw. żyletki. Trochę więcej świadomości. Zdajcie sobie sprawę z tego, że taki rowerzysta może np. zasłabnąć, wjechać na dziurę i jak się wywróci to właśnie zrobi to pod Wasz jadący pojazd. Wam się nic nie stanie ale gorzej z rowerzystą. Wielki szacunek do tych kierowców co wyjeżdżają na drugi pas i ta przestrzeń między nimi a rowerzystą jest znaczna! A co do jazdy rowerów obok siebie. Rzadko kiedy tak robię, ale jak już wyprzedzają na żyletki to bezpieczniej się czuje jak jadę jeden obok drugiego jako rowerzysta
Chcę jeszcze dodac, że częściej jestem kierowcą niż rowerzystą i mam większą świadomość tego co się może stać rowerzyscie niż niektórzy.
2016-09-05 17:09 anonim | głipota i tyle...
Jak jest podwójna ciągła i jedzie dwóch pacanów obok siebie, to zgodnie z przepisami nigdy nikt ich nie wyprzedzi będzie musiał się tak wlec w nieskończoność. Pojazd wolnobierzny dla porównania ma obowiązek ustąpić miejsca samochodom którym blokuje wyprzedzanie. Efekt jazdy obok jest taki, że kierowca nie mając sensownego wyjścia próbuje wyprzedzać i robi się nieciekawie - ZA CO WINĘ PONOSI TYCH DWÓCH PACANÓW. Wydaje się oczywiste, że jeden rower to nie to samo co dwa i łatwiej go wyprzedzić. Sam dużo jeżdżę rowerem i nie mam problemu aby mnie ktoś wyprzedzał na żyletkę. To problem pacanów którzy jeżdżą środkiem drogi i mają totalnie w du... co się dzieje za nimi. Jako uczestnik ruchu masz obowiązek myśleć i obserwować wszystko! Nic nie zwalnia z myślenia!
2017-02-19 10:35 anonim | wypadek
wlasniewidzialem wypadek spowodowany dworama psedo kolarzami. jechali srodkiem i kierowca chciał ich ominąć i wjechal na czolowke
2017-07-21 00:40 anonim | Czołówka przez rowerzystów
Skoro delikwent jest taki upośledzony że nie potrafi wyprzedzić normalnie rowery jadące 20 km/h to jak poradziłby sobie z ciągnikiem albo nie daj boże z samochodem? Jeżeli ktoś nie ma mózgu to czysta selekcja naturalna i tyle. Gdyby był jeden rowerzysta to by wyprzedził go jak większość samochodów? Z dystansem 10 cm od niego? Ludzie, wczujcie się czasem w rolę innych, a nie tylko patrzycie na siebie zamknięci w samochodach. Tak jestem rowerzystą w sezonie letnim i kierowcą pojazdu mechanicznego w sezonie zimowym.
2017-09-30 16:36 anonim | Rowery jadace obok
Rozumiem, prawo to prawo i trzeba je szanować. Tylko jak dwóch dwudziestkolatków jedzie na swoich kolażówkach obok siebie na drodze wojewudzkiej gdzie można jechać 90 km/h obok siebie to jest to zagrożenie dla kierowcy. Dzieje się tak bo w pewnym momęcie ma problem, co zrobić? Wjechać w tyłki dwóm osłom, którzy gadają w najlepsze i jada 30 km/h czy wyladować w rowie?? Dziesiejsza sytuacja, droga wojewudzka 934. Czy drogi wojewudzkie są mało uczęszczane? Pan mi powiedział abym poczytał przepisy, tam wyraźnie pisze... Ja odparłem, że czytałem i to jest droga wojewudzka, bardzo czesto uczeszczana. Albo wymierzyc sprawiedliwosc samemu piescia w ryj albo czekac na policjanta i patrzec jak samobojcy odjezdzaja 30 km/h.
2018-04-16 12:24 anonim | ave
Przynajmniej jak jedziemy parami to nie wyprzedzają nas "na trzeciego". Pojedynczo to wciskają nas nieraz do rowów
2018-07-20 13:29 anonim |
Jak najłatwiej zademonstrować swoje przywiązanie do ojczyzny? Otóż coraz częściej robimy to za pomocą… <a href=https://extremehobby.eu>koszulka patriotyczna</a>. Polskie ulice pełne są osób, które noszą ubrania z żołnierzami wyklętymi, husarią, orłami w koronie czy kotwicami Polski Walczącej. Czy to jedynie chwilowa moda? A może coś więcej?

Patriotyzm niejedno ma imię. A przynajmniej to starają się nam wmówić firmy odzieżowe, które coraz chętniej produkują bluzy ilustrowane symboliką narodową. Można wręcz mówić o prawdziwym boomie. I jak każda inna moda, również odzież patriotyczna budzi skrajnie różne emocje. Jedni uważają ją za tandetną próbę żerowania na chwalebnej przeszłości, inni postrzegają tego typu ubrania jako świetny sposób na promocję polskiej historii. Kontrowersje zdają się jednak zupełnie nie szkodzić patriotycznemu biznesowi, bo grono odbiorców tego typu ubrań stale się powiększa. Do tego stopnia, że ubrania patriotyczne są jednym z najbardziej dynamicznych trendów odzieżowych ostatnich lat.

Make Poland Great Again
Jeszcze do niedawna barwy i symbole narodowe można było zobaczyć jedynie przy okazji różnego rodzaju świąt państwowych. Dziś to element codzienności. Najlepiej obrazuje to słynne zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego, który w trakcie krótkich wakacji udał się na szczyt Koziarza w biało-czerwonej pelerynie. Dużym echem odbiła się również podróż prezydenta Andrzeja Dudy do Chin. A to wszystko przez to, że miał on na sobie w tym czasie koszulkę polo zaprojektowaną przez Red is Bad; markę, która cieszy się ogromną popularnością wśród środowisk narodowych i kibicowskich. Ale ubrania z motywami narodowymi i historycznymi to nie jedynie domena prawicowych polityków – koszulki patriotyczne coraz chętniej zakładają też sportowcy, celebryci, a przede wszystkim zwykli ludzie. Osoby ubrane w koszulki z orłami i żołnierzami wyklętymi można spotkać dosłownie wszędzie: na zakupach, w parku czy na siłowni.

Eksperci podkreślają, że koszulki z symbolami patriotycznymi to coś więcej niż jedynie chwilowy trend. Ich zdaniem odzież patriotyczna to raczej głęboko zakorzenione zjawisko społeczne, którego źródłem jest potrzeba manifestacji naszego patriotyzmu. Ludzie po prostu chcą publicznie demonstrować swoje przywiązanie do ojczyzny i jej historii. Koniec końców, firmy i sklepy oferujące patriotyczne ubrania, dodatki i akcesoria istnieją dlatego, że najwyraźniej istnieje zapotrzebowanie na tego typu produkty.

Ubrania patriotyczna made in Poland
W całym tym zamieszaniu związanym z odzieżą patriotyczną warto zaznaczyć, że tego typu ubrania są najczęściej szyte od podstaw w polskich szwalniach. Firmy takie jak Extreme Hobby specjalnie rezygnują z produkcji na Dalekim Wschodzie, gdyż wiedzą, że dzięki temu mogą mieć pozytywny wpływ na sytuację na polskim rynku pracy. Nie bez znaczenia jest też to, że sami Polacy coraz częściej zauważają zależność pomiędzy swoimi zakupami a poziomem zatrudnienia w kraju. Można wręcz mówić o swoistym patriotyzmie ekonomicznym i prawdziwej modzie na rzeczy made in Poland.

Przedstawiciele lewicy ostrzegają, że odzież patriotyczna to nic innego, jak próba zawłaszczenia symboli narodowych, postaci i wydarzeń historycznych przez ludzi o radykalnych poglądach. Prawica z kolei chwali tego typu ubrania za to, że dzięki nim można łatwo propagować u młodego pokolenia polskie tradycje i tożsamość narodową. Kto ma rację? Jak zawsze: klient.
2018-07-21 14:51 anonim | debile
W wiekdzosci kierowcy nie znaja przepisow,a o 1m od wyprzedzanego rowerzysty nie wie prawie nikt.PROSZE ZOBACZYC NA DROGACH JAK ZACHOWUJA SIE KIEROWCY!!!!
2018-08-02 21:56 anonim | Sport ? Czy środek komunikacji ?
Jeśli chodzi o jazdę rowerem po drogach publicznych celem dojechania z punktu A do punktu B w jakimś celu to ok. rozumiem, bo nie każdego stać na auto czy autobus..... Jeśli zaś chodzi o amatorskie uprawianie sportu , drogi ? Za tirem, przed 30 letnim starem, jeden koło drugiego, wkurzanie kierowców...... Myślę, że chodzi tu o coś innego, ważne by mieć endomondo na ramieniu a później udostępnij na FB by like dostać za przebyte km..... Ostatnio zrobiłem 30 km rowerem, byłem dojechany jak koń ..... Ale nie po autostradzie ze smartfonem w ręku a po lesie . Trzeba się zastanowić Po co jeździć rowerem po drogach, gdzie tu sens i zamysł sportu, zdrowego trybu życia itd.
2018-08-16 12:07 anonim |
Cześć, kojarzycie gdzie znaleźć dobre suknie ślubne w Kaliszu? Koleżanka poleciła mi kontakt z <a href=https://krawcowa.Kaliszu.pl>tą krawcową</a>. kojarzycie ktoś?
Liczba pozycji:
1 2 3