Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
Jesteś tutaj > Strona główna > Prawo > Jazda rowerem obok siebie

Jazda rowerem obok siebie

W 2011 roku w życie weszły zmiany w Kodeksie Drogowym, które pozwalają na jazdę rowerzystów obok siebie - jednak pod pewnym warunkiem.

Jazda rowerzystów parami jest możliwa gdy nie przeszkadza to innym użytkownikom drogi. Co to oznacza, że rower nie przeszkadza innym użytkownikom drogi - tego ustawodawca nie zdefiniował. Można się tylko domyślać, że możemy jechać parami po drogach mało uczęszczanych, gdzie ruch jest niewielki i samochód bez hamowania może wyprzedzić parę rowerzystów. Przepis ten powstał głównie z myślą o sportowcach na rowerach szosowych trenujących często parami.

Pamiętajmy! Na ruchliwej drodze, czy też na jezdni w mieście jazda na rowerze obok siebie może zostać zakwalifikowana przez policję jako wykroczenie.

Podstawa prawna

Prawo o Ruchu Drogowym

Art. 33.

3a. Dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
2016-06-29 21:43 anonim | rower na ruchliwej drodze
dziś było apogeum. Dwóch "artystów' w "laikrach" jechało obok siebie na drodze bez pobocza. Jechaliśmy w korku liczącym kilkanaście aut kilka km.W tym ciężarówkę. Drobny szczegół w pewnym momencie pojawiła się ścieżka rowerowa - pusta. Panowie nadal obok siebie na drodze. Męzowi puściły nerwy i gdy nadeszłą pora wyminąc nacisnął na klakson. za nimn zrobiło to kilka innych osób. Pan w czerwonej pedalskiej koszulce zaczął wygrażąć mężowi i obrzucać epitetami. A wystarczyło być tylko normalnym człowiekiem myślącym dalej niż czubek nosa....
2016-07-29 11:21 anonim | Wymijanie na żyletki
Do tych kierowców pojazdów co wymijaja na tzw. żyletki. Trochę więcej świadomości. Zdajcie sobie sprawę z tego, że taki rowerzysta może np. zasłabnąć, wjechać na dziurę i jak się wywróci to właśnie zrobi to pod Wasz jadący pojazd. Wam się nic nie stanie ale gorzej z rowerzystą. Wielki szacunek do tych kierowców co wyjeżdżają na drugi pas i ta przestrzeń między nimi a rowerzystą jest znaczna! A co do jazdy rowerów obok siebie. Rzadko kiedy tak robię, ale jak już wyprzedzają na żyletki to bezpieczniej się czuje jak jadę jeden obok drugiego jako rowerzysta
Chcę jeszcze dodac, że częściej jestem kierowcą niż rowerzystą i mam większą świadomość tego co się może stać rowerzyscie niż niektórzy.
2016-09-05 17:09 anonim | głipota i tyle...
Jak jest podwójna ciągła i jedzie dwóch pacanów obok siebie, to zgodnie z przepisami nigdy nikt ich nie wyprzedzi będzie musiał się tak wlec w nieskończoność. Pojazd wolnobierzny dla porównania ma obowiązek ustąpić miejsca samochodom którym blokuje wyprzedzanie. Efekt jazdy obok jest taki, że kierowca nie mając sensownego wyjścia próbuje wyprzedzać i robi się nieciekawie - ZA CO WINĘ PONOSI TYCH DWÓCH PACANÓW. Wydaje się oczywiste, że jeden rower to nie to samo co dwa i łatwiej go wyprzedzić. Sam dużo jeżdżę rowerem i nie mam problemu aby mnie ktoś wyprzedzał na żyletkę. To problem pacanów którzy jeżdżą środkiem drogi i mają totalnie w du... co się dzieje za nimi. Jako uczestnik ruchu masz obowiązek myśleć i obserwować wszystko! Nic nie zwalnia z myślenia!
2017-02-19 10:35 anonim | wypadek
wlasniewidzialem wypadek spowodowany dworama psedo kolarzami. jechali srodkiem i kierowca chciał ich ominąć i wjechal na czolowke
2017-07-21 00:40 anonim | Czołówka przez rowerzystów
Skoro delikwent jest taki upośledzony że nie potrafi wyprzedzić normalnie rowery jadące 20 km/h to jak poradziłby sobie z ciągnikiem albo nie daj boże z samochodem? Jeżeli ktoś nie ma mózgu to czysta selekcja naturalna i tyle. Gdyby był jeden rowerzysta to by wyprzedził go jak większość samochodów? Z dystansem 10 cm od niego? Ludzie, wczujcie się czasem w rolę innych, a nie tylko patrzycie na siebie zamknięci w samochodach. Tak jestem rowerzystą w sezonie letnim i kierowcą pojazdu mechanicznego w sezonie zimowym.
2017-09-30 16:36 anonim | Rowery jadace obok
Rozumiem, prawo to prawo i trzeba je szanować. Tylko jak dwóch dwudziestkolatków jedzie na swoich kolażówkach obok siebie na drodze wojewudzkiej gdzie można jechać 90 km/h obok siebie to jest to zagrożenie dla kierowcy. Dzieje się tak bo w pewnym momęcie ma problem, co zrobić? Wjechać w tyłki dwóm osłom, którzy gadają w najlepsze i jada 30 km/h czy wyladować w rowie?? Dziesiejsza sytuacja, droga wojewudzka 934. Czy drogi wojewudzkie są mało uczęszczane? Pan mi powiedział abym poczytał przepisy, tam wyraźnie pisze... Ja odparłem, że czytałem i to jest droga wojewudzka, bardzo czesto uczeszczana. Albo wymierzyc sprawiedliwosc samemu piescia w ryj albo czekac na policjanta i patrzec jak samobojcy odjezdzaja 30 km/h.
2018-04-16 12:24 anonim | ave
Przynajmniej jak jedziemy parami to nie wyprzedzają nas "na trzeciego". Pojedynczo to wciskają nas nieraz do rowów
Liczba pozycji:
1 2