Zgodnie z artykułem 96 Kodeksu Drogowego osoby poniżej 18 roku życia mogą kierować rowerem jedynie posiadając kartę rowerową. Podkreślamy - dotyczy to wyłącznie osób niepełnoletnich. Z prawnego punktu widzenia nie istnieje Karta Rowerowa dla dorosłych. Podkreślmy to:
Rowerzystów pełnoletnich nie obowiązuje Karta Rowerowa
Osoby powyżej 10 roku życia (i poniżej 18) otrzymują kartę rowerową od dyrektora szkoły po wykazaniu się niezbędnymi kwalifikacjami.
Karta Rowerowa ma postać dwustronnego kartonowego blankietu barwy różowej, znajduje się tam fotografia i dane osobowe posiadacza dokumentu, który może być jednocześnie kartą rowerową i motorowerową. Odpowiednie uprawnienie oznacza się okrągłą pieczęcią szkoły. Blankiet posiada nadruk z numerem i serią. Dodatkowo wpisuje się kolejny numer karty nadany w danej szkole. Kartę podpisuje i pieczętuje dyrektor szkoły. Uczeń kierujący rowerem lub motorowerem jest obowiązany mieć przy sobie kartę i okazywać ją na żądanie uprawnionego organu.
Aby zdobyć kartę rowerową osoba niepełnoletnia musi:
Zdobyć odpowiednią wiedzę
Zdać egzamin teoretyczny w formie testu pisemnego
Zdać egzamin praktyczny polegający na przejeździe na rowerze wyznaczonej trasy zgodnie z zasadami ruchu drogowego
Uzyskać pisemną zgodę rodziców
Mieć ukończone 10 lat
Egzamin praktyczny na Kartę Rowerową może wyglądać następująco;
Wsiadanie na rower w ruchu na odcinku 1-3 m.
Zatrzymanie się przed linią i ponowne ruszenie z miejsca
Skręcanie w lewo z wyciągniętą ręką
Jazda między dwoma liniami 5 m dł. odstęp 25 cm.
Jazda między dwoma liniami z jedną ręką na kierownicy
Slalom
Skręcanie w prawo z wyciągniętą ręką
Jazda wzdłuż linii z patrzeniem na przemian w prawo i w lewo
Jazda wzdłuż linii z patrzeniem na przemian w lewo i do tyłu
Zatrzymanie się w oznaczonym miejscu
Szybkie zatrzymanie się na sygnał gwizdka
Podstawa prawna:
Prawo o Ruchu Drogowym
Art. 96.
1. Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania przez osobę, która nie ukończyła 18 lat: 1) rowerem - jest karta rowerowa, motorowerowa lub prawo jazdy; 2) motorowerem - jest karta motorowerowa lub prawo jazdy; 3) pojazdem zaprzęgowym - jest prawo jazdy, karta motorowerowa lub rowerowa, jeżeli osoba uprawniona ukończyła 15 lat.
2. Kartę rowerową lub motorowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10 lat w przypadku karty rowerowej i 13 lat w przypadku karty motorowerowej.
Art. 97.
1. Dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem wydaje, za opłatą oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, starosta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się, a w uzasadnionych przypadkach - właściwy ze względu na miejsce czasowego pobytu, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Kartę rowerową wydaje nieodpłatnie dyrektor szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej oraz szkoły ponadpodstawowej.
Art. 98.
4. W razie utraty lub zniszczenia karty rowerowej lub motorowerowej wtórniki tych dokumentów wydaje organ, który je wydał.