7 września 2012 zostało opublikowane rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dziennik Ustaw z 7 września 2012 r. Poz. 997). Spora część zmian dotyczy rowerzystów i weszła w życie 8 października 2012 roku oraz 1 stycznia 2013 roku.
Zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych pojazdów wprowadzone w 2012 i 2013 roku dla rowerzystów
Poniżej przedstawiamy wszystkie zmiany w rozporządzeniu, które dotyczą rowerzystów.
- Migające przednie światło - od 8 października 2012 roku rower może posiadać migające przednie światło pozycyjne. Do tej pory tylko tylne - czerwone światło mgło migać (od 2002 roku).
- Brak obowiązku posiadania zamontowanego oświetlenia w dzień - od 8 października 2012 roku na rowerze nie musimy mieć zamontowanego oświetlenia, wtedy gdy nie jest ono wymagane - czyli w dzień. Do tej pory pomimo, że rowerzysta musiał używać (mięć włączone) oświetlenie tylko w nocy, w tunelu oraz w czasie niskiej przejrzystości powietrza to fizycznie same lampki musiały być zamontowane na rowerze na stałe (podobnie jak w samochodzie). Teraz możemy lampki posiadać np w kieszeni, lub w plecaku, albo nawet w domu. UWAGA ! nie dotyczy to odblasku tylnego o barwie czerwonej, który musi być zamontowany na stałe.
- Dowolna świateł tylnych i przednich - do tej pory można było mieć jedno światło z przodu oraz z tyłu i jeden odblask z tyłu. Wprowadzając określenie "co najmniej" ustawodawca dopuścił możliwość montażu dowolnej ilości lampek i odblasków. Przepis ten dotyczy roweru (od 8 października 2012 r.) oraz przyczepek rowerowych (od 1 stycznia 2013 r.)
- Dowolna liczba odblasków na kołach - podobnie jak w powyższym punkcie - od 8 października 2012 roku możemy montować dowolną (co najmniej jedno) ilość świateł odblaskowych na kołach roweru oraz przyczepki rowerowej (od 1 stycznia 2013 r.)
- Odblaskowy pasek na oponie oraz na kole - popularne szczególnie w rowerach miejskich oraz turystycznych odblaskowe paski na oponach do niedawna były nielegalne. Od 8 października 2012 r. można je stosować tak samo jak odblask w formie pierścienia umieszczony na bocznej powierzchni koła (czyli nie tylko na oponie)
- Wysokość oświetlenia przedniego i tylnego na rowerze musi być nie niższa niż 25 cm i nie wyższa niż 150 cm. Ten przepis wchodzi w życie od 1 stycznia 2013 roku. Do tej pory lampki na rowerze musiały być montowane na wysokości od 35 do 90 cm, co wykluczało ich mocowanie do kierownicy. Obecnie jest to legalne.
- Kierunkowskazy w rowerze - od 1 stycznia 2013 roku rower oraz przyczepka rowerowa, których konstrukcja uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką muszą być wyposażone w dodatkowe światła: kierunkowskazy. W praktyce dotyczy to zabudowanych rowerów (aerodynamiczna obudowa), riksz oraz przyczepek zasłaniających całkowicie rowerzystę.
- Szczegółowe wymagania techniczne dotyczące przyczepek rowerowych (od 1 stycznia 2013 r.):
- specjalny dyszel do przyczepki rowerowej - Przyczepa ciągnięta przez rower lub wózek rowerowy powinna być wyposażona w dyszel wyposażony w urządzenie sprzęgowe uniemożliwiające przewrócenie się przyczepy w przypadku przewrócenia się roweru. Przepis nie dotyczy przyczepy jednokołowej (czyli np. popularnego modelu Extrawheel)
- co najmniej jedno światło oraz odblask barwy czerwonej z tyłu - przyczepka rowerowa - podobnie jak rower musi być wyposażona w odpowiednie oświetlenie tylne
- jedno światło białe widoczne z przodu jeżeli szerokość przyczepki przekracza szerokość roweru - jeśli przyczepka jest szersza niż obrys roweru lub wózka rowerowego musi posiadać przednie oświetlenie bary białej (ale tylko jedną sztukę)
Arty prawne
2012-12-29 11:27 anonim | "może...moze mieć ..może."
trochę niepokoju wprowadzacie tym artykułem :) lepiej jakbyście podzielili informacje na dwie części 1.) co trzeba mieć, 2.) co można mieć, tak to po przeczytaniu waszego artykułu i tak wolę się upewnić co jest napisane w ustawie
2013-01-03 12:14 RedaktorNaczelny | Odp.: "może...moze mieć ..może."
Dokładnie to o czym piszesz przedstawiamy w artykule:
"Obowiązkowe wyposażenie roweru"
http://wrower.pl/prawo/obowiazkowe-wyposazenie-roweru,2158.html
2013-07-31 10:56 anonim | Kierunkowskazy
Interesuje mnie kwestia kierunkowskazów. Każdy wie, że hamowanie utrudnia sygnalizację kierunku a zazwyczaj przed skrętem się właśnie hamuje.
Również ze stronyhttp://wrower.pl/prawo/obowiazkowe-wyposazenie-roweru,2158.html nie wynika, czy mogą być kierunkowskazy w zwykłym rowerze.
Wiadomo owszem, że muszą być w nazwijmy to "zabudowanym" i nie muszą w zwykłym, ale nie ma nic że mogą.
2015-04-02 11:02 anonim | to nie prawda
dmdn osjucnb iudjhsn ihwdjj