Uważa się że to właśnie w Krakowie rozpoczęła się rowerowa rewolucja w Polsce w latach 90. Tutaj były organizowane pierwsze rowerowe demonstracje, i tutaj narodziła się inicjatywa "Miasta dla Rowerów". Miasto to jako pierwsze w Polsce wprowadziło (w 1993 roku) zapisy dotyczące ruchu rowerowego do swojej Polityki Transportowej. W jej ramach zapisano budowę 355 km tras rowerowych.
Niestety obecnie wiele z tych zapisów nie jest realizowane i rowerzyści znowu muszą walczyć o swoje miejsce na transportowej mapie miasta.
Od 2004 roku Polityka Rowerowa Krakowa składa się z
W lipcu 2011 roku wyszło zarządzenie nr 1522/2011 Prezydenta Miasta Krakowa "w sprawie powołania Zespołu Zadaniowego ds. polityki rowerowej w Mieście Krakowie".
Zadaniem zespołu jest czuwanie nad realizacją polityki rowerowej, a w szczególności:
W zespole znajdują się przedstawiciele:
W lipcu 2011 roku wyszło zarządzenie nr 1577/2011 Prezydenta Miasta Krakowa "w sprawie powołania Zespołu Zadaniowego ds. audytów rowerowych w Mieście Krakowie". Zgodnie z nim do zadań zespołu należy między innymi opiniowanie działań na rzecz tworzenia systemu rowerowego w Krakowie ? monitoring uwzględniania w procedurach tworzenia Miejscowych Planów
Zagospodarowania Przestrzennego wytycznych "Studium systemu podstawowych tras rowerowych w Krakowie".
Audyty są publikowane na stronie internetowej Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie ».