Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Miasto > Łódź > Stojaki i parkingi rowerowe

Stojaki i parkingi rowerowe

Stojaki i parkingi roweroweStojak rowerowy służy do przypięcia roweru i zabezpieczenia go przed kradzieżą. Jest on stosowany w miejscach gdzie musimy zostawić rower - przed szkołami, urzędami, placówkami kulturalnymi, itp.. Stojaki rowerowe są także używane na parkingach typu B+R (Bike+Ride), gdzie rowerzysta może zostawić swój jednoślad i w dalszą podróż udać się tramwajem bądź autobusem.

Stojaki i parkingi roweroweDo niedawna powszechnie stosowano stojaki typu "wyrwikółko" (o którym piszemy niżej). Obecnie najpopularniejszym stojakiem rowerowym jest jedna rura wygięta w kształt odwróconej litery U. Taki kształt z jednej strony jest bardzo prosty w produkcji i montażu, a z drugiej pozwala na przymocowanie zarówno ramy roweru jak i kół do stojaka. Rowery o typowym kształcie ramy możemy przypiąć nawet jednym zapięciem typu "szekla" obejmując tylne koło i ramę. Do jednego stojaka typu "U" możemy przypiąć dwa rowery.

Stojaki rowerowe mogą być także w innych kształtach np półkolisty, rombowy, - co może być wymagane przy stosowaniu ich  w zabudowie zabytkowej. Ważne jest aby umożliwiały one przypięcie ramy i przynajmniej jednego koła.

Stojaki i parkingi roweroweStojaki i parkingi roweroweStojaki i parkingi rowerowe

Wymagania techniczne dla stojaków rowerowych

Stojak powinien być wykonany ze stali, z rury o średnicy od 5 do 10 cm. Długość wynosi ok od 700 do 1000 mm, a wysokość 750-850 mm (dla stojaków da rowery dziecięce - ok 600 mm).

Przy tworzeniu parkingów na wiele rowerów należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy stojakami, która powinna wynosić pomiędzy 800 a 1000 mm.

Wyrwikółko, kołołamacz

Takich określeń rowerzyści używają dla bardzo nielubianego przez nich typu stojaka, którego konstrukcja wymusza przypięcie jedynie przedniego koła roweru.

Wyrwikółka są bardzo niebezpiecznie ze względu na zgubne poczucie bezpieczeństwa, jakie daje właścicielowi pojazdu. Złodziej w bardzo prosty sposób może zdemontować koło z roweru. W ten sposób zamiast forsować nawet najlepsze zabezpieczenie, jakim był przypięty rower wystarczy kilka sekund na odkręcenie koła (czasami nawet bez narzędzi) i łupem złodzieja pada rower bez jednego koła.

Dodatkowo tego typu stojaki są niebezpieczne dla - coraz popularniejszych - rowerów z przednim hamulcem tarczowym. Po włożeniu koła do stojaka tarcza hamulca może oprzeć się o niego i ulec zniszczeniu.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy najlepszym typem stojaka rowerowego jest kształt odwróconej litery "U".

Stojaki i parkingi roweroweStojaki i parkingi roweroweStojaki i parkingi rowerowe

 

Cena stojaka rowerowego

Koszt jednego stojaka rowerowego w kształcie odwróconej litery U wynosi od 150 do 600 zł - w zależności od konstrukcji i użytych materiałów. Najtańsze będą wykonane ze zwykłej stali - malowane natryskowo, lub cynkowane. Droższe są malowane proszkowo, a najdroższe z wykonane tzw. kwasówki - czyli stali nierdzewnej o charakterystycznym kolorze. Oczywiście w sprzedaży są dostępne nowoczesne i "designerskie" stojaki w cenie do nawet 1500 zł

Pamiętajmy że do jednego stojaka przypinamy dwa rowery. Tak więc parking rowerowy z 5 stojakami będzie parkingiem na 10 rowerów.

Producenci stojaków rowerowych:

Oto znani i polecani przez organizacje rowerowe solidni producenci stojaków rowerowych:

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2021-03-16 21:34 anonim |
Hey! I'm an aspiring porn actress. If you want to check it out, register here - <a href=https://cutt.ly/AlMd42z>https://cutt.ly/AlMd42z</a> I'm there Jane Deep Throat ;)