Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Miasto > Katowice > Katowice na rowerze

Katowice na rowerze


Katowice - jedno z największych miast w Polsce nie posiada ani spójnej sieci dróg rowerowych, polityki rowerowej, ani nawet organizacji, która walczy w imieniu rowerzystów.

Ścieżki i drogi rowerowe

Poniższa mapka prezentuje jedynie turystyczne szlaki rowerowe (opisane w dziale turystyka/trasy) biegnące w Katowicach:

Pobierz mapę w pełnej rozdzielczości

Oficer rowerowy w Katowicach

W czerwcu 2014 roku katowickim oficerem rowerowym został Paweł Sucheta - pracownik wydziału sportu. Nowe stanowisko to efekt uchwalenia przez radnych "Polityki rowerowej".

 

Katowicki rower Miejski

2 marcu 2018 roku Nextbike Polska podpisał umowę z Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej Katowice na obsługę systemu wypożyczalni rowerów miejskich, obejmującego 25 stacji i 200 rowerów od 1 kwietnia 2018 roku do 16 grudnia 2018 roku. Zakres umowy obejmuje również rozbudowę systemu polegającą na uruchomieniu 12 dodatkowych stacji i 96 rowerów w okresie od 1 czerwca 2018 roku do 16 grudnia 2018 roku,

Katowicki Rower Miejski w skrócie:
 • 25 terminali (+12 dodatkowych od 1 czerwca 2018)
 • 200 rowerów  (+96 dodatkowych od 1 czerwca 2018)
 • Operator: Nextbike

Wypożyczalnia rowerów w Katowicach

Stała wypożyczalnia w ramach Instytucji Kultury Miasto Ogrodów (poprzednio ESK)

W 2015 roku W Katowicach działają dwie stacje Roweru Miejskiego City By Bike z 30 jednośladami:

Dolina 3 Stawów (czynne od środy do niedzieli), Galeria Katowicka i  Galeria Miasta Ogrodów przy ul. Stanisława (czynne przez cały tydzień).

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-ruszaja-wypozyczalnie-rowerow,nId,1418865?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
Dolina 3 Stawów (czynne od środy do niedzieli), Galeria Katowicka i  Galeria Miasta Ogrodów przy ul. Stanisława (czynne przez cały tydzień).

Czytaj więcej na http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-ruszaja-wypozyczalnie-rowerow,nId,1418865?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
 • Dolina Trzech Stawów (od środy do niedzieli)
 • Galeria Katowicka (cały tydzień)

W maju 2016 roku ruszy 10 stacji wypożyczeń rowerów.

https://citybybike.pl

Wojewódzki Parku Kultury i Wypoczynku

Można pożyczyć tradycyjne rowery oraz 16 elektrycznych. Koszt wypożyczenia roweru to 5 zł za godzinę, a jedno ładowanie akumulatora powinno wystarczyć do przejechania 50 kilometrów. Niektóre maja foteliki dla dzieci. Rowery można wypożyczać w 3 miejscach:

  • Hala Wystaw Kapelusz
  • Stadion Śląski
  • ul. Złotej obok Wesołego

Tauron Nowa Muzyka

W czasie sierpniowego festiwalu Tauron Nowa Muzyka jest uruchomiana wypożyczalnia jednośladów

Rower w komunikacji miejskiej (KZK GOP) w Katowicach

Rower nie jest wymieniony bezpośrednio w regulaminie przewozów i jest traktowany jako zwykły bagaż. Teoretycznie można go przewozić za zgoda kierowcy, ale w praktyce okazuje się że rowerzyści mają z tym problem. Kierowca zawsze może się powołać na punkt mówiący, że bagaż nie może "wyrządzić szkody innym pasażerom przez zanieczyszczenie lub uszkodzenie ciała lub ich mienia"

 

Rozdział 3.
Przewóz bagażu

§ 12.

1. Pasażer może przewozić w pojazdach bagaż, jeżeli istnieje możliwość umieszczania bagażu w pojeździe tak, aby nie utrudniał przejścia i nie narażał na szkodę osób i mienia innych pasażerów, nie zasłaniał widoczności obsłudze pojazdu, nie zagrażał bezpieczeństwu ruchu.

2. Wchodząc do pojazdu należy zdjąć plecak, a w pojeździe trzymać go na wysokości podłogi. Zabronione jest umieszczanie bagażu lub zwierząt na miejscach przeznaczonych do siedzenia.

3. W przypadkach naruszenia przez pasażera postanowień ust. 1 lub ust. 2, kierujący pojazdem może zażądać opuszczenia pojazdu przez pasażera, wraz z przewożonym bagażem lub zwierzęciem.

§ 13.

Zabrania się przewożenia w pojazdach:

1. przedmiotów, które mogą wyrządzić szkodę innym pasażerom przez zanieczyszczenie lub uszkodzenie ciała lub ich mienia, albo mogą uszkodzić lub zanieczyścić pojazd (np. ostrych narzędzi, przedmiotów o ostrych krawędziach lub otwartych pojemników ze smarami, farbami, chemikaliami itp.),

2. przedmiotów mogących przeszkadzać innym pasażerom lub narażać ich na niewygody,

3. przedmiotów zapalnych, łatwopalnych, wybuchowych oraz innych materiałów niebezpiecznych,

4. przedmiotów, których przewóz środkami transportu publicznego jest zabroniony na podstawie niniejszego regulaminu lub odrębnych przepisów.

 

Masa Krytyczna

Masa Krytyczna w Katowicach rozpoczyna się w każdy ostatni piątek miesiąca o godzinie 17.30 pod Teatrem Śląskim w Katowicach (Rynek).

Organizacje rowerowe w Katowicach

Jedyną organizacją walczącą na rzecz poprawy infrastruktury rowerowej w Katowicach (a właściwie na Śląsku) jest Śląska Inicjatywa Rowerowa

 

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2014-07-03 11:56 anonim | Katowice
Śląsk jak zwykle ma wyjebane na wszystko i wszystkich.
2015-11-22 19:52 anonim | Nieaktualne informacje na stronie
Na tej podstronie podane są nieaktualne informacje - np. nie ma obecnie regularnej Masy Krytycznej (jest za to np. Night Biking), a organizacją prorowerową w Katowicach jest Stowarzyszenie Rowerowe Katowice.
2016-01-04 14:40 anonim | skradziono rower KELLYS MADMAN 05 28CALI SZARO NIEBIESKI
skradziono W SYLWESTRA
rower KELLYS MADMAN 05 męski
28CALI SZARO NIEBIESKI
NUMER RAMY:l kl 23401999

LINK ZE SKLEPU ZE ZDJECIEM
http://www.kellysbike.com/PL/rowery-2014/gorskie/hardtail-27-5/madman-05#.VooSc0-mLdc
2016-05-29 16:13 anonim | Dotyczy przewozu roweru na Śląsku!!!
Rower w komunikacji miejskiej (KZK GOP) w Katowicach
Rower nie jest wymieniony bezpośrednio w regulaminie przewozów i jest traktowany jako zwykły bagaż. Teoretycznie można go przewozić za zgoda kierowcy, ale w praktyce okazuje się że rowerzyści mają z tym problem. Kierowca zawsze może się powołać na punkt mówiący, że bagaż nie może "wyrządzić szkody innym pasażerom przez zanieczyszczenie lub uszkodzenie ciała lub ich mienia"

Taka roznica miedzy Slaskiem a Stolica.

Rower w Warszawie można wozić wszędzie i każdym środkiem transportu. Nikt nie decyzuje odgórnie, które linie są wystarczająco mało zatłoczone i w jakich godzinach lub dniach. Nikt zza biurka nie podejmuje decyzji gdzie i czym rowerzyście wolno pojechać. Nikt nie decyduje o tym, czy korzystać z autobusu może tylko cyklista z zepsutym rowerem, a taki, co poczuł się słabo już nie. Nikt nie decyduje, jaki rodzaj taboru jest wystarczająco dobry do przewozu roweru, a który się nie nadaje. Nikt nie próbuje być mądrzejszy od użytkownika roweru. W Warszawie sprawa jest prosta i jednoznaczna - jest miejsce by jechać bezpiecznie, to można wsiadać. Powód jazdy zbiorkomem, wybór trasy i środka transportu pozostaje zaś wyłączną sprawa cyklisty!
2016-05-29 16:20 anonim | propozycja nie do odrzucenia dla MZK GOP
Ta sprawa poruszana byla kilka razy z zajezdnia w Swierklancu i nadal glucho!!!

Specjalne autobusy z bagażnikami na rowery we Wrocławiu
W kwietniu 2010 roku w wyznaczonych autobusach zamontowano specjalne stojaki, które umożliwiają bezpieczne przewiezienie do 4 rowerów. Dotyczy to 8 linii autobusowych: 100, 109, 110, 115, 120, 130, 133 i 609. Udogodnienie jest adresowane do rowerzystów chcących bezpiecznie i szybko wyjechać autobusem z rowerem na peryferia miasta, aby tam rozpocząć wycieczkę rowerową.
2016-10-29 20:48 anonim | rowerzysta - świr - bandzior
W Katowicach napadł na mnie rowerzysta. Jechał na ul.Sokolskiej prawym pasem, a ja lewym. Na Pl. Wolności stanąłem w korku, a rowerzysta zajechał z mojej lewej strony i zaczął mnie pouczać, że rower należy wyprzedzać zachowując odległość 1,5m. Nie wiem o co mu chodziło i nic się nie odezwałem, bo on jechał swoim pasem, a ja swoim i to on wyznaczał odległość swojej jazdy od lewego pasa. Po chwili przemówień - bez mojej reakcji - rowerzysta krzyknął : jest pan obcokrajowcem? i uderzył pięścią w moje lewe lusterko, uszkadzając je, po czym szybko uciekł. Był to ubrany na czarno w strój zawodnika ok. 20-30 latek z czarnym plecakiem, na którym z tyłu był znak drogowy - zakaz wjazdu - z którego wychodzi biały duszek. Rowerzysta miał rower wyścigowy bez oświetlenia mimo, że był już zmrok. To jakiś niebezpieczny maniak. Uważajcie na niego.
2017-04-03 12:15 anonim | Śląskie Trasy rowerowe
Na rowerze można jeździć po Katowicach i okolicach, ale można pojechać nieco bardziej na południe. Moim zdaniem Beskidy - na przykład miejscowość Istebna są to tego doskonałe! Tutaj: http://www.hotelzlotygron.pl/pl/rowerzysci znajdziecie opis kilku ciekawych, malowniczych tras. W dodatku na stronie znajdziecie informacje na temat organizowanego w ten weekend (7-9.04.2017) treningu kolarstwa górskiego z instruktorem.
2018-08-17 17:06 anonim | skardzono rower Indiana
w nocy z 8 na 9 sierpnia skradziono czarny elektryczny rower marki Indiana