Przejście dla pieszych - popularnie zwane "zebrą" jest oznakowane białymi pasami i służy pieszym do przekraczania jezdni. Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych jeśli chce je przekroczyć. Czyli rowerzysta nie może przejeżdżać rowerem po pasach dla pieszych. Niezastosowanie się do tego przepisu grozi mandatem 100 zł zgodnie z taryfikatorem.:
Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych innym pojazdem niż pojazd silnikowy - 100 zł
Teoretycznie w najgorszym razie rowerzysta może zostać ukarany naganą albo nawet karą 3 tys. zł grzywny za wykroczenie przeciwko przepisom o bezpieczeństwie lub porządku ruchu na drogach publicznych (Kodeks Wykroczeń - art. 97).
Pamiętajmy, że zupełnie inna sytuacja jest, kiedy obok pasów dla pieszych jest namalowany przejazd rowerowy. W takim wypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru.
Podstawa prawna:
Prawo o Ruchu Drogowym
Dział I Przepisy ogólne
Art. 2.
12) "przejazd dla rowerzystów" - powierzchnię jezdni lub torowiska przeznaczoną do przejeżdżania przez rowerzystów, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi;
Oddział 7 Przecinanie się kierunków ruchu
Art. 26.
3. Kierującemu pojazdem zabrania się: [...] 3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.
Czy dziecko tez ma wysiadać jeśli jedzie w foteliku? A jak jest z dzieckiem na tandemie - jeśli jest napędem a nie kierowcą i dodatkowo co jeśli dziecko jedzie w przyczepce?
Czy niechodzące dziecko też ma wysiadać :) i maszerować? (fakt że od 1,5 roku dopiero jako tako nadaje się na rower, ale chodzić jeszcze nie musi).
Pozdrowienia G.
2013-06-03 23:04 anonim | czytanie ze zrozumieniem...
Kierującemu pojazdem, więc ani dziecku w foteliku, ani w przyczepce, ani pod postacią napędu...
Ani jako napęd, w foteliku, czy też w wózku...
2013-06-03 23:06 anonim | czytanie ze zrozumieniem...
Kierującemu pojazdem, więc ani dziecku w foteliku, ani w przyczepce, ani pod postacią napędu...
Ani jako napęd, w foteliku, czy też w wózku...
2013-06-04 10:47 anonim | przejazd w ciągu ścieżki rowerowej
Czy można przejechać na rowerze przez zebrę, na której nie ma czerwonych oznaczeń, ale przez i za nim jest ścieżka rowerowa?
2013-06-11 14:31 anonim | Jak ominąc pasy?
Mam pytanie: czy muszę zsiadać z roweru na pasach, jeśli usytuowanie przejscia dla pieszych uniemozliwia jego ominięcie rowerem? Gdy jadę rowerem, zwykle da się ominąć pasy czyli jechać wzdłuż nich jakieś 10 cm obok. Ale czasami zjazd z krawężnika jest na całej długości obmalowany pasami. Wówczas b. trudno jest nie wjechać na pasy. Bywa też, że są jakieś łańcuchy, gęste słupki itp. i nie da się ominąć pasów. Jak wówczas ustawodawca sugeruje ominąć rowerzyście przeszkodę na drodze, jaką w myśl ustawy jest bez wątpienia dla rowerzysty przejście dla pieszych? Odpowiedzi typu, że trzeba zsiąść z roweru i go przeprowadzić, sugeruję dawać kierowcy tira, który wyjeżdżając z np bramy posesji musi jechać chwilę po pasach. gkaras
2013-07-02 08:57 anonim | @ gkars, to co piszesz to jest sofistyka
Jako rowerzysta i kierowca powiem Ci, że to nie chodzi o to czy dotykasz kołami namalowanych pasów, ale o to, że rower porusza się wielokrotnie szybciej od pieszego - 5-10 m/sekundę !
Kierowca np. skręcając w prawo na "zielonej strzałce" musi odwrócić głowę w lewo i patrzeć na nadjeżdżające pojazdy. Jeżeli dojeżdżając do pasów zobaczy, że w promieniu 10 m od pasów nie ma pieszego , to jedzie do przodu patrząc nie przed siebie, ale w lewo, jeżeli odwróci głowę na 3 sekundy, to rower (często zasłonięty budkami, krzakami) przejedzie w tym czasie 15-30 metrów i wpadnie pod samochód!
Ponadto jak czegoś nie zauważysz i wjedziesz pod koła, to już się nie cofniesz, z twoja szybkość ogranicza możliwości reakcji kierowcy i ominięcie. Nawet jak jedziesz 10 cm od pasów, to pewnie dostaniesz mandat, bo liczy się cel przepisu, a nie dosłowne brzmienie.
Równie dobrze możesz zdjąć ręce z kierownicy i twierdzić, że nie byłeś "kierującym" :D
Chcesz zginąć? Rób tak dalej, nagrody Darwina czekają! :P
Zbawi Cię 30 sekund poświęconych na przeprowadzenie roweru?
Zaoszczędzisz 30 sekund, a potem resztę życia spędzisz na wózku lub o kulach.. Warto?
Jako rowerzysta staram się wczuwać tak w pieszego jak i w kierowcę, a jako kierowca w pieszego i rowerzystę, a jako pieszy ...
Myślenie i odrobina empatii pozwala bezkolizyjnie współżyć z innymi...
Pozdrawiam R
2013-07-10 19:32 anonim | Przeprowadzanie roweru przez przejścia
....dziś dostałem pouczenie o przymusowym przeprowadzaniu roweru przez przejście dla pieszych...
...czy ktoś może zna dokładną definicję w kodeksie ruchu drogowego które pkt opisują jak fizycznie wygląda przeprowadzanie roweru? czy np podparcie się ze zmęczenia łokciem na siodełku jest już jazdą bądź jedną nogą (traktując rower jak hulajnogę) ... tak się składa że jako jedyny idiota wśród rowerzystów we wsi Olsztyn przed każdym przejściem dla pieszych zatrzymuje się i przeprowadzam go schodząc z siodełka mając styczność z podłożem jedną nogą drugą zaś na pedale... i nadal jest uznawane za jazdę.. z logicznego pkt widzenia takie postępowanie powinno być zaliczane za ciągłe wsiadanie i zsiadanie z roweru niż za samą jazdę.... na egzaminie dla motocykli podparcie się nogą z podłożem automatycznie dyskfalifikuje jazdę jednośladem... więc skoro jazda jednośladem i podparcie się nogą z podłożem w jednym pkt kodeksu drogowego nie jest uznawane za jazdę a w tym samym kodeksie ruchu drogowego (który nawiasem mówiąc został stowrzony w czasach gdzie na pasie drogowym poruszało się więcej bryczek z końmi niż TIRów) wedle uznania jest uznwane za jazdę jednośladem?....
...dla rowerzystów któzy posiadają rowery ze wspornikiem typowym dla rowerów górskich jest wyjątkowo niekomfortowe wsiadanie i wysiadnia co 50metrów .. a tak często są rozłożone skrzyżowania w mieście...
...inną kwestią jest iż po nowelizacji i możliwości korzystania z chodnika mającego przeszło 2m na drodze gdzie prędkość ruchu na pasie jezdnym nie ma ograniczeń prędkości poniżej 40km/h można jeździć rowerem... czy nie powinno przypisać takie sama prawa uszestnikom ruchu jak na chodniku?..
2013-07-22 17:22 anonim | Karta rowerowa ..
Kiedyś żeby jeżdzić rowerem to trzeba było zdawać na kartę rowerową , dziś ludzie nie znają podstawowych przepisów w poruszaniu się i potem jest zdziwienie wielkie !
2013-08-15 12:49 anonim | Bezsensowny przepis !!
Wystarczy wprowadzić obowiązek zatrzymania roweru przed pasami, tak jak to ma miejsce przed przejazdami kolejowymi. Przepis nieżyciowy i hamujący płynność ruchu.
2013-09-06 10:56 anonim | Przepis jest sensowny
W często w Warszawie na zatłoczonych przejściach rowerzyści "śmigają" między pieszymi w sposób który skłania ludzi do rozchodzenia się i unikania go co często powoduje "zator". Więc w myśl przepisu zasadne jest żeby rowerzysta schodził z roweru chociażby dlatego żeby nie zatruwał życia pieszym. Dlatego też na ścieżce rowerowej nie ma obowiązku schodzenia. Nie jest to spowodowane tym że jest to bezpieczne przejście (a nawet bym stwierdził że dla rowerzysty jest przejście niebezpieczniejsze niż normalne) tylko tym że na ścieżce nie powinno być pieszych którym może przeszkadzać.
2013-10-23 08:11 anonim | rowerzysta
Przejeżdżam przez pasy rowerem z jednego powodu. Swołocz za kółkiem nie zatrzymuje się przed pasami. Dzięki temu, że jadę rowerem udaje mi się wygrać z czasem, a piesi czekają nieraz i kilka ładnych minut, zanim ktoś łaskawy raczy zatrzymać się i przepuścić pieszego.
2014-03-11 12:45 anonim | Bzdura.
Całe to wyjaśnianie zakazu w oparciu o możliwość najechania na rowerzystę pojazdu z lewej (skręcającego na zielonej strzałce he he he) to bzdura.
Przepis ma dobry sens, bo przejście dla pieszych jest miejscem niebezpiecznym dla pieszych i nie należy ich narażać na dodatkowe niebezpieczeństwo lub stress wywołany ruchem rowerowym. Nawet jeśli zachodzą okoliczności umożliwiające legalną jazdę chodnikiem, to tym bardziej na przejściu (czyli na jezdni) jest niebezpiecznie więc należy zsiąść.
Koniec.
Niestety, jak to w naszym kochanym kraju - projektanci specjalnej troski prześcigają się w debilnych pomysłach.
1. Jezdnia przegradza drogę dla rowerzystów i pieszych. Przez jezdnię jest tylko przejście dla pieszych, nie ma ani przejazdu rowerowego, ani znaków końca i początku drogi dla rowerzystów i pieszych. Nic dziwnego, ze część rowerzystów jest zdezorientowana takim niechlujstwem i nieodpowiedzialnością i przejeżdża jezdnię obok przejścia lub po przejściu. Sytuacja bywa nie do odróżnienia od tej, że namalowane na asfalcie znaki przejazdu rowerowego wytarły się. Czasem pomiędzy białymi pasami "zebry" są wymalowane z jednej strony czerwone pasy niby to przejazdu rowerowego. Nie ma takiego znaku drogowego, to jest radosna twórczość drogowych przygłupów.
2. Codziennie jeżdżę drogą rowerową, na dużym węźle drogowym ma ona cztery blisko siebie położone przejazdy rowerowe z odrębnymi światłami. Po przejechaniu za ostatni sygnalizator nie ma na jezdni wymalowanego przejazdu (wytarł się?), a przeciwległy krawężnik "zabezpieczony" jest ... płotkiem i barierą drogową. Można wjechać na pobliskie przejście dla pieszych (nie wolno!), zatrzymać się na przejeździe (nie wolno!) i zsiąść lub przenieść rower przez barierkę (nie wolno!)
3. Jeśli gamoniowi skręcającemu w prawo (w tym na zielonej strzałce) sprawia problem wykonanie tego manewru w sposób bezpieczny dla pieszych na przejściu to tym bardziej będzie miał problem z rowerzystami na przejeździe (gdyby przejazd w tym miejscu akurat był, a bywa dość często). Więc problem nie leży w szybkości jadących rowerów, tylko w braku umiejętności i właściwych nawyków kierowców samochodów. Rok temu potrzebowałem film p.t. "prawidłowy i nieprawidłowy zakręt w prawo na zielonej strzałce". przez godzinę i 15 minut na dwóch skrzyżowaniach o na prawdę dużym ruchu nie udało mi się nakręcić sekwencji prawidłowego przejazdu obok sygnalizatora z zieloną strzałką. A to dużo bardziej naraża pieszych, niż rower na przejściu.
2014-05-05 14:43 anonim | przejazd przez przejście: można czy NIE???
Witam
Opiekuję się dzieckiem do 10 lat. Oboje poruszamy się rowerami - dziecko może przejechać po przejściu - a jak to jest z opiekunem pełnoletnim? Może przejechać czy nie?
2014-05-05 15:30 RedaktorNaczelny | Odp.: przejazd przez przejście: można czy NIE???
Nie może. Dorosły musi prowadzić rower idąc obok niego.
2014-06-05 10:35 anonim | potrącenie na pasach rowerzysty
Pamiętajmy jeszcze o jednej kluczowej kwestii. Jeżeli dojdzie do potrącenia na pasach rowerzysty (czyli tego, który przejeżdża=rowerzysta a nie prowadzi rower=pieszy), to jest to zupełnie coś innego od potrącenia pieszego na pasach. Rowerzysta na pasach nie ma pierwszeństwa przed przejeżdżającymi pojazdami tak jak ma je pieszy. Jeżeli teraz dojdzie do kolizji przy skręcie pojazdu silnikowego na zielonej strzałce z przejeżdżającym pasami rowerzystą przy zielonym świetle dla pieszych, to kierowca auta może nie ponieść odpowiedzialności z tego tytułu a nawet ma prawo wystąpić z roszczeniem przeciwko rowerzyście.
Pamiętajmy o tym i bezwzględnie przeprowadzajmy rower wszędzie tam, gdzie są prawoskręty na zielonej strzałce.
2014-07-30 10:49 anonim | przejazd rowerem przez przejście dla pieszych
czyli poruszamy się w poprzek, następnie wykonujemy skręt w lewo, a potem znów w prawo po drugiej stronie jezdni. Zabrakło wyobraźni, aby wyraźnie zaznaczyć - można powiedzieć brzydko, że tfurcy przepisu Art. 26 pkt. 3 ppkt. 3 dali ...
2014-09-06 21:58 anonim | Wut ?
"Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych innym pojazdem niż pojazd silnikowy"
Czy to czasami nie oznacza, że po chodniku można jeździć samochodem czy motocyklem?
2014-09-08 10:38 marcin | Wut ?
Pojazdem silnikowym jest drożej:
"Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych pojazdem silnikowym: 250 zł"
2015-03-10 00:59 anonim | z dzieckiem do lat 10
Niech mnie ktoś poprawi bo zaczynam się gubić. Wedle przepisu jaki jest w kodeksie określono iż jeśli jadę jako opiekun dziecka do lat 10, czyli jadę w towarzystwie np. syna lat 8, możemy poruszać się po chodniku a co za tym idzie dziecko może przejeżdżać po pasach dla pieszych z racji swojego bezpieczeństwa. Oczywiście zatrzymuje się przed pasami sprawdza drogę lub czeka na zielone. I co? ja dorosły skacze co dwa metry up down a dziecię też? Ja wiem , że nam daleko do np. ścieżek w takiej Holandii ale jak mam nauczyć dziecko? Jak ma taka jazda wyglądać ? Co jest niebezpieczniejsze: jazda równomierna i ostrożna bez zsiadania czy upierdliwe właź- złaź co zniechęci każde dziecko i już mu się nie będzie chciało jeździć? Jakie bezpieczeństwo jak muszę tarasować drogę pieszym swoim włażeniem i złażeniem z roweru? To naprawdę powinno być zmienione. Chyba łatwiej zmienić przepis niż czekać na ścieżki z prawdziwego zdarzenia.
2015-05-27 11:29 anonim | Brak ścieżek rowerowych
Miałam przepiękną sytuację kiedy kierowca samochodu wyprzedził mnie i od razu skręcił w prawą stronę (na podwórko, na które musiałam wjechać z nim inaczej przeleciałabym nad samochodem). Także na ulicach trąbią ponieważ za wolno jadę, ale na chodnik wjechać mi nie wolno bo mandat! A o chodnik 2m ciężko w Polsce. Chyba, że jakieś centra miast.