Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Prawo > Rowerzysta na pasach

Rowerzysta na pasach

Rowerem po przejściu dla pieszychPrzejście dla pieszych - popularnie zwane "zebrą" jest oznakowane białymi pasami i służy pieszym do przekraczania jezdni. Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym  rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych jeśli chce je przekroczyć. Czyli rowerzysta nie może przejeżdżać rowerem po pasach dla pieszych. Niezastosowanie się do tego przepisu grozi mandatem 100 zł zgodnie z taryfikatorem.:

Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych innym pojazdem niż pojazd silnikowy - 100 zł

Teoretycznie w najgorszym razie rowerzysta może zostać ukarany naganą albo nawet karą 3 tys. zł grzywny za wykroczenie przeciwko przepisom o bezpieczeństwie lub porządku ruchu na drogach publicznych (Kodeks Wykroczeń - art. 97).

Przejazd rowerowyPamiętajmy, że zupełnie inna sytuacja jest, kiedy obok pasów dla pieszych jest namalowany przejazd rowerowy. W takim wypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru.

 Podstawa prawna:

Prawo o Ruchu Drogowym

Dział I
Przepisy ogólne

Art. 2.

12) "przejazd dla rowerzystów" - powierzchnię jezdni lub torowiska przeznaczoną do przejeżdżania przez rowerzystów, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi;

Oddział 7
Przecinanie się kierunków ruchu

Art. 26.

3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
[...]
3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

 

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2015-07-27 00:31 anonim | Zatrzymanie rowerzysty jeżdżącego po pasach
Czy mogę użyć siły i zatrzymać rowerzystę przejeżdżającego po pasach? I następnie doprowadzić go na komisariat w celu ukarania mandatem?
2015-07-29 21:14 anonim | rowerzysta-kierowca
Idąc za tematem, skoro rowerzysta ma zejść z roweru przed pasami i rower przeprowadzić, to dlaczego kierowcy nie mogą tak robić? Powinni przed pasami zatrzymać się i przepchac auto, bo pasy są tylko dla pieszych.
2015-08-14 15:17 anonim | przejazd
Dlaczego rowerzysta ma zsiadać z roweru i przechodzić przez jezdnie prowadząc rower a rolkarz już nie musi ściągać rolek z nóg aby przejść???
Rowerzyści są dyskryminowani !!!
2015-08-14 15:20 anonim | Jazda
swoją drogą zawsze jeżdżę chodnikiem jak nie ma ścieżki rowerowej i gówno mnie interesuje czy się to komuś podoba czy nie. Ważniejsze jest dla mnie bezpieczeństwo, gdyż boję się jeździć po ulicy.
2015-08-14 16:11 anonim | zmiana zapisu prawnego
Do kogo można się zgłosić z inicjatywą zmiany przepisu? Chciałabym żeby zapis o przeprowadzaniu roweru przez przejście dla pieszych został zmieniony na obowiązkowe zatrzymanie się przed przejściem.
2015-08-14 19:57 anonim | rower
a ja bym chciał żeby Janosik wrócił
2015-08-16 00:08 anonim | Droga rowerowa
Proszę o interpretację podawanej już we wcześniejszych komentarzach sytuacji: droga dla rowerów (lub wydzielony pas na drodze dla pieszych i rowerów) przedzielony jest "zebrą". Brak znaku "koniec drogi rowerowej". Po przejściu droga rowerowa jest kontynuowana. Można przejechać czy nie?

Osobiście w takich sytuacjach najczęściej włączam się do ruchu na jezdni i omijam "ścieżkę", która nie jest wyznaczona w kierunku, w którym się poruszam (żaden przepis nie nakazuje rowerzyście "transformować się" w pieszego). Jeśli jednak w takiej sytuacji można przejeżdżać, to będę przejeżdżać.
2015-08-24 13:11 anonim | apel o zmianę przepisów lub dostosowanie przejść....
Przepisy w tym zakresie powinny zostać zmienione... przecież i tak pali się wtedy zielone światło dla pieszych więc kierowca samochodu jest zobowiązany do ustąpienia pierwszeństwa więc dlaczego rowerzysta ma zsiadać ? jest do utrudnienie jak sami wiecie a w niczym nie ułatwia życia kierowcom czy pieszym bo i tak większość rowerzystów przez przejścia przejeżdża i tak. A ja zsiadając i przeprowadzając rower odbierany jestem jak jakiś "kosmita" albo niepełnosprawny umysłowo bo przeprowadzam. Prawda jest taka że wystarczy tylko inaczej namalować/ wydzielić pasy.. miejsca na tych przejściach jest wystarczająco wiele, myślę że trochę farby jest mniej kosztowne niż ustawianie znaku koniec ścieżki początek ścieżki co kilkaset metrów. Przykład przejść dla pieszych wzdłuż doliny służewieckiej i ulic przyległych tam te przejścia mają po 10m szerokości po co ?. Tak samo jest i z jazdą rowerem po chodniku... jeśli jadę spokojnie nie utrudniam i nie stwarzam zagrożenia dla ruchu pieszego to powinien być taki zapis aby można było jeździć chroniąc tym samym życie i zdrowie rowerzystów. Jakie mam szanse w zderzeniu autem którego kierowca się zagapił ? Owszem wina będzie jego ale co mi z tego jak ja wyląduje w grobie albo całe życie będę jeździł na wózku. Świat od wieków urządzony jest tak że wygrywa silniejszy... czy to w dżungli... czy na drodze... czy na ringu... a przepisami próbuje się jak to się mówi "kijem odwrócić bieg rzeki" Przepisy powinny być po to aby ułatwiać a nie utrudniać.... Prowadzone są kampanie "10 mniej" i wprowadzane ograniczenia które są wymierzone w kierowców... ani jednej nie widziałem która byłaby wymierzona w pieszych czy rowerzystów których jest więcej, aby uczyć zachowania na drodze na przejściach na chodnikach itp...bo oni to oni nie mają szans w starciu z samochodem. Od małego dziadki babcie rodzice mówili mi jak przechodzisz przez ulice patrz w lewo w prawo potem znowu w lewo i dopiero jak jest bezpiecznie to wchodź. Teraz robi się co ? wprowadza się przepis pieszy ma pierwszeństwo na przejściu dla pieszych i w jego strefie przed samochodem (z tego co wiem w przygotowaniu) i co z tego że będzie miał pierwszeństwo i co że kierowca w razie co zostanie ukarany jak jeden wyląduje na cmentarzu a drugi będzie miał z tego tytułu traumę do końca życia. Trzeba pamiętać o tym że kierowcy poza skrajnymi przypadkami(bo w każdym stadzie znajdzie się czarna owca) są już w jakiś sposób wyedukowani i wykształceni w tym zakresie, ale nie wszyscy mają prawo jazdy nie wszyscy znają przepisy i to do tych ludzi trzeba dotrzeć!!!!!! i zmusić do myślenia na drodze!!!!
2015-10-30 10:56 anonim | Pierszeństwo
Czy na przejeździe dla rowerzystów, to rowerzysta wjeżdżający na przejazd ma pierszeństwo czy też kierujący pojazdem mechanicznym?
2016-05-22 15:47 anonim | jestem przeciwnikiem przeprowadzenia przez przejście dla pieszych
Bo sens jest taki jeśli chodzi o bezpieczeństwo to stawiam na pierwszym miejscu bo moim zdaniem można przejeżdżać przez przejście warunkiem jest zatrzymanie przed przejazdem przez przejście to jest najważniejsze ponieważ kierowca samochodu musi się widzieć ze stoisz bo jakbys jechał to on nie jest w stanie zatrzymać auta bo prawo fizyki rządzi a rower przeprowadzac mogą osoby mające problemy wolna jazda lub osoby starsze jak również dzieci
przeprowadzanie rowera tez może być niebezpieczne sam byłem świadkiem bo zanim ktoś wysiadzie a skręcajacy kierowca może mieć wypadek ponieważ starsza rowerzystka
wysiada miejscu gdzie.mogłaby spokojnie przejechać a kierowca mógłby tez bezpiecznie wykonać manerw a nie blokował ruch
jeśli chodzi o drogi dwupasmowe to lepiej byłoby gdyby rowerzysta poczekał moment na przejazd
a najlepiej przy każdym przejściu zatrzymać przepuścić jeśli ustąpi to jedziemy a jak kto będzie robił tak inaczej to powinien przeprowadzac rower przez przejście bo chodzi o to ze rower to nie pieszy to samo powinno robić przy wydzielonych obok przejsciacj przejazdach na rowrzystow uważam rowerzysta musi się zatrzymać kiedy auto jest pobliżu a jeśli ustąpi to.jedziemy
Liczba pozycji:
1 2 3 4 5