Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
2017-ZasadaRowery kwiecień-maj-czerwiec
Jesteś tutaj > Strona główna > Prawo > Oświetlenie > Światła przez całą dobę obowiązkowe dla rowerzystów?

Światła przez całą dobę obowiązkowe dla rowerzystów?

W 2007 roku został nowelizowany Kodeks Drogowy w którym zmienił się artykuł 51 mówiący o obowiązkowym włączeniu świateł przez całą dobę i cały rok. Wielu rowerzystów zaczęło się zastanawiać czy i w takim razie ich nie dotyczy ten przepis. Sprawa jest bardzo prosta:

Rowerzyści nie mają obowiązku jazdy na światłach przez całą dobę

Z czego to wynika ?

W punkcie 6 artykułu 51 jest określone, że "Przepisów ust. 1-4 nie stosuje się do kierujących pojazdami, które nie są wyposażone w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej."  Przepisy stępu 1-4 mówią właśnie o obowiązkowym używaniu świateł przez całą dobę. Z kolei z Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 roku o obowiązkowym wyposażeniu pojazdów  wynika, że rowery nie są wyposażone w światła mijania ani drogowe, lecz po prostu w światła. Stąd rowerzyści nie sa zobowiązani do całodziennego używania świateł.

Oddział 3

Używanie świateł zewnętrznych

Art. 51. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza:

1) w czasie od zmierzchu do świtu;
2) w okresie od 1 października do ostatniego dnia lutego - przez całą dobę;
3) w tunelu.

2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

3. W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:

1) pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi jest obowiązany uczynić to samo;

2) do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;

3) pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.

6. Przepisów ust. 1-4 nie stosuje się do kierujących pojazdami, które nie są wyposażone w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. W przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 i 3 zamiast tych świateł należy używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie pojazdów.

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się
2014-07-06 11:35 anonim | Inne podejście
Czy jakiś przepis zabrania zapalania świateł rowerowych cały rok? Nikogo nie da się oślepić lamką na baterie:) Wydaje mi się, że na wszelki wypadek nie zaszkodzi uruchamiać.
2014-07-12 09:33 anonim | Odp.: Inne podejście
Przepisy prawa nie nakazują używania świateł przez dzień. Nie ma też przepisu tego zakazującego.
Skoro używanie świateł w dzień nie jest zakazane to jest dozwolone.