Znak B-9/symbol roweru (dawniej: T-22) - zakaz wjazdu rowerów z tabliczką "nie dotyczy rowerów"
Co jakiś czas na forach i w mediach jest pokazywane zestawienie dwóch znaków: zakazu wjazdu rowerów B-9 oraz tabliczki "nie dotyczy" z rysunkiem roweru. W domyśle zestawienie tych dwóch znaków ma być bezsensowne, i jest czasami podawane, jako przykład bezmyślności drogowców.
Sprawdzając jednak dokładnie definicje obu znaków okazuje się, że ich zestawienie ma sens.
Znak B-9 zakazuje ruchu zarówno na jezdni i poboczu rowerów.
Tabliczka z symbolem roweru wskazuje, że znak zakazu nie dotyczy rowerów jednośladowych.
Zatem zestawienie B-9/Tabliczka z symbolem roweru (dawne T-22) oznacza zakaz ruchu rowerów wielośladowych (czyli takich, które nie są jednośladowe). Tak naprawdę zarządca drogi powinien postawić jeden znak B-11, który właśnie zakazuje ruchu rowerów wielośladowych, zamiast komplikować sprawę znakami B9 i T22.
Znaki Zakazu
B-9
zakaz wjazdu rowerów
Znak zakazuje ruchu zarówno na jezdni i poboczu rowerów. Stosowany na drogach o dużym natężeniu ruchu lub dużej dopuszczalnej prędkości stanowiących niebezpieczeństwo dla kierujących rowerami oraz tam, gdzie w pobliżu została wyznaczona droga dla rowerów oznaczona znakiem C-13.
B-11
zakaz wjazdu wózków rowerowych
Znak zakazuje ruchu rowerów wielośladowych. Stosowany na drogach o dużym natężeniu ruchu, gdzie ruch tych pojazdów może powodować tamowanie ruchu.
Znaki nakazu
Tabliczki do znaków drogowych
tabliczka wskazująca, że znak nie dotyczy rowerów jednośladowych
Tabliczka wskazuje, że znak zakazu nie dotyczy rowerów jednośladowych.
Stosowana do znaków:
B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach,
B-2 zakaz wjazdu,
B-21 zakaz skręcania w lewo,
B-22 zakaz skręcania w prawo,
D-3 droga jednokierunkowa, gdy na drodze jednokierunkowej zastosowano kontrapas rowerowy.
D-4a i D4b droga bez przejazdu
C1-C10 znaki nakazowe (wskazujące kierunek drogi)
UWAGA!
Do 2015 roku w przepisach funkcjonowała "tabliczka T-22". W lipcu 2015 weszła zmiana rozporządzenia która usunęła pojęcie "tabliczki T-22" wprowadzając nazwę " "tabliczka z napisem 'Nie dotyczy' wraz z symbolem pojazdu lub wyrażeniem określającym pojazd".Zmiana jest czysto porządkująca.
Podstawa prawna: Dz.U.15.1313 ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY I ROZWOJU 1 ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH 2 z dnia 3 lipca 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych.
A jak się ma sprawa konfrontacji znaku T-22 z zespołem rower jednośladowy + przyczepka dwuśladowa?
2013-07-18 09:31 anonim | Uwaga
Znak B-9 oznacza, że wjazd na drogę rowerów jednośladowych i dwuśladowych jest zabroniony. Znak ten dotyczy również motorowerów. Tak więc ustawienie B-11 nie załatwiłoby sprawy motorowerów.
2013-07-25 10:36 anonim | Znak B-9
Mam pytanie, do którego miejsca obowiązuje znak B-9 ? Czy odwołuje go skrzyżowanie, jeśli tak, to na podstawie jakich przepisów ?
Chciałam zapytać, czy dobrze rozumiem, że znak "zakaz wjazdu rowerów" oznacza, że nie można na nim wjechać, ale można rower prowadzić po drodze objętej zakazem?
Mamy na ten temat sprzeczkę rodzinną. Bo jaki byłby sens robienia obok schodów do przejścia podziemnego podjazdów, gdyby nie można było po nim sprowadzić i wprowadzić roweru. Wiem, że jest dla wózków głównie dziecięcych, ale nie widzę powodów, dla których nie mogłabym sprowadzić po pochylni roweru, żeby nie musieć go dźwigać po schodach. A tam jest waśnie ustawiony wspomniany znak.
Bedę wdzięczna za odpowiedź, bo nie chcę łamać prawa i ryzykować mandatu, ale nie chcę też obciążać niepotrzebnie kręgosłupa dźwiganiem.
z poważaniem i pozdrowieniami
Anna Nowacka
Czy autor jest pewien że zestawienie tych znaków nie oznacza przypadkiem końca odcinka drogi objętego zakazem ruchu dla rowerów. Przecież nie ma takiego znaku.
2019-02-11 18:21 anonim | C-16 z T-22
Po nowelizacji przepisów w zakresie szczegółowych warunków stosowania znaków drogowych zestawienie znaków C-16 z T-22 jest niedozwolone . W nowelizacji wyraźnie zaznaczono że odstępstwa są stosowane wyłącznie do znaków nakazu od C1- do C-8
2019-07-03 20:01 anonim | Drogi dla rowerow w Polsce
Jak tysiace rowerzystow tak i ja smiejemy sie z drog rowerowych w polskich miastach ktore przypominaja tor przeszkod ze skoczniami zamiast lagodnych plynnych przejazdow,(wyjazdy z posesji,pezejazdy przez jezdnie, gdzie zamiast zrownania powierzchni jezdni jak i drogi dla rowerow,polozono te "dyzurne"krawezniki nieraz wystaja ponad jezdnie 10cm.To jest katorga dla rowerzystow a dla dzieci niemoznosc jazdy.Czy w Polsce obowiazuje zasada jaka firma taka droga dla rowerow ? Naszym zdaniem TAK !!!!