Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Prawo > Znaki drogowe dla rowerzysty > C-16/C-13-droga dla pieszych i rowerów > Znak C-16/C-13 - droga dla pieszych i rowerzystów

Znak C-16/C-13 - droga dla pieszych i rowerzystów

Bardzo często - szczególnie w miastach można się spotkać z kombinacją znaku C-13 / C-16 (droga dla rowerów / droga dla pieszych). Oba symbole - pieszego i roweru są umieszczone na jednej tabliczce i podzielone kreską poziomą, bądź pionową.

Oba znaki oznaczają drogę dla pieszych i rowerzystów, popularnie nazywaną "ciągiem pieszo-rowerowym" (CPR)

 

Znak

Znak kompilacji C-13 i C-16 oznacza drogę, na której dopuszcza się tylko ruch pieszych i rowerów. 

Ruch pieszych i rowerzystów odbywa się na całej powierzchni, jeżeli symbole oddzielone są kreską poziomą.

Znak

Znak kompilacji C-13 i C-16 oznacza drogę, na której dopuszcza się tylko ruch pieszych i rowerów.

Ruch pieszych i rowerzystów odbywa się odpowiednio po stronach drogi wskazanych na znaku, jeżeli symbole oddzielone są kreską pionową.

Kwestia obligatoryjnego korzystania z takiej drogi została omówiona w artykule "Obowiązek jazdy po Drodze Dla Rowerów"

Podstawa prawna:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 31 lipca 2002 r.

w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Stan prawny aktualny na dzień: 19.06.2016

§ 40 Droga dla pieszych i rowerzystów

1. Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską poziomą oznaczają, że droga jest przeznaczona dla pieszych i kierujących rowerami. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić. Ruch pieszych i rowerów odbywa się na całej powierzchni tak oznaczonej drogi.

2. Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską pionową oznaczają drogę dla rowerów i drogę dla pieszych położone obok siebie, odpowiednio po stronach wskazanych na znaku. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić.

3. Przepisy ust. 1 i 2, § 37 ust. 2 i 3 oraz § 39 ust. 1a i 2 stosuje się odpowiednio dla oznaczania końca drogi dla pieszych i kierujących rowerami oraz końca drogi dla rowerów i drogi dla pieszych położonych obok siebie, przy czym znak C-13/C-16 jest odwoływany również znakami C-13 albo C-16.

 

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2014-05-17 12:24 anonim | C13/C16
Kompilację znaków C13/C16 zpodziałem pionowym jak stosować w rzeczywistościskoro linia namalowana farbą lub inny kolor kostki to nie droga rowerowa gdzie prawnie powinna być ".oddzielona od innych dróg lub jezdni tej samej drogi konstrukcyjnie lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.."

tego typu ciągi nie zabezpieczają ich użytkowników przed wtargnieciem pieszych na pas rowerowy a rowerzystów na pas pieszy
jedyna opcja to taka
rowerzysta porusza się po takiej drodze zgodnie z c13/c16 oddzielonymi poziomo z dodatkowym obowiązkiem jazdy po wyznaczonym pasie?

Takie moje gdybanie

szkoda że to najczęściej używane oznaczenie a najmniej prawnie wyjaśnione
2014-07-04 21:42 anonim | Odp.: C13/C16
Mnie te wszystkie oznaczenia zawsze sprawiają problem.
2014-08-16 16:11 anonim | C13/C16
Czy na takiej drodze (z poziomym rozdzieleniem znaków C-13 i C-16) obowiązują jakieś ustalone zasady poruszania się, podobnie jak na jezdni? Typu rowerzyści przy prawej krawędzi, piesi przy lewej krawędzi?

Tego typu drogi to koszmar w wielu miastach. Koszmar, którego można by uniknąć, gdyby znak nie implikował za sobą zakazu jazdy po sąsiedniej jedni.
2014-10-30 13:41 anonim | Pierwszeństwo na ciągu pieszo rowerowym
Kto ma pierszeństwo na ciągu pieszo rowerowym?
Kto ma pierwszeństwo, jeśli ciąg pieszo-rowerowy (kreska pionowa) krzyżuje się z chodnikiem?
A jeśli ciąg pieszo rowerowy przecina wyjście ze szkoły podstawowej - jak prawidłowo oznakować takie miejsce (przecież tam biegają obecnie 6-o latki), tak by pierwszeństwo mieli piesi na drodze poprzecznej do ciągu pieszo rowerowego, a rowerzyści nie musieli schodzić
i zatrzymywać się jeśli nikogo nie ma?

Tak przy okazji - czy chodnik niebędący przy jezdni (środek osiedla otoczony trawą) jest drogą publiczną?
2014-11-05 18:13 anonim | extra
super stronka dużo można sę dowiedzieć
2015-05-10 13:34 anonim | ciężko, najgorzej z przejazdem przez skrzyżowania.
i tu taka sytuacja- w praktyce sie przejeżdża , są jakieś przepisy i trochę inna praktyka- przy małym ruchu gdzieś przepisy są fikcją. Oczywiście powinno to być jak najprostsze, i stałe w przepisach, bo niektórzy rzadko jeżdżą na rowerze i chodzą. A szczególnie teraz należy stosować tabliczki informacyjne co wolno, nie wolno i dlaczego. Może ulotki papierowe ? Zasadniczo "nie musi" się zsiadać z roweru, rower powinien jechać po idealnie gładkiej powierzchni bez krawężników, prostej.
2015-07-19 02:17 anonim | Wyjaśnienie
Jeśli symbole przedzielone są linią poziomą. Pieszy korzysta z całej szerokości i ma pierwszeństwo. W przypadku skrzyżowania z chodnikiem, wyjście z obiektu pieszy ma pierwszeństwo. Inaczej jak przedziela linia pionowa. Jak pieszy musiałby przechodzić przez część rowerową, powinno być wyznaczone przejście dla pieszych.
2015-08-24 09:43 anonim | ciąg rowerowo-pieszy
czy na promenadzie można umieścić znak C16 (o góry)
C13 (na dole)
Czy to oznacza pierwszeństwo ruchu rowerów ?
A może takiego znaku w ogóle nie ma w wykazie znaków ?
2015-08-24 09:46 anonim | kompilacja znaków
Czy jest możliwa kompilacja znaków C16 (na górze)
C13 (na dole)
Czy to oznacza pierwszeństwo ruchu rowerów ?
A może takiego znaku nie ma ?
2015-10-20 23:09 anonim | c13/c16
Można parkować na chodniku ,jeśli kreska jest pozioma a chodnik ma ponad 3m szerokości przy pozostawieniu przepisowej szerokości 1,5m dla pieszych i rowerzystów.
Liczba pozycji:
1 2 3