Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Miasto > Wrocław > Rower Miejski > Wrocławski Rower Miejski

Wrocławski Rower Miejski


Wrocławski Rower Miejski

8 czerwca 2011 roku we Wrocławiu otwarto Wrocławski Rower Miejski. Jest to sieć bezobsługowych wypożyczalni rowerów działających w systemie tzw Roweru Miejskiego. Początkowo mieszkańcy Wrocławia mieli do dyspozycji 140 rowerów w 17 stacjach. Obecnie jest 76 stacji i 760 rowerów.

Pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne, za kolejne musimy już zapłacić. System jest zintegrowany z Urban Card oraz kartami płatniczymi. Terminale obsługiwane są w trzech językach – polskim, niemieckim i angielskim. Każdy rower posiada własne zapięcie, którym możemy dowolnie przypinać rower podczas użytkowania jednośladu.

Operatorem WRM jest firma Nextbike - obecna umowa jest podpisana do końca 2018 roku.

Jak korzystać z Wrocławskiego Roweru Miejskiego

Aby skorzystać z WRM najpierw należy się zarejestrować na stronie internetowej operatora wroclawskirower.pl i przelać 10 zł jako opłatę inicjacyjną. Jako login (nazwa użytkownika) podawany jest nasz numer telefonu komórkowego (z tego wynika, że musimy posiadać taki telefon aby skorzystać z wypożyczalni).

Po podejściu do stacji wypożyczalni (terminala) wybieramy opcje "Wypożycz" i wpisujemy nasz numer telefonu oraz kod PIN otrzymany podczas rejestracji. Jeżeli w stacji jest wolny rower, zostanie wyświetlony jego numer oraz kod do zamka szyfrowego linki zabezpieczającej. Musimy zapamiętać ten kod (najlepiej zapisać sobie go do telefonu komórkowego). Podchodzimy do roweru, odbezpieczamy linkę za pomocą podanego kodu do zamka szyfrowego i możemy ruszać. W zależności od czasu jazdy z naszego konta zostanie pobrana opłata wg. cennika:

 • 0 - 20 min = 0 zł
 • 21 - 60 min = 2 zł
 • 61 - 120 min = 4 zł
 • każda następna godzina - 4 zł

Jeżeli będziemy korzystać z rowerów w na krótki okres czasu - do 20 minut, praktycznie bez przerwy będziemy jeździli za darmo. Opłata zostanie naliczona dopiero wtedy, gdy przekroczymy 20 minut ciągłej jazdy (bez zwracania roweru do stacji).

Aby oddać rower musimy podejść do terminalu, zalogować się wprowadzając swój nr telefonu i PIN a następnie zatwierdzić zwrot przyciskiem TAK. Po pojawieniu się komunikatu "zwrot przyjęty, zapnij rower" należy wprowadzić rower do uchwytu stojaka i przypiąć go linką z szyfrem.

W przypadku kiedy na stacji nie ma wolnego miejsca rower należy przypiąć gdzieś obok, do stałego elementu (znak drogowy, krata). Maksymalny czas wypożyczenia jednośladu to 12 godzin (co będzie nas kosztowało 46 zł). Po tym czasie operator będzie próbował się z nami skontaktować w celu wyjaśnienia sprawy (za co są dodatkowe opłaty).

Jeśli terminal nie działa rower można wypożyczyć lub zwrócić za pomocą infolinii (22) 38 21 312.

Rozmieszczenie stacji Wrocławskiego Roweru Miejskiego

Obecnie Wrocławski Rower Miejski posiada 70 stacji oraz 700 rowerów. Pierwsze 56 stacji powstanie pod koniec kwietnia 2015 roku:

 1. Grabiszyńska - Hallera
 2. Grabiszyńska - Stalowa
 3. Grochowa - Jemiołowa
 4. Hallera - Aleja Pracy
 5. Hallera - Mielecka
 6. Krucza - Mielecka
 7. Pereca - Grabiszyńska
 8. Zaporoska - Gajowicka
 9. Zaporoska - Grabiszyńska
 10. Zaporoska - Wielka
 11. Żelazna - Pereca
 12. Biblioteka Uniwersytecka
 13. Bujwida - Plac Grunwaldzki
 14. DS Słowianka
 15. Norwida - Uniwersytet Przyrodniczy i
 16. Nowowiejska - Prusa
 17. Plac Grunwaldzki - Polaka
 18. Politechnika Wrocławska- Gmach Główny
 19. Sienkiewicza - Piastowska
 20. Sienkiewicza - Wyszyńskiego
 21. Smoluchowskiego - Lukaszewicza i
 22. Wydział Elektroniki PWr
 23. Wyszyńskiego - Prusa
 24. Komandorska - Kamienna
 25. Powstańców Ślaskich - Hallera
 26. Śleżna - Kamienna
 27. Kościuszki - Komuny Paryskiej
 28. Traugutta - Na Niskich Lakach
 29. Traugutta - Pułaskiego
 30. Dworzec kolejowy - przejście tunelowe
 31. Kościuszki - Pułaskiego
 32. Piłsudskiego - Peronowa
 33. Plac Legionów
 34. Plac Powstańców Warszawskich - Purkyniego
 35. Świdnicka - Piłsudskiego
 36. Hala Targowa
 37. Jana Pawła II
 38. Plac Nowy Targ
 39. Plac Uniwersytecki
 40. Rynek - Bank Zachodni
 41. Świdnicka - Chrobry
 42. Teatralna - Skargi - Nowa
 43. Wita Stwosza - Kruk
 44. Drobnera - Łokietka
 45. Jedności Narodowej - Ołbińska
 46. Jedności Narodowej - Oleśnicka
 47. Jedności Narodowej - Wyszyńskiego
 48. Nowowiejska - Wyszyńskiego
 49. Plac Powstańców Wielkopolskich - dworzec Nadodrze
 50. Plac Staszica
 51. Pomorska - Dubois
 52. Trzebnicka - św. Wincentego
 53. Żeromskiego - Daszyńskiego
 54. Żeromskiego - Kluczborska
 55. Dom Studencki Arka - Olszewskiego
 56. Teki 1 - Wittiga

Google mapa z zaznaczonymi stacjami (2014 r) >>

Aplikacja na smartfony - Wrocławski Rower MiejskiAplikacja "Rowery miejskie - Wrocław" na smartfony

Na smartfony wyposażone w system operacyjny Android została stworzona aplikacja, dzięki której możemy sprawdzić liczbę rowerów i stanowisk na wszystkich stacjach rowerów miejskich we Wrocławiu.

Aplikację stworzyło czworo studentów UWr. Autorzy nie są w żaden sposób powiązani z firmą zarządzająca Rowerem Miejskim.

Aplikacja jest dostępna na stronie Play.google.com »

Historia powstania Wrocławskiego Roweru Miejskiego


Początek idei roweru miejskiego we Wrocławiu

W 2007 roku prezydent miasta Wrocławia - Rafał Dutkiewicz obiecał, że jednym z zadań nowo powołanego oficera rowerowego będzie stworzenie systemu wypożyczalni rowerów na wzór istniejących już w wielu miastach z najbardziej znanym Velibem w Paryżu na czele. Wrocław miał zostać liderem w wprowadzeniu tego rozwiązania komunikacyjnego w Polsce, jednak w 2008 roku podobne rozwiązanie - roweru miejskiego - pod nazwą BikeOne uruchomił Kraków.

Przetarg na rower miejski - grudzień 2009 r.

19 grudnia ukazuje się ogłoszenie przetargowe na uruchomienie oraz zarządzanie i utrzymanie Wrocławskiego Roweru Miejskiego. Rozpisany przetarg opiewa na sumę powyżej 200.000 euro i zakłada wybudowanie i wyposażenie 17 stacji rowerowych obsługujących 1340 rowerów.

Opis ogłoszenia przetargowego

Urząd miejski Wrocławia tak precyzuje projekt:

Przedmiotem projektu "Wrocławski Rower Miejski", realizowanego przez Wydział Inżynierii Miejskiej UM Wrocławia, jest sieć wypożyczalni rowerów miejskich we Wrocławiu.

Jest to jeden z pierwszych tego typu projektów w Polsce, zainspirowany projektami wypożyczalni publicznych rowerów miejskich w Europie zachodniej (Francja, Holandia, Anglia...).

W wielu miastach pomysł okazał się dużym sukcesem zarówno w kontekście transportu (zmniejszenie zatłoczenia pasa drogowego) jak i poprawy ekologicznego i nowoczesnego wizerunku miasta. Doskonałym przykładem jest francuskie miasto Lyon, w którym podczas pierwszych dziesięciu miesięcy działania serwisu z rowerami publicznymi przejechano dziesięciokrotnie większą odległość niż ta pomiędzy Ziemią a Księżycem!

Projekt polega na strategicznym rozmieszczeniu stacji rowerowych tak aby większość podróży mogła się odbyć w sposób wygodniejszy (tańszy i szybszy) niż samochodem. Projekt będzie również bazował na wzajemnej integracji komunikacji publicznej z ruchem rowerowym.

Pojedyncza stacja rowerowa to specjalistyczne miejsce parkingowe wraz z panelem obsługującym. Każda stacja pomieści od kilku do kilkunastu rowerów, które w dowolnym momencie mogą zostać wypożyczone.

Wypożyczony rower możemy zostawić na jakiejkolwiek innej stacji rowerowej w mieście (dlatego sukces projektu uzależniony jest w głównej mierze od ilości stacji i ich dobrego usytuowania).

W każdym panelu sterowniczym można będzie również sprawdzić dostępność wolnych rowerów/ miejsc parkingowych na innych stacjach oraz zarezerwować rower lub parking na krótki czas.

Aby zachęcić do korzystania z wypożyczalni pierwsze 30 minut jazdy rowerem będzie darmowe. Dzięki temu użytkownicy będą mogli przemieszczać się po całym mieście niemal za darmo - wystarcz zmienić rower na najbliższej stacji jeżeli 30 minutowy, bezpłatny czas dobiega końca.

Ścisłe połączenie systemu wypożyczalni rowerów z komunikacją publiczną stworzy najszybszy środek transportu w mieście.

Rowery będą wysokiej klasy z koszykiem, osobistym zapięciem, przerzutkami i hamulcami zintegrowanymi w piaście, trudno przebijalnymi oponami, oświetleniem, osłoną łańcucha, błotnikami i dzwonkiem.

2010 - koniec marzeń o rowerze miejskim we Wrocławiu

25 czerwca Wydział Zamówień Publicznych Urzędu Miejskiego Wrocławia unieważnia przetarg ponieważ "cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą Zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia". Pod koniec roku władze miasta rozpisują kolejny przetarg.

Początek 2011 roku - rozstrzygnięcie kolejnego przetargu na Rower Miejski

W rozstrzygniętym w styczniu 2011 roku przetargu na WRM złożono dwie oferty:

 • NextBike – 1 098 tys. zł brutto
 • BikeOne & ElPiast – 1 866 tys. zł brutto

Przetarg wygrywa NextBike.

W ramach ceny nowy operator dostarczy 140 rowerów, zainstaluje 17 inteligentnych stacji rowerowych, z których będzie się odbywało wypożyczanie jednośladów. Każda stacja będzie miała specjalne stojaki rowerowe - na około 10 rowerów. Stojak posiada w dolnej części wycięcie, w które wchodzi specjalny uchwyt zamocowany do roweru. Zaparkowanie roweru jest bardzo proste i szybkie. Każda stacja będzie miała stałe połączenie z centrum zarządzania - dzięki temu operator w każdym momencie będzie wiedział ile rowerów jest zaparkowanych w każdej z 17 stacji. W nocy wyruszy specjalna ciężarówka, która rozwiezie rowery, aby rano na każdej stacji było mniej więcej tyle samo jednośladów. Jak powiedział Rafał Malinowski - dyrektor zarządzający firmy Nextbike Polska, aby system roweru miejskiego prawidłowo działał docelowo powinno być 150 takich stacji. Co ciekawe nowy operator będzie chciał zaprosić do współpracy prywatne firmy - aby same, za własne pieniądze kupowały stacje, które zostaną ustawione w pobliżu ich siedzib. W ten sposób na przykład Aquapark mógłby posiadać taką stację na parkingu obok basenów.

Pierwsze 20 minut jazdy rowerem ma być bezpłatne. Jeśli zmieścimy się w godzinie - zapłacimy 2 zł, a za każdą kolejną godzinę zapłacimy już 4 zł. Taki system ma wymusić dużą rotację rowerów. Zapłacić będzie można kartą miejską lub kredytową. Przed pobraniem roweru zostanie zablokowana kaucja na karcie - w jakiej wysokości - tego jeszcze nie wiemy - powiedział Rafał Malinowski.

Firma NextBike ma 100 dni od podpisania umowy na uruchomienie systemu - więc teoretycznie w maju będziemy mogli skorzystać z wypożyczalni. W praktyce może się okazać że w maju będą trwały jeszcze testy, a pełne uruchomienie nastąpi w czerwcu - mówi Daniel Chojnacki - wrocławski oficer rowerowy.

Firma NextBike to doświadczony gracz - ma już wiele wdrożeń podobnych projektów w miastach europejskich. Wrocław jest pierwszym (i nie ostatnim - jak liczy firma) miastem w Polsce. Wybór tak doświadczonej firmy dobrze wróży projektowi. Mało tego - jak dowiedział się portal wRower.pl w budowie wrocławskiego systemu zostaną wykorzystane doświadczenia z pierwszego polskiego systemu Roweru Miejskiego - w Krakowie: BikeOne.

8 czerwca 2011 roku firma Nextbike uruchomiła Wrocławski Rower Miejski.

Lokalizacja pierwszych 17 stacji WRM:

(full) Wrocławski Rower Miejski-wroclaw_rozmieszczenie_stacji.png

2011-2013 działalność Wrocławskiego Roweru Miejskiego

Zgodnie z umowa przez trzy lata operatorem WRM była firma Nextbike. Do pierwszych 140 rowerów dołączyło kolejnych 60. Także sieć stacji rozrosła się - z 17 do 35. Nowe stacje były fundowane przez sponsorów - galerie handlowe, deweloperów, właścicieli biurowców. Ich formalnym właścicielem była firma Nexbike.

W 2013 roku we Wrocławiu odnotowano prawie 192 tys. wypożyczeń rowerów, a zarejestrowanych użytkowników wypożyczalni było 50 tys.

Pod koniec 2013 roku było 200 rowerów, 35 stacji - 17 miejskich i 18 sponsorskich:

 1. 6001- Rynek
 2. 6002- Przejście Świdnickie
 3. 6003- Galeria Dominikańska
 4. 6004- Nowy Targ
 5. 6005- Grodzka/ Most Uniwersytecki
 6. 6006- Plac Grunwaldzki /Polaka
 7. 6007- Plac Grunwaldzki/DS „Kredka” i „Ołówek”
 8. 6008- Hala Targowa
 9. 6009- Piłsudskiego/ Świdnicka
 10. 6010- Plac Orląt Lwowskich
 11. 6011- Plan Jana Pawła II
 12. 6012- Rynek/Plac solny
 13. 6013- Dworzec Główny PKP
 14. 6014- Wyspiańskiego /bud A1 PWR
 15. 6015- Łukasiewicza/bud B6 PWR
 16. 6016- Plac Grunwaldzki/ DS „Dwudziestolatka”
 17. 6017- Wittiga/DS Politechniki Wrocławskiej
 18. 6118 - Fortum
 19. 6119- WSZ Edukacja
 20. 6120- Corte Verona
 21. 6123- C.H. Arkady Wrocławskie
 22. 6124- Centrum Sztuki Impart
 23. 6125- Pasaż Grunwaldzki
 24. 6126- Borek
 25. 6127- Nokia Siemens Network
 26. 6128- Rondo Verona
 27. 6129- Zoo
 28. 6130- Wrocławski Park Wodny
 29. 6132- Dawne Zakłady Mięsne (Magnolia)
 30. Ikea Bielany
 31. Hala Stulecia

2013'grudzień - przetarg na sprzedaż systemu

Umowa z miastem wygasła 30 listopada 2013. Na rozpisany jesienią 2013 roku przetarg na sprzedaż systemu roweru miejskiego jedyną ofertę przesłał Nexbike. Miasto odrzuciło ja uznając, że jest ona zbyt niska (40 tys zł, wobec oczekiwanych przez miasto 200 tys zł).

2014 - przetarg na obsługę WRM

Wiosną 2014 UM rozpisał drugi przetarg - tym razem na obsługę i zarządzanie systemem (140 rowerów i 17 stacji) przez jeden rok, na który znowu wpłynęła jedna oferta od firmy Nextbike na kwotę 610 tys. Ponieważ magistrat miał do dyspozycji tylko 500 tys zł, rozpisuje trzeci przetarg, na który znowu wpływa jedna oferta od firmy Nextbike. Tym razem firma obniżyła swoją stawkę i doszło do porozumienia. Tym samym obsługa systemy w roku 2014 kosztowała 500 tys zł.

W stosunku do 2013 roku zlikwidowano 3 stacje sponsorskie:

Tym samym w 2014 roku operatorem Wrocławskiego Roweru Miejskiego jest firma Nextbike. System został uruchomiony 1 kwietnia.

 Obecnie (wiosna 2014) są 32 stacje - 17 miejskich i 15 sponsorskich.

Zlikwidowane zostały stacje:

 • CRZ Krzywy Komin, ul. Dubois 33-35a
 • ul. Karmelkowa przy skrzyżowaniu z ul. Wiejską (Giardini Verona)
 • ul. F. Chopina (Concerto Verona)

2014'grudzień  - sprzedaż rowerów

Miasto w grudniu ogłasza przetarg na sprzedaż 140 rowerów ze stojakami z ceną wywoławczą 65.900 zł. Wpłynęły dwie oferty:

 • Sharing Union - 70.001 zł
 • NextBike - 13.530 zł

Wygrała firma Sharing Union, która zamierza rowery odremontować i sprzedać do prywatnych firm nad morze.

2014'październik - przetarg na rozbudowę systemu

W październiku 2014 roku władze Wrocławia rozpisały przetarg na obsługę systemu wypożyczali miejskich rowerów. Powiększy się on z 200 do 700 jednośladów, a zamiast 32 stacji wypożyczeń będzie 70. Nowy operator będzie zarządzać systemem do końca 2018 roku.

– Umowa będzie obowiązywać przez cztery sezony. Gmina zamawia usługę, nie będziemy kupować rowerów ani stacji. To pozostanie po stronie podmiotu wybranego podczas przetargu – mówi Daniel Chojnacki, oficer rowerowy Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Na konkurs wpłynęły trzy oferty:

 • Nextbike: 10,3 mln złotych,
 • BikeU: 10,1 mln złotych,
 • konsorcjum firm Sharing Union i MC2- 4,5 mln złotych

Miasto odrzuciło ostatnia ofertę, argumentując ją rażąco niską ceną, oraz niespełnieniem wymogów formalnych. Do realizacji zadania została wybrana firma BikeU. Od wyników przetargu odwołał się Nextbike. Przedstawiciele tej firmy twierdzili, że firma BikeU w ofercie prezentuje system Smoove, a wdraża o wiele tańszy i gorszy system czeskiej firmy Homeport. 22 stycznia 2015 roku Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła argumentację Nextbike i nakazała wykluczenie firmy BikeU z postępowania. Tym samym zwycięzcą przetargu został ogłoszony ponownie Nextbike.

2015 - piąty sezon WRM

28 kwietnia, z opóźnieniem,  ruszył kolejny sezon działalności WRM - 720 rowerów w 72 stacjach. Nowością jest zastosowanie elektrozamków w stacjach wypożyczeń.Dzięki temu nie trzeba używać zapięć linkowych na szyfr podczas wypożyczania roweru.

2016 rok

Na wiosnę 2016 roku system został rozbudowany o 2 stacje przy ul. Strachocińskiej obok Fresh Market i na rogu ul. Żmigrodzkiej i Kasprowicza. 

Od marca do końca listopada 2016 roku wrocławianie wypożyczali rowery ponad milion razy (wzrost wypożyczeń o 120 procent w stosunku do 2015 r). Przybyło prawie 26 tys. nowych użytkowników systemu. 

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2014-01-16 07:09 anonim | jw
Dla mnie moga zamknac ten rowerowy interes bo to tylko dla tych z kontami w bankach. Inaczej zaplacic nie mozna.
2014-04-15 14:59 tetrus | Odp.: jw
a to problem mieć konto w banku?
2014-09-30 08:56 anonim | Dzień rowerowy 4.10.2014r.
Fitness Aquapark Wrocław oraz RoweryStylkowe.pl zapraszają na DZIEŃ ROWEROWY 04.10.2014r.

Zakończ z nami sezon plenerowej jazdy na rowerze i powitaj sezon Indoor Cycling!

Uwaga! Do wygrania ekskluzywny rower miejski i inne atrakcyjne nagrody!

W programie:
- wyścig na rowerach stacjonarnych o godz. 15.30!
- prezentacja nowej kolekcji rowerów miejskich
- możliwość jazdy próbnej na wybranych rowerach
- przygotowanie rowerów do sezonu zimowego
- podstawowy serwis
- znakowanie rowerów własnych
- konkursy z nagrodami

Wejście dla posiadaczy karnetów Fitness Aquapark, kart Benefit Systems oraz osób, które zakupią pojedyncze wejście do Fitnessu 04.10.2014r.

Start: 10.00-16.00

W Fitness Aquapark Wrocław sezon rowerowy trwa cały rok!

Więcej informacji pod nr tel. (71) 77 11 511
2015-04-26 22:12 anonim | oplata
Bez sensu, bo tak naprawde oplata inicjacyjna to 10 zł i żeby konto było aktywne to trzeba mieć cały czas powyżej 10zł u nich na koncie
2015-05-13 08:14 anonim | dlaczego tylko centrum?
Chciałabym wiedzieć, kiedy i czy przewidziane jest rozmieszczenie stacji poza centrum Wrocławia - np. na starym Psim Polu (Krzywoustego itd.). Najbliższy punkt z rowerami mam na Kromera, ale do Kromera musiałabym dojechać autobusem, więc ogólnie mija się to z sensem, jeśli bym chciała jeździć rowerem miejskim do pracy.
Czy jest w ogóle szansa na dodatkowe punkty w takich rejonach?
2017-02-20 18:12 anonim | Dobry i kompletny artukuł
Szukałem po sieci informacji na temat finansowania WRM i planów rozwoju i to najlepsze co znalazłem. Dzięki i mam nadzieję na rozwój w przyszłych latach.

PS. Szkoda, że tylko malkonteci mają coś do powiedzenia.