Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Miasto > Gdynia > Rower w komunikacji miejskiej (ZKM) w Gdyni

Rower w komunikacji miejskiej (ZKM) w Gdyni

Od maja 2011 roku rower w Gdyni można przewozić w trolejbusie oraz autobusie za darmo, i co najważniejsze - nie jest do tego potrzebna zgoda kierowcy. Nowe przepisy wprowadzają także  darmowe przewożenie wózków i dużych bagaży.


Przepisy porządkowe dla pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej organizowanej przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni

Zasady przewozu wózków, zwierząt, bagażu ręcznego, nart i rowerów:

  • Rower musi być odpowiednio zabezpieczony przez właściciela.

Rower w tramwaju wodnym

Pokład tramwaju wodnego oprócz 450 osób może pomieścić także 50 rowerów. Cena za przewóz jednośladu wynosi 3 zł.

Przewożenie roweru w SKM

Od 1 stycznia 2011 przewożenie roweru w Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) jest darmowe. Informacja o takiej możliwości nie jest wpisana bezpośrednio do regulaminu, udogodnienie to wynika z czasowej promocji SKM przedłużonej obecnie do 31 grudnia 2012 roku.

Wcześniej trzeba było zapłacić 1 zł. Obecnie rowerzyści posiadający ważny bilet na przejazd oraz osoby, które mają bilety okresowe, jednoślad czy wózek przewiozą za darmo. W kasie nie trzeba odbierać żadnego specjalnego bezpłatnego biletu.

Zgodnie z regulaminem:

1)  rower należy przewozić w przedziałach oznaczonych napisem "dla podróżnych z większym bagażem ręcznym" lub logo "Rowery";
2) rower powinien być przewożony pod nadzorem podróżnego;
3) rower nie może przeszkadzać podróżnym i powodować uszkodzeń lub zniszczeń wagonu.

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2017-03-31 23:49 anonim | rower w autobusie
" W pojazdach ZKM możesz bezpłatnie przewieźć bagaż podręczny, zwierzę domowe, wózek dziecięcy i rower. Należy jednak zadbać o to, aby bagaż nie utrudniał innym pasażerom przejścia, nie narażał ich na zabrudzenie oraz nie zagrażał ich bezpieczeństwu. Wózki i rowery muszą być zabezpieczone tak, by nie stanowiły zagrożenia dla innych podczas podróży."
Tyle cytat a w rzeczywistości jak wstawią 2 albo bywa że i 3 rowery, to jak to się ma do przepisów? Rowery utrudniają jazdę innym pasażerom, ze względu na ich rozmiar i wystające elementy. Nie można się jednak odezwać, bo ludzie Ci twierdzą, że mają prawo jechać. Nie jest jednak podane ile rowerów można wstawić, ani w jaki sposób maja być zabezpieczone.
Na trasie autobusu 181 ostatnim kursem z Sopotu, pewnego dnia, jechały 4 rowery w konsekwencji czego, na kolejnym przystanku ludzie nie mogli wsiąść do autobusu. Pytam wiec, kto ma większe prawo rower przewożony bez biletu, czy pasażer który wykupił bilet a został na przystanku ? Czy aby na pewno zwolnienie z opłaty za przewóz rowerów i dużych bagaży było dobrą opcją ? Uważam, że na pewno nie dla pozostałych użytkowników komunikacji miejskiej, którzy ponoszą opłaty za przejazd nie tylko swój, ale w pewnej części i za te bagaże uprzykrzjące komfort jazdy