Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Miasto > Warszawa > Rower w komunikacji miejskiej > Rower w metrze, tramwaju oraz autobusie w Warszawie

Rower w metrze, tramwaju oraz autobusie w Warszawie

Od 1 lipca 2004 roku obowiązuje zmieniony "Regulamin przewozu osób i bagażu środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie". Zgodnie z nim przewóz rowerów w metrze, tramwajach oraz autobusach nie podlega opłacie. Reguluje to "Uchwała Nr XVI/301/2011 Rady m. st. Warszawy z dnia 26 maja 2011 r." Opłaty dodatkowe i inne opłaty punkt "9. Przewóz bagażu i zwierząt nie podlega opłacie".

Rower nie jest wprost wymieniony w regulaminie - jest traktowany jako zwyczajny bagaż.

Zasady przewożenia roweru w ZTM

Jednoślad może być przewożony w specjalnym stojaku w pociągach lub w wyznaczonym miejscu w autobusie, tramwaju lub metrze. Należy też pamiętać, że miejsce to przeznaczone jest w pierwszej kolejności dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i dla wózków dziecięcych. Jeżeli pasażer przewozi rower w pojeździe komunikacji miejskiej, zobowiązany jest zwolnić je i opuścić pojazd, gdy tylko poprosi o to osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim lub pasażer z wózkiem dziecięcym.

Zgodnie z rozdziałem III "Przewóz bagażu"rowerzysta może przewieźć swój jednoślad pod kilkoma warunkami:

Rower nie może utrudniać przejazdu innym pasażerom

§ 14

1. Pasażer może przewozić w pojazdach bagaż, jeżeli istnieje możliwość umieszczania bagażu w pojeździe tak, aby nie utrudniał przejścia i nie narażał na szkodę osób i mienia innych pasażerów, nie zasłaniał widoczności obsłudze pojazdu, nie zagrażał bezpieczeństwu ruchu.

Rower nie może narazić innych pasażerów oraz pojazdu na zabrudzenia:

§ 15

Zabrania się przewożenia w pojazdach oraz wnoszenia lub wprowadzania na teren stacji metra:

  1. przedmiotów, które mogą wyrządzić szkodę innym pasażerom przez zanieczyszczenie lub uszkodzenie ciała lub ich mienia, albo mogą uszkodzić lub zanieczyścić pojazd (np. ostrych narzędzi, przedmiotów o ostrych krawędziach lub otwartych pojemników ze smarami, farbami, chemikaliami itp.),

Gdzie ustawić rower?

Autobusy:

Miejsce do przewożenia rowerów w autobusach znajduje się na wysokości drugich drzwi wejściowych. W autobusach przegubowych na wysokości trzecich drzwi.

Tramwaje:

W tramwajach wysokopodłogowych na końcu wagonu. W tramwajach nowoczesnych naprzeciwko drugich drzwi wejściowych.

Metro:

W metrze rower można przewozić w pierwszym wagonie przy pierwszych drzwiach lub w ostatnim wagonie przy ostatnich drzwiach.

SKM:

W pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej i innych przewoźników akceptujących bilety ZTM rowery można przewozić w wagonach oznaczonym miejscem dla rowerów. Przedział taki znajduje się najczęściej na początku lub na końcu pociągu.

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2015-12-13 19:42 anonim | NIE wolno przewozić rowerów
Żaden z pojazdów komunikacji miejskiej w W-wie - autobusy i tramwaje - nie posiadają homologacji na przewóz rowerów - mogą jedynie przewieźć jeden wózek inwalidzki i tylko jeden wózek dziecinny. to, że regulamin dopuszcza przewóz rowerów - jest smieszne, bo pojazdy nie posiadają odpowiedniego oznakowania i homologacji - jedynie pociągi SKM posiadają stojaki zabezpieczające rower w czasie transportu...
2016-08-09 09:30 anonim | Rower służy do jeżdżenia, nie do wożenia
Transport publiczny to nie miejsce, żeby przewozić swoją kupę żelastwa. Skoro już chcesz pokazać, że jesteś "eko", jedź sobie sam, zamiast zajmować miejsce innym. Albo bądź kulturalny i wykup drugi bilet.
2016-10-08 19:46 samuel | Odp.: Rower służy do jeżdżenia, nie do wożenia
Rower a wózek dla dziecka/wózek inwalidzki to jednak różne rzeczy. To coś bez czego sobie inwalida nie poradzić, a matce z dzieckiem będzie ciężej się poruszać.
2018-07-22 17:41 anonim | Rowery
Dlaczego rowery blokują wszystkie korytarze i wejścia w metrze w weekendy?
2018-09-05 15:50 anonim | wyproszenie z autobusu
co w sytuacji, kiedy kierowca wyprasza mnie z rowerem z autobusu DOPIERO PO SKASOWANIU PRZEZE MNIE BILETU i przejechaniu przystanku aż do przystanku "na żądanie" dla wszystkich "czarnych" nr, autobus niemal pusty, miejsce zajęte właściwe, przyczyną jest zapewne ostatni kurs kierowcy (godz.ok.20:00) - nim to zrobił trzasnął drzwiami w tylne koło roweru. Warszawa linia 190
2018-09-05 15:55 anonim | do komentujących
czasem się zdarzy, że złapiesz gumę, a powoli się ściemnia - w tej sytuacji możliwość przewiezienia roweru to duża pomoc. mnie przebili opony na klatce, kiedy byłam w pracy (konieczność powrotu do domu); i co ma wspólnego z tym "eko"?