Od 1 lipca 2004 roku obowiązuje zmieniony "Regulamin przewozu osób i bagażu środkami lokalnego transportu zbiorowego w m.st. Warszawie". Zgodnie z nim przewóz rowerów w metrze, tramwajach oraz autobusach nie podlega opłacie. Reguluje to "Uchwała Nr XVI/301/2011 Rady m. st. Warszawy z dnia 26 maja 2011 r." Opłaty dodatkowe i inne opłaty punkt "9. Przewóz bagażu i zwierząt nie podlega opłacie".
Rower nie jest wprost wymieniony w regulaminie - jest traktowany jako zwyczajny bagaż.
Jednoślad może być przewożony w specjalnym stojaku w pociągach lub w wyznaczonym miejscu w autobusie, tramwaju lub metrze. Należy też pamiętać, że miejsce to przeznaczone jest w pierwszej kolejności dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i dla wózków dziecięcych. Jeżeli pasażer przewozi rower w pojeździe komunikacji miejskiej, zobowiązany jest zwolnić je i opuścić pojazd, gdy tylko poprosi o to osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim lub pasażer z wózkiem dziecięcym.
Zgodnie z rozdziałem III "Przewóz bagażu"rowerzysta może przewieźć swój jednoślad pod kilkoma warunkami:
Rower nie może utrudniać przejazdu innym pasażerom
§ 14
1. Pasażer może przewozić w pojazdach bagaż, jeżeli istnieje możliwość umieszczania bagażu w pojeździe tak, aby nie utrudniał przejścia i nie narażał na szkodę osób i mienia innych pasażerów, nie zasłaniał widoczności obsłudze pojazdu, nie zagrażał bezpieczeństwu ruchu.
Rower nie może narazić innych pasażerów oraz pojazdu na zabrudzenia:
§ 15
Zabrania się przewożenia w pojazdach oraz wnoszenia lub wprowadzania na teren stacji metra:
- przedmiotów, które mogą wyrządzić szkodę innym pasażerom przez zanieczyszczenie lub uszkodzenie ciała lub ich mienia, albo mogą uszkodzić lub zanieczyścić pojazd (np. ostrych narzędzi, przedmiotów o ostrych krawędziach lub otwartych pojemników ze smarami, farbami, chemikaliami itp.),
Miejsce do przewożenia rowerów w autobusach znajduje się na wysokości drugich drzwi wejściowych. W autobusach przegubowych na wysokości trzecich drzwi.
W tramwajach wysokopodłogowych na końcu wagonu. W tramwajach nowoczesnych naprzeciwko drugich drzwi wejściowych.
W metrze rower można przewozić w pierwszym wagonie przy pierwszych drzwiach lub w ostatnim wagonie przy ostatnich drzwiach.
W pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej i innych przewoźników akceptujących bilety ZTM rowery można przewozić w wagonach oznaczonym miejscem dla rowerów. Przedział taki znajduje się najczęściej na początku lub na końcu pociągu.