Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Miasto > Gdańsk > Rower w komunikacji miejskiej > Rower w komunikacji miejskiej w Gdańsku

Rower w komunikacji miejskiej w Gdańsku

ZTMTramwaje i autobusy ZTM

W autobusach i tramwajach ZTM w Gdańsku rower można przewozić tylko w pojazdach niskopodłogowych z z odpowiednim oznakowaniem. Przewóz roweru nie podlega opłacie.

Wyciąg z przepisów porządkowych związanych z przewozem osób i bagażu ręcznego pojazdami gminnego transportu zbiorowego na terenie obsługiwanym przez komunikację miejską organizowaną przez miasto Gdańsk

III. Przewóz bagażu ręcznego i zwierząt.

11. Przewóz roweru jest dozwolony w pojazdach niskopodłogowych, odpowiednio oznakowanych "piktogramem" i wskazanych w rozkładach jazdy literką ?n? pod warunkiem, że nie zagraża on bezpieczeństwu ruchu oraz pasażerów.

 

UCHWAŁA NR XXXV/988/09
RADY MIASTA GDAŃSKA
z dnia 23 kwietnia 2009 r.

w sprawie ustalenia zasad taryfowych, cen za przejazdy środkami gminnego transportu zbiorowego oraz wysokości opłat dodatkowych i opłat manipulacyjnych.

§ 6.

Przewóz bagażu podręcznego, wózka inwalidzkiego, wózka dziecięcego, roweru oraz zwierząt nie podlega opłacie.

Szybka Kolej Miejska (SKM)

Od 1 stycznia 2011 przewożenie roweru w Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) jest darmowe. Informacja o takiej możliwości nie jest wpisana bezpośrednio do regulaminu, udogodnienie to wynika z czasowej promocji SKM przedłużonej obecnie do 31 grudnia 2012 roku.

Wcześniej trzeba było zapłacić 1 zł. Obecnie rowerzyści posiadający ważny bilet na przejazd oraz osoby, które mają bilety okresowe, jednoślad czy wózek przewiozą za darmo. W kasie nie trzeba odbierać żadnego specjalnego bezpłatnego biletu.

Zgodnie z regulaminem:

1)  rower należy przewozić w przedziałach oznaczonych napisem "dla podróżnych z większym bagażem ręcznym" lub logo "Rowery";
2) rower powinien być przewożony pod nadzorem podróżnego;
3) rower nie może przeszkadzać podróżnym i powodować uszkodzeń lub zniszczeń wagonu.

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2015-08-06 06:50 anonim | Przewóż roweru
Dziś rano (tj. 6.08.2015) o godź. 6:10, na przystanku Jaśkowa Dolina, kierowca autobusu niskopodłogowego nr 262(kierunek Jaworzniaków) wyprosił mnie z pustego autobusu. Miałem ze sobą rower i ważny bilet miesięczny. Wracałem po 12 h z pracy. Proszę o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.
2017-10-11 19:08 anonim | rower w autobusie - tak czy nie?
Temat roweru w autobusie budzi litanie wypowiedzi, przepychanek słownych. Nie chodzi o to, czy rower przeszkadza czy nie, czy jest bezpieczny czy niebezpieczny wewnątrz pojazdu. Chodzi o ustosunkowanie prawne zagadnienia. Kierowcę autobusu miejskiego obowiązują przepisy Kodeksu Drogowego. Ten jasno precyzuje, czy i jak można przewozić rowery. Uchwały Rady Miasta Gdańska mogą regulować takie kwestie, jak usytuowanie przystanku, sprzedaż biletów, barwy taboru komunikacji miejskiej, itp. Uchwała o rowerach, to samowolka i zaprzeczenie przepisom K.D. to tak, jakby radni uchwalili, że tramwaj czy autobus, który ma powyżej 3 minut opóźnienia, może przejeżdżać pomimo czerwonego światła. Co o tym myślicie? Radni swoje, przepisy swoje. A w razie jakiegokolwiek zdarzenia drogowego, kiedy ktoś przewróci się na rower albo rower na pasażera, winny zgodnie z przepisami KODEKSU DROGOWEGO będzie kierowca. Wspominanie archaicznych przepisów, że można w pojazdach niskopodłogowych, to bzdura. Wszystkie obecnie autobusy i środkowe człony tramwajów są niskopodłogowe. Ale wieszaki na rowery znajdują się nawet nie w kilkunastu, a tylko kilku autobusach. Reasumując, prokurator nie będzie brał pod uwagę pomysłów ZTMu czy uchwał Rady Miasta, a jedynie i wyłącznie Kodeks Drogowy.
2018-03-22 20:22 anonim | rower w autobusie
prawo ruchu drogowego mowi wyraznie z zaladunek i rozladunek odpowiada kierowca i zaden przepis miasta nie jest w stanie tego zmienic kropka i koniec
2020-01-16 22:54 anonim | Krucjata kierowców ztm
Już kilkukrotnie kierowcy tramwajów i autobusów ZTM w Gdańsku odmówili wydania reszty (z 10 zl i nawet z 5 zl) i sprzedania biletu. Mają prawo, ale na przystankach nie ma rozmieniarki, a w wozach automatów. U kierowcy nie można płacić kartą.

Dziś, 16.01.2020, kolejne kuriozum. Kierowca nr 5175 w wozie nr 2743 o godz. 21.58 na przystanku w okolicach Ikei odmówił zabrania pasażerki z rowerem, mimo że autobus był niskopodłogowy, miał oznakowanie przewozu rowerów, rower był przypięty pasem i asystowany przez pasażerkę, w autobusie było mało ludzi i żadnego wózka. Wezwał inspektorów ruchu drogowego, a ci kazali pasażerce wysiąść. A do tego należy dodać, że zdłuż Słowackiego nie da się jechać rowerem, trzeba lasem po nieoświetlonych ścieżkach, nie tworzących jednolitego pasa ruchu dla rowerów