Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Prawo > Rowerzysta na pasach

Rowerzysta na pasach

Rowerem po przejściu dla pieszychPrzejście dla pieszych - popularnie zwane "zebrą" jest oznakowane białymi pasami i służy pieszym do przekraczania jezdni. Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym  rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych jeśli chce je przekroczyć. Czyli rowerzysta nie może przejeżdżać rowerem po pasach dla pieszych. Niezastosowanie się do tego przepisu grozi mandatem 100 zł zgodnie z taryfikatorem.:

Jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych innym pojazdem niż pojazd silnikowy - 100 zł

Teoretycznie w najgorszym razie rowerzysta może zostać ukarany naganą albo nawet karą 3 tys. zł grzywny za wykroczenie przeciwko przepisom o bezpieczeństwie lub porządku ruchu na drogach publicznych (Kodeks Wykroczeń - art. 97).

Przejazd rowerowyPamiętajmy, że zupełnie inna sytuacja jest, kiedy obok pasów dla pieszych jest namalowany przejazd rowerowy. W takim wypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru.

 Podstawa prawna:

Prawo o Ruchu Drogowym

Dział I
Przepisy ogólne

Art. 2.

12) "przejazd dla rowerzystów" - powierzchnię jezdni lub torowiska przeznaczoną do przejeżdżania przez rowerzystów, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi;

Oddział 7
Przecinanie się kierunków ruchu

Art. 26.

3. Kierującemu pojazdem zabrania się:
[...]
3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

 

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2013-05-24 19:39 anonim | a przewożone dziecko?
Czy dziecko tez ma wysiadać jeśli jedzie w foteliku? A jak jest z dzieckiem na tandemie - jeśli jest napędem a nie kierowcą i dodatkowo co jeśli dziecko jedzie w przyczepce?
Czy niechodzące dziecko też ma wysiadać :) i maszerować? (fakt że od 1,5 roku dopiero jako tako nadaje się na rower, ale chodzić jeszcze nie musi).
Pozdrowienia G.
2013-06-03 23:04 anonim | czytanie ze zrozumieniem...
Kierującemu pojazdem, więc ani dziecku w foteliku, ani w przyczepce, ani pod postacią napędu...
Ani jako napęd, w foteliku, czy też w wózku...
2013-06-03 23:06 anonim | czytanie ze zrozumieniem...
Kierującemu pojazdem, więc ani dziecku w foteliku, ani w przyczepce, ani pod postacią napędu...
Ani jako napęd, w foteliku, czy też w wózku...
2013-06-04 10:47 anonim | przejazd w ciągu ścieżki rowerowej
Czy można przejechać na rowerze przez zebrę, na której nie ma czerwonych oznaczeń, ale przez i za nim jest ścieżka rowerowa?
2013-06-11 14:31 anonim | Jak ominąc pasy?
Mam pytanie: czy muszę zsiadać z roweru na pasach, jeśli usytuowanie przejscia dla pieszych uniemozliwia jego ominięcie rowerem? Gdy jadę rowerem, zwykle da się ominąć pasy czyli jechać wzdłuż nich jakieś 10 cm obok. Ale czasami zjazd z krawężnika jest na całej długości obmalowany pasami. Wówczas b. trudno jest nie wjechać na pasy. Bywa też, że są jakieś łańcuchy, gęste słupki itp. i nie da się ominąć pasów. Jak wówczas ustawodawca sugeruje ominąć rowerzyście przeszkodę na drodze, jaką w myśl ustawy jest bez wątpienia dla rowerzysty przejście dla pieszych? Odpowiedzi typu, że trzeba zsiąść z roweru i go przeprowadzić, sugeruję dawać kierowcy tira, który wyjeżdżając z np bramy posesji musi jechać chwilę po pasach. gkaras
2013-07-02 08:57 anonim | @ gkars, to co piszesz to jest sofistyka
Jako rowerzysta i kierowca powiem Ci, że to nie chodzi o to czy dotykasz kołami namalowanych pasów, ale o to, że rower porusza się wielokrotnie szybciej od pieszego - 5-10 m/sekundę !
Kierowca np. skręcając w prawo na "zielonej strzałce" musi odwrócić głowę w lewo i patrzeć na nadjeżdżające pojazdy. Jeżeli dojeżdżając do pasów zobaczy, że w promieniu 10 m od pasów nie ma pieszego , to jedzie do przodu patrząc nie przed siebie, ale w lewo, jeżeli odwróci głowę na 3 sekundy, to rower (często zasłonięty budkami, krzakami) przejedzie w tym czasie 15-30 metrów i wpadnie pod samochód!
Ponadto jak czegoś nie zauważysz i wjedziesz pod koła, to już się nie cofniesz, z twoja szybkość ogranicza możliwości reakcji kierowcy i ominięcie. Nawet jak jedziesz 10 cm od pasów, to pewnie dostaniesz mandat, bo liczy się cel przepisu, a nie dosłowne brzmienie.
Równie dobrze możesz zdjąć ręce z kierownicy i twierdzić, że nie byłeś "kierującym" :D
Chcesz zginąć? Rób tak dalej, nagrody Darwina czekają! :P
Zbawi Cię 30 sekund poświęconych na przeprowadzenie roweru?
Zaoszczędzisz 30 sekund, a potem resztę życia spędzisz na wózku lub o kulach.. Warto?
Jako rowerzysta staram się wczuwać tak w pieszego jak i w kierowcę, a jako kierowca w pieszego i rowerzystę, a jako pieszy ...
Myślenie i odrobina empatii pozwala bezkolizyjnie współżyć z innymi...
Pozdrawiam R
2013-07-10 19:32 anonim | Przeprowadzanie roweru przez przejścia
....dziś dostałem pouczenie o przymusowym przeprowadzaniu roweru przez przejście dla pieszych...
...czy ktoś może zna dokładną definicję w kodeksie ruchu drogowego które pkt opisują jak fizycznie wygląda przeprowadzanie roweru? czy np podparcie się ze zmęczenia łokciem na siodełku jest już jazdą bądź jedną nogą (traktując rower jak hulajnogę) ... tak się składa że jako jedyny idiota wśród rowerzystów we wsi Olsztyn przed każdym przejściem dla pieszych zatrzymuje się i przeprowadzam go schodząc z siodełka mając styczność z podłożem jedną nogą drugą zaś na pedale... i nadal jest uznawane za jazdę.. z logicznego pkt widzenia takie postępowanie powinno być zaliczane za ciągłe wsiadanie i zsiadanie z roweru niż za samą jazdę.... na egzaminie dla motocykli podparcie się nogą z podłożem automatycznie dyskfalifikuje jazdę jednośladem... więc skoro jazda jednośladem i podparcie się nogą z podłożem w jednym pkt kodeksu drogowego nie jest uznawane za jazdę a w tym samym kodeksie ruchu drogowego (który nawiasem mówiąc został stowrzony w czasach gdzie na pasie drogowym poruszało się więcej bryczek z końmi niż TIRów) wedle uznania jest uznwane za jazdę jednośladem?....
...dla rowerzystów któzy posiadają rowery ze wspornikiem typowym dla rowerów górskich jest wyjątkowo niekomfortowe wsiadanie i wysiadnia co 50metrów .. a tak często są rozłożone skrzyżowania w mieście...
...inną kwestią jest iż po nowelizacji i możliwości korzystania z chodnika mającego przeszło 2m na drodze gdzie prędkość ruchu na pasie jezdnym nie ma ograniczeń prędkości poniżej 40km/h można jeździć rowerem... czy nie powinno przypisać takie sama prawa uszestnikom ruchu jak na chodniku?..
2013-07-22 17:22 anonim | Karta rowerowa ..
Kiedyś żeby jeżdzić rowerem to trzeba było zdawać na kartę rowerową , dziś ludzie nie znają podstawowych przepisów w poruszaniu się i potem jest zdziwienie wielkie !
2013-08-15 12:49 anonim | Bezsensowny przepis !!
Wystarczy wprowadzić obowiązek zatrzymania roweru przed pasami, tak jak to ma miejsce przed przejazdami kolejowymi. Przepis nieżyciowy i hamujący płynność ruchu.
2013-09-06 10:56 anonim | Przepis jest sensowny
W często w Warszawie na zatłoczonych przejściach rowerzyści "śmigają" między pieszymi w sposób który skłania ludzi do rozchodzenia się i unikania go co często powoduje "zator". Więc w myśl przepisu zasadne jest żeby rowerzysta schodził z roweru chociażby dlatego żeby nie zatruwał życia pieszym. Dlatego też na ścieżce rowerowej nie ma obowiązku schodzenia. Nie jest to spowodowane tym że jest to bezpieczne przejście (a nawet bym stwierdził że dla rowerzysty jest przejście niebezpieczniejsze niż normalne) tylko tym że na ścieżce nie powinno być pieszych którym może przeszkadzać.
Liczba pozycji:
1 2 3 4 5