Pod koniec 2013 roku w Warszawie było 361,1 km dróg i ścieżek rowerowych, w tym:
Ponadto wg najnowszego raportu rowerowego Warszawa ma ok. 300 km dróg o ruchu uspokojonym, dostosowanych do ruchu rowerów.
W 2013 r. powstało 39 km nowej infrastruktury, zaś na koniec roku 2012 długość infrastruktury wynosiła 322 km.
W 2014 roku w Warszawie będzie budowanych 60 km ścieżek i dróg rowerowych. Niektóre z nich (np ścieżka przy Trasie AK) będą oddane jednak w 2015 roku.
Lista inwestycji rowerowych planowanych w Warszawie na rok 2014:
Drogi rowerowe:
Łączniki tras rowerowych:
Pasy rowerowe:
Pod koniec 2012 roku w Warszawie było około 320 km ścieżek i dróg rowerowych plus ok 20 km szlaków nieoznakowanych (wały wiślane). Sieć infrastruktury rowerowej składa się z 5 głównych szlaków (Szlak Wisły, Słoneczny, Obwodowy, Bitew Warszawskich i Podskarpowa Ścieżka Rowerowa) oraz licznych krótkich ścieżek i dróg rowerowych.
Pierwsze ścieżki - dokładnie mówiąc 17 km - powstały przed II Wojną Światową. Żadna z nich nie zachowała się do dzisiaj. W okresie PRL ówczesne władze ruch rowerowy całkowicie ignorowały i dopiero w w latach 90. ubiegłego wieku na mapie miasta zaczęły się pojawiać drogi rowerowe.
Najwięcej tras rowerowych jest na Mokotowie. Dalsze miejsca zajmują Bielany, Ursynów i Śródmieście:
176 km dróg rowerowych znajduje się w pozostałych dzielnicach Warszawy.
Najpopularniejszym szlakiem rowerowym Warszawy jest Szlak Wisły, prowadzący lewym brzegiem rzeki z Młocin przez Stare Miasto i Łazienki do Powsina. Także są popularne szlaki w Puszczy Kampinowskiej oraz w Lesie Kabackim.
W listopadzie 2013 roku na zlecenie miasta został przygotowany przez firmę Transeko program budowy systemu ścieżek rowerowych w Warszawie do roku 2020. Zgodnie z nim Warszawa planuje w ciągu siedmiu lat wybudowanie 170 km kluczowych dróg dla cyklistów, które połączą istniejące drogi.
Poglądowa mapka ścieżek i dróg rowerowych w Warszawie. Stan na rok 2011:
Mapa dróg i ścieżek rowerowych z roku 2010:
Cały dokument: warszawa_sciezki_i_drogi_rowerowe_2010.pdf
źródło map: Warszawski Raport Rowerowy 2011, Warszawski Raport Rowerowy 2010, Biuro Drogownictwa i Komunikacji / Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy
Aby skorzystać z mapy online UM należy wejść na miejską stronę Internetowy serwis mapowy m.st. Warszawy http://www.mapa.um.warszawa.pl, wybrać mapę "Serwis Warszawa Dzisiaj" i na lewym, bocznym pasku "warstwy" zaznaczyć "komunikacja/ścieżki rowerowe". Ścieżki i drogi rowerowe są zaznaczone niebiesko-żółtą linia przerywaną.
Można też bezpośrednio dotrzeć do mapy przez link: http://rowery.um.warszawa.pl/mapa-rowerowa
To społecznie tworzona nakładka na program Google Earth, dzięki której na swoim komputerze na mapie satelitarnej zobaczymy warszawskie ścieżki, drogi i szlaki rowerowe, a także wypożyczalnie, parkingi, sklepy, oraz serwisy.
Aplikacja została stworzona przez serwis rowerem.tk i tam znajdziemy najnowszą wersje pliku.
Instrukcja:
Aby uruchomić mapę należy:
Na mapie satelitarnej Warszawy pokażą nam się zaznaczone różnymi kolorami obiekty infrastruktury rowerowej zgodnie z legendą. Mapę możemy powiększać i pomniejszać.
Legenda:
Przez Warszawę przebiega 11 znakowanych (przez PTTK) turystycznych szlaków rowerowych:
Opis części szlaków jest zamieszczony w dziale Turystyka/Trasy >>