Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Porady > Jaki rower wybrać dla dziecka?

Jaki rower wybrać dla dziecka?

Rower dla dzieckaWstęp

Wybranie roweru dla dziecka jest - wbrew pozorom - bardziej skomplikowane niż w przypadku osób dorosłych. Dzieci mogą się bardzo różnić wzrostem - niezależnie od wieku, jest to bardzo indywidualna sprawa. Różne mają też umiejętności oraz możliwości fizyczne.

Jak wybrać rower dla dziecka?

Podstawowym czynnikiem, na podstawie którego wybieramy odpowiedni rower dla dziecka jest jego wzrost i możliwości fizyczne. Oczywiście jest to w pewnych granicach związane z wiekiem, ale jak wiemy mogą tutaj wystąpić spore różnice. Poniżej przedstawiamy bardzo ogólne zalecenia dotyczące doboru odpowiedniego roweru dla dzieci w zależności od wieku i wzrostu.

Wiek dzieckaWzrostTyp roweruRozmiar kołaRozmiar ramy
2-4 lat 80 - 108 cm rower biegowy 12"  
4-6 lat 95 - 122 cm rower z pedałami 16"  
5-8 lat 110 - 120 cm rower z pedałami 20" 11", 12", 13"
7-12 lat 120-145 rower z pedałami 24" 11",12", 13"
14", 15"
od 9 lat powyżej 145 cm rower z pedałami
"dorosły"
26" 14", 15", 16"

Im mniejsze dziecko tym istotniejszy jest jeszcze jeden wymiar - wysokość kroku - szczególnie jest to ważne w przypadku rowerków biegowych.

Od czego zacząć rowerową przygodę?

Współczesne pokolenie rodziców może pamiętać czasy PRL gdy w parkach rodzice uganiali się za swoimi dziećmi próbującymi złapać równowagę na Rometach Reksio, Slato, Bratek  czy Bobo. Zazwyczaj pomagał w tym kij od szczotki włożony w ramę za pomocą którego rodzic ratował młodego adepta jazdy od upadku.

Obecnie na rynku mamy taki wybór rowerów dla dzieci, że przyprawia o ból głowy. Plusem takiego stanu rzeczy jest możliwość odpowiedniego dopasowania jednośladu dla naszego malucha - zgodnie z jego możliwościami i warunkami.

Podobnie jak w medycynie najważniejszą zasadą jest "nie szkodzić". Dzieci łatwo zniechęcają się i tracą zainteresowanie rzeczami, które nie sprawiają im przyjemności. Dlatego bardzo istotny jest pierwszy nasz ruch. Pamiętajmy - kupno nieodpowiedniego rowerka - szczególnie dla małego dziecka - może się skończyć pogrzebaniem (przynajmniej na jakiś czas) szans na to aby jeździło ono na jednośladzie.

No właśnie - od czego zacząć? Jaki kupić pierwszy rower dla dziecka?

Etap pierwszy - rower biegowy

JRower dla dzieckaeśli chcemy aby dziecko jak najwcześniej rozpoczęło swoja przygodę z rowerem rozpocznijmy od roweru biegowego (zwanego czasami laufradem z niemieckiego). To rower, który jest pozbawiony całego układu napędowego - czyli pedałów, korby, łańcucha i przerzutek. Rower biegowy ma za zadanie przyzwyczaić dziecko do jady na jednośladzie - przede wszystkim do utrzymywania równowagi oraz kontroli kierunku jazdy. Nie potrzeba bocznych kółek bo do łapania równowagi dziecku służą własne nogi. Dzięki brakowi pedałów bez przeszkód może operować nimi - odpychając się, podpierając i hamując.

Brak pedałów i reszty układu ma tez duże znaczenia dla wagi rowerka biegowego - a to bardzo istotny czynnik dla rodziców. Pamiętajmy, że na początku będziemy często zmuszani do noszenia laufrada.

Rowerki biegowe czasami są wyposażone w klasyczny tylny hamulec tylny (V-brake) - dzięki temu mogą od najmłodszych lat przyzwyczajać się do używania go.

Etap rowerka biegowego zazwyczaj dotyczy dzieci w wieku 2-4 lat.

Rower dla dzieckaEtap drugi - rower 16" i 20" z pedałami

Gdy dziecko ma około 1 metra wysokości możemy pomyśleć o kupnie "prawdziwego" roweru z pedałami. Jeśli wcześniej jeździło ono na rowerku biegowym prawdopodobnie nie będzie potrzebowało już bocznych kółeczek, które pomagają utrzymać równowagę. W innym wypadku może sie okazać konieczne zamontowanie tych "wspomagaczy".

 

Etap trzeci - komunijny - prawie dorosły rower - na 24" kołach

Rower dla dzieckaTen etap można nazwać "komunijnym" - bo właśnie w tym wieku wiele polskich dzieci przystępuje do pierwszej komunii świętej i rower jest od lat na czele listy z prezentami. Jednoślad na kołach 24" jest tuz tylko o "oczko" mniejszy od normalnego roweru dla dorosłych, który ma 26", 27,5", 28" lub 29".

Aby kupić dziecku rower na kołach 24" powinno mieć ono co najmniej 120 cm wzrostu - zazwyczaj dzieci osiągają go już w wieku 7 lat. Przekroczenie wzrostu 145 cm oznaczać będzie wkroczenie naszego potomka w dorosły etap - przynajmniej jeśli chodzi o rozmiar roweru.

Temat wyboru roweru dla dziecka na kołach 24 calowych szerzej omawiamy w osobnym artykule »

 

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2015-03-10 20:40 anonim | równowaga
To prawda, jest to skomplikowany wybór. My zaczęliśmy od rowerka z baby design. Bardzo fajnie, kolorowo się prezentuje i uczy utrzymania równowagi.
2015-08-02 15:23 anonim | rowerek
Bardzo przydatny i rzeczowy artykuł. Stoję właśnie przed problemem wyboru roweru dla siedmioletniej córki. Poprzedni,niezbyt udany model,spowodował zniechęcenie dziecka. Jest dosyć wysoka i szczupła,boi się jeździć bez podpórek. Nawet na hulajnodze,a te trzykołowe są przeznaczone dla młodszych dzieci. Każde odwiedziny w sklepie to zawód. Spróbuję namówić ją jednak na rowerek. Nie ma zawrotów głowy,problemów z równowagą. Potrafi robić ryzykowne ćwiczenia,uczęszczała na karate...a rower trzeba po prostu opanować. Ja nigdy nie miałam problemu z jazdą na rowerze,nawet po długiej przerwie. Teraz muszę tą wiedzę jej przekazać.
2015-09-16 09:19 anonim | Rower dla córki
Ja ze swoją córką wybrałam się po prostu do sklepu Stylowy Rower w Poznaniu. Pan doradził nam, pozwolił córce przetestować kilka opcji i dzięki temu wybraliśmy ten, który był dla niej najwygodniejszy no i oczywiście najbardziej się jej spodobał.
2016-06-19 17:22 anonim | Najlepszy rower dla dziecka
Ostatnio szukaliśmy z mężem prezentu dla córki, w końcu zdecydowaliśmy się na rower. Byliśmy w wielu sklepach, wszędzie polecali nam rowery Indiana. Najlepszy okazał się model Diana 8.5. Super cena, wydaje się bardzo wytrzymały, a do tego dobrze wygląda. Córka jest zachwycona!
2016-06-26 13:17 anonim | Indiana - opinie
co sądzicie o rowerach Indiana? widzę, że ktoś tu się pozytywnie wypowiada, plus sama słyszałam o tej marce dużo dobrego, ale chętnie zasięgnę innych opinii ;))
2016-06-30 15:05 anonim | Rower
My córce kupiliśmy rower w internecie, na sport-bike.eu. Bardzo fajny kontakt ze sprzedawcami, córka wybrała sobie swój wymarzony model i teraz ciężko ją oderwać od roweru.
2016-07-03 13:41 anonim | rowerek dla dziecka
my ostatnio kupiliśmy z mężem maluchowi fajny rower z pedałami i kołami 24" od Indiany - wygląda solidnie i bardzo się podoba synkowi (10 lat), tak więc polecam ;)
2016-07-23 19:51 anonim | Rower
Gdzie moge kupić rower dla dziewczynki w wieku 8 lat.Anna Grzywaczewska.Kolonia Dobryniów
2016-08-28 22:26 anonim | Indiana
Nasza córka dostała Indianę w prezencie. Z media exprertu za niecałe 350zł. Zadowlona, i nawet po domu jeździ :)
2017-01-03 20:48 anonim | Rowerek biegowy
radzę jednak porozmawiać z ortopedą przed zakupem takiego cuda. Wykrzywia nóżki :(
Niestety dla wielu dzieci jest nieodpowiednim pojazdem na początek, tak było i w przypadku naszego syna. Rowerek biegowy został oddany po miesiącu użytkowania
Dziecko sąsiadów - jeździ bez pedałków teraz, tylko co z tego skoro potrzebuje butków oropedycznych bo stópki źle się układały przy biegówce.
Liczba pozycji:
1 2 3