Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Porady > Przewożenie roweru pociągiem

Przewożenie roweru pociągiem

Przewożenie roweru pociągiemOd czasu, gdy narodowy przewoźnik kolejowy - PKP podzieliło się na kilka spółek niełatwa sprawa przewożenia roweru pociągiem jeszcze bardziej skomplikowała się. W poradniku staramy się wyjaśnić w jaki sposób przewieść rower w pociągu.

Rower w pociągu

Pociągi regionalne typu „jednostka” (najczęściej: EN57) posiadają przedziały dla podróżnych z większym bagażem. Przedziały te znajdują się na początku oraz na końcu pociągu. Można w nich przewozić większy bagaż oraz rowery. W nowszych składach znajdują się specjalne rowerowe stojaki bądź wieszaki.

W tzw. „szynobusach” zwykle znajduje się kilka wydzielonych miejsc przeznaczonych na rowery. Zaletą szynobusów jest niskie zawieszenie ułatwiające wejście do pociągu z rowerem.

Na trasach dalekobieżnych przewoźnicy stosują specjalne wagony do przewozu rowerów. Takie wagony są zawsze oznaczone piktogramem roweru.

Pasażer zajmuje miejsce w tym samym wagonie, gdzie w wydzielonym i  oznakowanym miejscu jest przewożony jego rower (zwykle umieszczony na wieszaku). Przeszklone drzwi do przestrzeni bezprzedziałowej lub okno w ścianie przedziału pozwalają obserwować, czy rowery podróżują bezpiecznie.

Rower na dworcuRower na dworcu

Pamiętajmy, że w Polsce jest zakaz jazdy rowerami  po peronach, w holach, poczekalniach dworcowych, w tunelach, w przejściach między peronami oraz w pobliżu torów. Naruszenie tego zakazu może zakończyć się mandatem wystawionym przez Straż Ochrony Kolei.

Zasady przewozu rowerów w pociągach dalekobieżnych: TLK, Express InterCity

W pociągach prowadzących wagony dostosowane do przewozu rowerów (oznaczone symbolem roweru w rozkładzie jazdy), podróżny może przewieźć, odpłatnie i pod własnym nadzorem, jeden niezłożony i nieopakowany rower jednośladowy.

Ponieważ pociągi PKP Intercity są objęte pełną rezerwacją, już w chwili  zakupu biletu na przejazd poinformuj kasjera o zamiarze przejazdu wraz z rowerem. Dzięki temu kasjer przydzieli miejsce we właściwym wagonie, oraz zarezerwuje miejsce na rower. Miejsce dla podróżnego rezerwowane jest w pobliżu stojaków na rowery.

Płata za przewóz roweru wynosi 9,10 zł - cena zryczałtowana

W pociągach TLK rower może być przewożony w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu w składzie pociągu, jeżeli w danym pociągu nie kursuje wagon  przystosowany do przewozu rowerów . Opłata za taki przewóz jest identyczna, jak przy przewozie w  wagonie rowerowym.

Warto wiedzieć:

 • rower może być przewożony pod warunkiem, że w danym pociągu są wolne miejsca przeznaczone na przewóz roweru
 • przewóz rowerów w wagonach z miejscami do leżenia oraz wagonach sypialnych PKP Intercity jest zakazany
 • nie jest dozwolony przewóz roweru w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu
 • bilety na podróż z rowerem pociągami PKP IC można nabyć wyłącznie w kasie (ewentualnie: u obsługi pokładowej - w miarę dostępnych miejsc). Nie jest możliwy zakup przez Internet, ani w biletomacie
 • od 19 marca 2013 r. również korzystając z ofert “Bilet podróżnika” oraz “Bilet weekendowy” można przewozić rower (za dodatkową opłatą, w cenie zryczałtowanej). Jest to nowość, od lat wyczekiwana przez miłośników weekendowych przejazdów.

Zasady przewozu rowerów w pociągach  Przewozów regionalnych

Przewożenie roweru pociągiem Przewozy Regionalne(pociągi: osobowe REGIO, interREGIO, interREGIO BUS oraz REGIOekspres)
Podróżny może przewieźć odpłatnie na dowolną odległość i pod własnym nadzorem jeden niezłożony i nieopakowany rower jednośladowy.

Należy nabyć odpowiedni bilet na przewóz roweru (jednorazowy albo miesięczny).

 • bilet jednorazowy: 7,00 zł - cena zryczałtowana
 • bilet miesięczny sieciowy na przewóz roweru: 60 zł

Nieopakowany rower może być przewożony:

 • w oznakowanym wagonie, przystosowanym do przewozu rowerów,
 • w przedziale lub w wyznaczonym miejscu, oznaczonym odpowiednim piktogramem  (o ile nie zachodzą szczególne okoliczności uniemożliwiające wniesienie roweru i swobodne jego wprowadzenie oraz ustawienie, np. wysoka frekwencja podróżnych).
 • w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub ostatnim przedsionku ostatniego wagonu w składzie pociągu,

Warto wiedzieć:

 • Uwaga! w interREGIO BUS nie można przewozić roweru.
 • Do “REGIOkarnetu”, w cenie 7,00 zł można nabyć bilet na przewóz roweru, ważny jeden dzień (zgodnie z terminem legalizacji REGIOkarnetu).
 • Do “Biletu turystycznego”, w cenie 7,00 zł wydawany jest bilet na przewóz roweru, którego ważność jest zgodna z ważnością “Biletu turystycznego” (tj. od piątku godz. 18:00 do poniedziałku godz. 6:00, a w “długie weekendy” - odpowiednio dłużej).
 • Bilet na przewóz roweru w pociągach PR można nabyć, wraz z biletem podróżnego, w sprzedaży internetowej oraz w biletomatach obsługujących Przewozy Regionalne. Dostępny jest również bilet miesięczny sieciowy.
 • Bilet sieciowy miesięczny spółki Przewozy Regionalne na przewóz roweru (w cenie 60 zł) jest honorowany również w pociągach spółki Koleje Dolnośląskie.

Zasady przewozu rowerów w pociągach Kolei Śląskiich

Przewożenie roweru pociągiemBrak sezonowych ofert promocyjnych.

 • bilet jednorazowy: 5,00 zł
 • bilet miesięczny sieciowy na przewóz roweru: 60,00 zł

Podróżni korzystający z ofert “REGIOkarnet” oraz “Bilet turystyczny”, w Kolejach Śląskich są zobowiązani nabyć odrębny bilet na przewóz roweru (bilet Przewozów Regionalnych jednorazowy czy miesięczny nie jest honorowany).

Zasady przewozu rowerów w pociągach Kolei Dolnośląskich

Przewożenie roweru pociągiemBrak sezonowych ofert promocyjnych.

 • bilet jednorazowy: 7,00 zł

Podróżni korzystający z ofert “REGIOkarnet” oraz “Bilet turystyczny”, w Kolejach Dolnośląskich nie muszą nabywać oddzielnego biletu na przewóz roweru (bilet Przewozów Regionalnych jednorazowy i miesięczny jest honorowany).,

Zasady przewozu rowerów w pociągach Kolei Mazowieckich

Od 1 września 2013 roku w Kolejach Mazowieckich rower przewozimy za darmo. Przewożenie roweru pociągiem

Do 2013 roku rower podlegał opłacie.

Planując wycieczkę rowerową z Kolejami Mazowieckimi warto skorzystać z Turystycznego Serwisu KM. Znajdziemy tam informacje m.in. trasę oraz mapę wycieczki, dokładny opis poszczególnych zabytków i zdjęcia przedstawiające zabytkowe budynki, pomniki. Przewodnik jest dedykowany dla każdego, kto wybiera się na wycieczkę pieszą lub rowerową na trasie pociągów Kolei Mazowieckich. Zapraszamy na stronę http://www.kolejowskaz.pl/

Zasady przewozu rowerów w pociągach ARRIVA

WPrzewożenie roweru pociągiem 2013 r. w okresie od 27 kwietnia do 29 września Arriva RP w każdy weekend oferuje przewóz roweru za symboliczną złotówkę (1 zł).

W pozostałe dni przewóz roweru odbywa się zgodnie z obowiązującą taryfą cenową:

 • bilet jednorazowy: 5,50 zł.

Podróżni korzystający z ofert “REGIOkarnet” oraz “Bilet turystyczny”, w pociągach Arriva RP są zobowiązani nabyć odrębny bilet na przewóz roweru (bilet Przewozów Regionalnych jednorazowy czy miesięczny nie jest honorowany).

Zasady przewozu rowerów w pociągach Kolei Wielkopolskich

Przewożenie roweru pociągiem

Przewoźnik oferuje przewóz roweru na podstawie biletu jednorazowego lub biletu Rower/Bike+, który jest oferta skierowaną dla posiadaczy “Biletu wielkopolskiego” oraz “Wielkopolskiego biletu weekendowego” oraz dla posiadaczy biletów grupowych. W ofercie również dostępny jest bilet sieciowy miesięczny na przewóz  roweru pod opieką podróżnego.

 • bilet jednorazowy: 5,50 zł
 • bilet Rower/Bike+ na przewóz roweru: 5,50 zł
 • bilet sieciowy miesięczny: 60,00 zł

Podróżni korzystający z ofert “REGIOkarnet” oraz “Bilet turystyczny”, w pociągach Kolei Wielkopolskich nie muszą nabywać oddzielnego biletu na przewóz roweru (bilet Przewozów Regionalnych za 5,50 zł jest honorowany, natomiast bilet miesięczny nie).

Przewożenie roweru pociągiemZasady przewozu rowerów w pociągach SKM (Szyba Kolej Miejska w Trójmieście)

 • przewóz roweru: bezpłatny

UWAGA. Podróżni w zorganizowanych grupach przewożący powyżej 20 rowerów, zgłaszają ten fakt pod numerem 58 721 27 78 (dni robocze w godzinach 8.00-14.00) na siedem dni roboczych przed zamierzonym przejazdem grupy.

Przewożenie roweru pociągiemZasady przewozu rowerów w pociągach WKD

Brak sezonowych ofert promocyjnych.

Na przewóz roweru obowiązuje bilet jak na przejazd osoby dorosłej, nie posiadającej ulgi (czyli wg taryfy normalnej):

 • Bilety jednorazowe (I strefa - 3,60 zł; II strefa 4,80 zł; III strefa 7,00 zł),
 • Bilety abonamentowe: 6 przejazdów w cenie 5
 • Bilety miejskie – na przejazd jednorazowy w obrębie Grodziska Mazowieckiego - Podkowy Leśnej, w cenie 2 zł
 • bilet miesięczny sieciowy na przewóz roweru: 44,80 zł

Dalsze informacje dotyczące zasad przewozu rowerów oraz ofert promocyjnych dostępne są na stronach internetowych przewoźników, infolinii oraz kasach biletowych.

Artykuł powstał na podstawie materiałów informacyjnych "Urzędu Transportu Kolejowego"

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2014-06-07 13:19 anonim | Rower w SKM
Jak to jest, że każdy mówi o darmowym przewożeniu roweru w SKM a w regulaminie i cenniku pisze, że t kosztuje 5zł ( przewóz rzeczy pod opieką). Darmowe jest tylko przewożenie rowerów i wózków DZIECIĘCYCH.
2014-06-11 13:34 anonim | TLK itp.
Nie czaję. Napisaliście:
"W pociągach TLK rower może być przewożony w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub (...)"
i również:
"nie jest dozwolony przewóz roweru w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu"

czyli w końcu jak?
2015-05-12 12:27 anonim | Rower SKM
Anonim nie siej fermentu.Przewóz rowerów w SKM jest darmowy.Trzeba się tylko wysilić i zajrzeć do regulaminu przewozu rzeczy i zwierząt
2015-06-06 23:59 anonim | Rower w KD
Cena za rower w Kolejach Dolnośląskich zależy od trasy - na części za 7 zł, a na części za 1 zł. Wszystko jest na ich stronie w dziale Promocje > rower za 1 zł.
2015-07-04 14:35 anonim | Bajka
Chcecie bajki ,oto bajka...patrz wyżej...
A prawda jest taka ,że 3 razy kupować trzeba bilet na rower przy dwu przesiadkach.W W-wie Wsch. kasjerka 28.go 06.2015 rzekła o 12 ej,że do Jeleniej jedna osoba ma miejsce z rowerem o 17 ej a druga o 22 ej. A najbliższy był o 13,14 ale się nie da.Zwyciężył na szczęście rozum konduktora-pojechali o 13.14.Uff.
2015-07-27 12:50 anonim | WTF??????
W pociągach TLK rower może być przewożony w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub (...)

Warto wiedzieć:

(...)
nie jest dozwolony przewóz roweru w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu

WTF?!
2015-10-09 14:39 anonim | znakowanie rowerów
Od wielu lat jeżdżę na dość dobrym sprzęcie rowerowym i nigdy na terenie całej Polski i miasta w którym mieszkam ( Poznań) nie byłem kontrolowany prewencyjnie, na okoliczność sprawdzenia numerów ramy roweru.. Uważam więc, że 'znakowanie' rowerów przez Policje to zwykła propagandowo-polityczna ściema mająca w ten sposób wg mnie poprawić wizerunek tej instytucji .., może jakieś jednostkowe przypadki które bto potwierdzają.. dla statystyk.., poruszam się dość dużo również w centrum dużego miasta mijąjąc obojętne, znudzone patrole Policji.. to chyba dowodzi słuszności mojej tezy..
2016-08-20 20:47 anonim | Przewozy Regionalne: gwarancja miejsca dla roweru
Przewozy Regionalne postanowiły wprowadzić w swoich pociągach gwarancję miejsca dla roweru. Od 1 sierpnia 2016 będą w sprzedaży dwa rodzaje biletów na przewóz rowerów: z gwarancją miejsca do przewozu rowerów i bez takiej gwarancji.
https://kolejblog.wordpress.com/2016/08/18/przewozy-regionalne-gwarancja-miejsca-dla-roweru/

Nie jest jasne jak taka gwarancja będzie egzekwowana w praktyce.
2019-04-24 22:09 anonim | Zapytanie
Witam, czy powyższe dane są aktualne na dzień 24.04.2019? Bo dzisiaj miałem konflikt z konduktorem Kolei WLKP na temat tego, że do każdego pociągu do którego wsiadam w danym dniu muszę kupić nowy bilet na rower. Dodam, że posiadałem REGIOkarnet, aktywowany 24.04.2019.
2020-03-23 13:41 anonim |
Секрет евреев: Еврейские мужчины лечат простатит за 2-3 недели!
Один раз в жизни! Раз и навсегда! Узнаем как... http://bit.ly/3bqeXp9
Liczba pozycji:
1 2