Od czasu, gdy narodowy przewoźnik kolejowy - PKP podzieliło się na kilka spółek niełatwa sprawa przewożenia roweru pociągiem jeszcze bardziej skomplikowała się. W poradniku staramy się wyjaśnić w jaki sposób przewieść rower w pociągu.
Pociągi regionalne typu „jednostka” (najczęściej: EN57) posiadają przedziały dla podróżnych z większym bagażem. Przedziały te znajdują się na początku oraz na końcu pociągu. Można w nich przewozić większy bagaż oraz rowery. W nowszych składach znajdują się specjalne rowerowe stojaki bądź wieszaki.
W tzw. „szynobusach” zwykle znajduje się kilka wydzielonych miejsc przeznaczonych na rowery. Zaletą szynobusów jest niskie zawieszenie ułatwiające wejście do pociągu z rowerem.
Na trasach dalekobieżnych przewoźnicy stosują specjalne wagony do przewozu rowerów. Takie wagony są zawsze oznaczone piktogramem roweru.
Pasażer zajmuje miejsce w tym samym wagonie, gdzie w wydzielonym i oznakowanym miejscu jest przewożony jego rower (zwykle umieszczony na wieszaku). Przeszklone drzwi do przestrzeni bezprzedziałowej lub okno w ścianie przedziału pozwalają obserwować, czy rowery podróżują bezpiecznie.
Pamiętajmy, że w Polsce jest zakaz jazdy rowerami po peronach, w holach, poczekalniach dworcowych, w tunelach, w przejściach między peronami oraz w pobliżu torów. Naruszenie tego zakazu może zakończyć się mandatem wystawionym przez Straż Ochrony Kolei.
W pociągach prowadzących wagony dostosowane do przewozu rowerów (oznaczone symbolem roweru w rozkładzie jazdy), podróżny może przewieźć, odpłatnie i pod własnym nadzorem, jeden niezłożony i nieopakowany rower jednośladowy.
Ponieważ pociągi PKP Intercity są objęte pełną rezerwacją, już w chwili zakupu biletu na przejazd poinformuj kasjera o zamiarze przejazdu wraz z rowerem. Dzięki temu kasjer przydzieli miejsce we właściwym wagonie, oraz zarezerwuje miejsce na rower. Miejsce dla podróżnego rezerwowane jest w pobliżu stojaków na rowery.
Płata za przewóz roweru wynosi 9,10 zł - cena zryczałtowana
W pociągach TLK rower może być przewożony w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub w ostatnim przedsionku ostatniego wagonu w składzie pociągu, jeżeli w danym pociągu nie kursuje wagon przystosowany do przewozu rowerów . Opłata za taki przewóz jest identyczna, jak przy przewozie w wagonie rowerowym.
Warto wiedzieć:
(pociągi: osobowe REGIO, interREGIO, interREGIO BUS oraz REGIOekspres)
Podróżny może przewieźć odpłatnie na dowolną odległość i pod własnym nadzorem jeden niezłożony i nieopakowany rower jednośladowy.
Należy nabyć odpowiedni bilet na przewóz roweru (jednorazowy albo miesięczny).
Nieopakowany rower może być przewożony:
Warto wiedzieć:
Brak sezonowych ofert promocyjnych.
Podróżni korzystający z ofert “REGIOkarnet” oraz “Bilet turystyczny”, w Kolejach Śląskich są zobowiązani nabyć odrębny bilet na przewóz roweru (bilet Przewozów Regionalnych jednorazowy czy miesięczny nie jest honorowany).
Brak sezonowych ofert promocyjnych.
Podróżni korzystający z ofert “REGIOkarnet” oraz “Bilet turystyczny”, w Kolejach Dolnośląskich nie muszą nabywać oddzielnego biletu na przewóz roweru (bilet Przewozów Regionalnych jednorazowy i miesięczny jest honorowany).,
Od 1 września 2013 roku w Kolejach Mazowieckich rower przewozimy za darmo.
Do 2013 roku rower podlegał opłacie.
Planując wycieczkę rowerową z Kolejami Mazowieckimi warto skorzystać z Turystycznego Serwisu KM. Znajdziemy tam informacje m.in. trasę oraz mapę wycieczki, dokładny opis poszczególnych zabytków i zdjęcia przedstawiające zabytkowe budynki, pomniki. Przewodnik jest dedykowany dla każdego, kto wybiera się na wycieczkę pieszą lub rowerową na trasie pociągów Kolei Mazowieckich. Zapraszamy na stronę http://www.kolejowskaz.pl/
W 2013 r. w okresie od 27 kwietnia do 29 września Arriva RP w każdy weekend oferuje przewóz roweru za symboliczną złotówkę (1 zł).
W pozostałe dni przewóz roweru odbywa się zgodnie z obowiązującą taryfą cenową:
Podróżni korzystający z ofert “REGIOkarnet” oraz “Bilet turystyczny”, w pociągach Arriva RP są zobowiązani nabyć odrębny bilet na przewóz roweru (bilet Przewozów Regionalnych jednorazowy czy miesięczny nie jest honorowany).
Przewoźnik oferuje przewóz roweru na podstawie biletu jednorazowego lub biletu Rower/Bike+, który jest oferta skierowaną dla posiadaczy “Biletu wielkopolskiego” oraz “Wielkopolskiego biletu weekendowego” oraz dla posiadaczy biletów grupowych. W ofercie również dostępny jest bilet sieciowy miesięczny na przewóz roweru pod opieką podróżnego.
Podróżni korzystający z ofert “REGIOkarnet” oraz “Bilet turystyczny”, w pociągach Kolei Wielkopolskich nie muszą nabywać oddzielnego biletu na przewóz roweru (bilet Przewozów Regionalnych za 5,50 zł jest honorowany, natomiast bilet miesięczny nie).
UWAGA. Podróżni w zorganizowanych grupach przewożący powyżej 20 rowerów, zgłaszają ten fakt pod numerem 58 721 27 78 (dni robocze w godzinach 8.00-14.00) na siedem dni roboczych przed zamierzonym przejazdem grupy.
Brak sezonowych ofert promocyjnych.
Na przewóz roweru obowiązuje bilet jak na przejazd osoby dorosłej, nie posiadającej ulgi (czyli wg taryfy normalnej):
Dalsze informacje dotyczące zasad przewozu rowerów oraz ofert promocyjnych dostępne są na stronach internetowych przewoźników, infolinii oraz kasach biletowych.
Artykuł powstał na podstawie materiałów informacyjnych "Urzędu Transportu Kolejowego"