Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Prawo > Obowiązek jazdy po Drodze Dla Rowerów

Obowiązek jazdy po Drodze Dla Rowerów

Obowiązek jazdy na rowerze po Drodze dla rowerów oraz Drodze dla pieszych i rowerzystów (tzw. ciąg pieszo-rowerowy - CPR) wzbudza sporo kontrowersji - zarówno wśród rowerzystów, jak i kierowców samochodów oraz pieszych.

Droga dla rowerów (DDR)

Znak C13Zgodnie z artykułem 33 Kodeksu Drogowego rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku w którym się porusza. Istotna jest druga część zdania - zgodnie z tym zapisem jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga dla rowerów jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku (co jest logiczne). Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni.

Stąd biorą się często nieporozumienia i kłótnie pomiędzy rowerzystami a kierowcami samochodów twierdzącymi "- przecież jest ścieżka rowerowa!". Ścieżka jest, ale pytanie gdzie. Poniższe rysunki wyjaśniają sprawę dokładniej.

Obowiązek jazdy po Drodze Dla RowerówObowiązek jazdy po Drodze Dla Rowerów

Podstawa prawna

Prawo o Ruchu Drogowym

Art 33

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Droga dla pieszych i rowerzystów

Znak C13|C16O ile w przypadku drogi dla rowerów nie ma wątpliwości, to pojawiła się ona przy drodze dla pieszych i rowerzystów (popularnie zwanej ciągiem pieszo-rowerowym) razem ze zmianą przepisów Prawa o Ruchu Drogowym z 2011 roku.  Nowelizacja zmieniła nieco art 33 punkt 1. usuwając frazę "lub z drogi dla rowerów i pieszych."

Stare brzmienie (do 2011 roku)

Prawo o Ruchu Drogowym

Art 33

1. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Nowe brzmienie (od 2011 r.)

Prawo o Ruchu Drogowym

Art 33

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Wielu rowerzystów powołując się na tą zmianę argumentowało, że po drodze dla pieszych i rowerzystów nie ma obowiązku jechać, nawet jeśli jest wyznaczona dla naszego kierunku jazdy. Niestety takie rozumowanie jest błędne.

Wszystkie wątpliwości wyjaśnia Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych, które w § 40 definiującym drogę dla pieszych i rowerzystów wyraźnie narzuca obowiązek jazdy po takiej drodze, jeśli jest wyznaczona dla naszego kierunku jazdy.

Podsumowując: rowerzyści mają obowiązek jazdy rowerem po drodze dla pieszych i rowerzystów potocznie określanej ciągiem pieszo rowerowym (CPR) oznakowanej znakami C-13/C-16 z kreską poziomą lub pionową.

Podstawa prawna:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 31 lipca 2002 r.

w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Stan prawny aktualny na dzień: 19.06.2016

§ 40 Droga dla pieszych i rowerzystów

1. Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską poziomą oznaczają, że droga jest przeznaczona dla pieszych i kierujących rowerami. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić. Ruch pieszych i rowerów odbywa się na całej powierzchni tak oznaczonej drogi.

2. Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską pionową oznaczają drogę dla rowerów i drogę dla pieszych położone obok siebie, odpowiednio po stronach wskazanych na znaku. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić.

3. Przepisy ust. 1 i 2, § 37 ust. 2 i 3 oraz § 39 ust. 1a i 2 stosuje się odpowiednio dla oznaczania końca drogi dla pieszych i kierujących rowerami oraz końca drogi dla rowerów i drogi dla pieszych położonych obok siebie, przy czym znak C-13/C-16 jest odwoływany również znakami C-13 albo C-16.

Jest także możliwość oznaczenia chodnika po którym można, ale nie trzeba jechać rowerem. Służy do tego kombinacja znaków C-16/T-22

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2014-06-17 19:04 anonim | Niestety
Nie chce mi się czytać ,a jutro mam egzamin
2014-06-17 19:10 anonim | Niestety
Nie chce mi się czytać ,a jutro mam egzamin
2014-07-15 09:21 anonim | Przejazd rowerem przez drogę poprzeczną
A ja mam pytanie?
jeśli jadę rowerem drogą rowerową wzdłuż drogi głównej i dojzdzając do drogi poprzecznej mam pierwszeństwo przed pojazdem jadącym z prawej strony? Moja droga kończy się znakiem P-23 i po drugiej stronie jezdni jest ten sam znak. Na drodze poprzecznej nie znaków poziomych ze przechodzi tedy droga dla rowerów? tak samo nie ma znaków pionowych informujących o ruchu rowerów.
Proszę o odpowiedz
Pozdrawiam
2014-07-17 11:00 atrament | Odp.: Przejazd rowerem przez drogę poprzeczną
Powinien być przejazd dla rowerzystów - wtedy raczej na pewno masz pierszeństwo.
2014-07-22 09:36 anonim | A co z zawodnikami
Nie wyobrażam sobie treningu na trasie dla rowerów, przecież wiadomo, że to nie autostrada rowerowa, szybka jazda stwarza duże zagrożenie. Wniosek: kolarz ma jechać tam gdzie nie ma tras rowerowych ? :(
2014-08-29 09:39 anonim | Bezpieczeństwo czy przepisy?
W pewnym mieście jest taka sobie ulica co ma jakieś 2 km.Aktualnie pobocze jest naprawiane. Problem jest taki że co 100 metrów jest DDR potem jakieś 100 metrów dalej jest "koniec DDR". Tak więc co 100 metrów trzeba się włączyć i wyłączyć z ruchu.
Ja jadę po ulicy normalnie, bo dla mnie to po prostu kwestia bezpieczeństwa. Dodam że droga jest dwupasmowa.
Pytanko takie. W związku z tymi przepisami mogę mandat dostać?
2014-09-14 01:42 anonim | Ciąg pieszo-rowerowy
A ja jadąc samochodem nie mam ochoty wlec się 30 na godzinę za pajacem który nie korzysta z chodnika... na dodatek po 22 kiedy na chodniku praktycznie nie ma pieszych, a podwójna ciągła na jezdni uniemożliwia mi przeprowadzenie przepisowo manewru wyprzedzania (z zachowaniem odpowiedniej odległości).
KRETYNI i tyle.
2015-04-01 17:14 anonim | Mijanie na podwójnej ciągłej
Do kretyna !!!
Zmiana pasa jest częścią poprawnie wykonanego manewru wyprzedzania, na podwójnej ciągłej nie wolno wyprzedzać. 50 a 30 km/h to niewielka różnica, no chyba że ty chcesz jeździć 100 km/h w terenie zabudowanym wtedy faktycznie jest różnica. Niektórzy kierowcy niestety nie potrafią wytrzymać kilkanaście sekund jadąc za rowerem muszą się pchać bo ich buracka duma na to nie pozwala żeby nie wyprzedzić. Osobiście jeśli widzę że wloką się za mną kierowcy to zjeżdżam z drogi i ich przepuszczam. Czasami jeżdżę bardzo szybko około 50 km/h i na terenie zabudowanym jestem notorycznie wyprzedzany przez samochody jadące dużo szybciej.

Wracając do sedna to może ktoś wyjaśni co się dzieje jeśli jadę chodnikiem z dopuszczonym ruchem rowerów, ktoś wyjeżdża ze swojej posesji i wtedy dochodzi do kolizji w obrębie tego chodnika, kto odpowiada ? Kto ma pierwszeństwo rowerzysta czy kierowca wyjeżdżający z posesji ? Może koszt naprawy samochodu i roweru powinien ponieść przestępca który wymyślił taki nielogiczny znak ?
2015-04-08 05:09 anonim | nocoty
Do 2014-03-16 17:03 anonim
Mistrzu znawco przepisów nie ma obowiązku stosowania się do znaków po lewej stronie z kilkoma wyjątkami.
Rowerzysta ma obowiązek do stosowania się do przepisów jak każdy uczestnik ruchu więc nie wymagaj od rowerzysty by studiował czy w danym rejonie jest ddr jesli jest taki znak i po odpowiedniej stronie to ok.
Jeśli nie to nie mam obowiązku obserwować czy gdzieś tam po przeciwnym kierunku drogi jest ddr. Ja jak każdy kierujący mam się stosować do znaków po odpowiedniej stronie nie do ich braku i moja wiedza wynika ze znaków.
2015-04-20 15:47 anonim | pierwszeństwo
Pojazd skręcając w prawo lub w lewo na skrzyżowaniu ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym, rowerom kontynuującym ruch na wprost. Tak mnie uczyli na kursie prawa jazdy w zeszłym roku.
Jadąc rowerem po chodniku łamiemy przepisy, ale gdy zostaniemy uderzeni przez samochód włączający się do ruchu z posesji lub skręcający w lewo/prawo i przecinający nasz kierunek to wina leży po stronie samochodu. Rowerzysta dostanie mandat za jazdę po chodniku. (Taka sytuacja była nawet w TVN-Turbo).
Liczba pozycji:
1 2 3 4 5 6 7