Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Prawo > Obowiązek jazdy po Drodze Dla Rowerów

Obowiązek jazdy po Drodze Dla Rowerów

Obowiązek jazdy na rowerze po Drodze dla rowerów oraz Drodze dla pieszych i rowerzystów (tzw. ciąg pieszo-rowerowy - CPR) wzbudza sporo kontrowersji - zarówno wśród rowerzystów, jak i kierowców samochodów oraz pieszych.

Droga dla rowerów (DDR)

Znak C13Zgodnie z artykułem 33 Kodeksu Drogowego rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku w którym się porusza. Istotna jest druga część zdania - zgodnie z tym zapisem jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga dla rowerów jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku (co jest logiczne). Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni.

Stąd biorą się często nieporozumienia i kłótnie pomiędzy rowerzystami a kierowcami samochodów twierdzącymi "- przecież jest ścieżka rowerowa!". Ścieżka jest, ale pytanie gdzie. Poniższe rysunki wyjaśniają sprawę dokładniej.

Obowiązek jazdy po Drodze Dla RowerówObowiązek jazdy po Drodze Dla Rowerów

Podstawa prawna

Prawo o Ruchu Drogowym

Art 33

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Droga dla pieszych i rowerzystów

Znak C13|C16O ile w przypadku drogi dla rowerów nie ma wątpliwości, to pojawiła się ona przy drodze dla pieszych i rowerzystów (popularnie zwanej ciągiem pieszo-rowerowym) razem ze zmianą przepisów Prawa o Ruchu Drogowym z 2011 roku.  Nowelizacja zmieniła nieco art 33 punkt 1. usuwając frazę "lub z drogi dla rowerów i pieszych."

Stare brzmienie (do 2011 roku)

Prawo o Ruchu Drogowym

Art 33

1. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Nowe brzmienie (od 2011 r.)

Prawo o Ruchu Drogowym

Art 33

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Wielu rowerzystów powołując się na tą zmianę argumentowało, że po drodze dla pieszych i rowerzystów nie ma obowiązku jechać, nawet jeśli jest wyznaczona dla naszego kierunku jazdy. Niestety takie rozumowanie jest błędne.

Wszystkie wątpliwości wyjaśnia Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych, które w § 40 definiującym drogę dla pieszych i rowerzystów wyraźnie narzuca obowiązek jazdy po takiej drodze, jeśli jest wyznaczona dla naszego kierunku jazdy.

Podsumowując: rowerzyści mają obowiązek jazdy rowerem po drodze dla pieszych i rowerzystów potocznie określanej ciągiem pieszo rowerowym (CPR) oznakowanej znakami C-13/C-16 z kreską poziomą lub pionową.

Podstawa prawna:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 31 lipca 2002 r.

w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Stan prawny aktualny na dzień: 19.06.2016

§ 40 Droga dla pieszych i rowerzystów

1. Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską poziomą oznaczają, że droga jest przeznaczona dla pieszych i kierujących rowerami. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić. Ruch pieszych i rowerów odbywa się na całej powierzchni tak oznaczonej drogi.

2. Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską pionową oznaczają drogę dla rowerów i drogę dla pieszych położone obok siebie, odpowiednio po stronach wskazanych na znaku. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić.

3. Przepisy ust. 1 i 2, § 37 ust. 2 i 3 oraz § 39 ust. 1a i 2 stosuje się odpowiednio dla oznaczania końca drogi dla pieszych i kierujących rowerami oraz końca drogi dla rowerów i drogi dla pieszych położonych obok siebie, przy czym znak C-13/C-16 jest odwoływany również znakami C-13 albo C-16.

Jest także możliwość oznaczenia chodnika po którym można, ale nie trzeba jechać rowerem. Służy do tego kombinacja znaków C-16/T-22

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2018-09-21 17:02 anonim | pedalarze walco
pedalarze walczo i nie znajo w ruch drogowy. Ja piernicze, a potem jedzie taki droga szybkiego ruchu i zalosnie pedaluje, a obok droga rowerowa bo kupił KOLASZUFKE z oponą za 2 jego pensje
2019-02-03 22:56 anonim | wypadek z udzialem rowerzysty na jezdni
Na skrzyżowaniu kierowca samochodu nie ustąpił pierwszeństwa rowerzyście /niestety nie zauważył go / jadącemu jezdnią zamiast znajdującą się ścieżką dwukierunkową dla rowerów..
Rowerzysta doznał uszkodzenia dłoni i przebywał na zwolnieniu dluzej niż 7 dni i wymagał dłuższej rehabilitacji dłoni.
Czy fakt ,że jechał on niezgodnie z przepisami jezdnią na której nie powinno go być ma jakiekolwiek znaczenie na wysokość lub rodzaj kary dla sprawcy t.j. kierowcy.
Oczywiście na miejscu były wszystkie niezbędne służby. Kierowca zostal oskarżony z art.177 par.1 kk.o nieumyślne spowodowanie wypadku.
2019-06-23 21:58 anonim | Uskok sciezki
Zgodnie z rozporzadzeniem ministra transportu max uskok na sciezce powinien byc nie wiekszy niz 1cm
2019-07-09 12:13 anonim | wypadek z udzialem rowerzysty na jezdni
Wiem że minęły miesiące ale jakby ktoś się interesował tematem.

To że rowerzysta jedzie ulicą zamiast ścieżki nie zwalnia innych uczestników ruchu z zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa - nawet w takiej sytuacji jak opisana w poście z lutego 2019. Dlatego też w takiej sytuacji kierowca samochodu jest sprawcą wypadku dostaje mandat lub sprawę w sądzie, a rowerzysta otrzymuje mandat za nie korzystanie z drogi dla rowerów (ale nie jest sprawcą ani też nie jest to okoliczność łagodząca dla kierowcy).

2019-07-15 14:49 anonim | bzdura
Czy Rozporządzenie może zmienić treść Ustawy ?????
2019-07-16 22:05 anonim | Czy rozporządzenie może być sprzeczne z Ustawą ?
Jeżeli PoRD wyraźnie stwierdza, że rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego oraz wyraźnie stwierdza, kiedy musi on jechać Drogą dla Rowerów, jeżeli dokładnie definiuje tęże Drogę, to na jakiej podstawie w Rozporządzeniu znalazły się zapisy sprzeczne z t Ustawą. Pwiem więcej, na jakiej podstawie akt w randze Rozporządzenia ogranicza konstutucyjną swobodę przemieszczania się ?
2019-10-19 20:15 anonim | Jeśli tak, to czemu...
stawiają znaki zakazu poruszania się rowerem, skoro jest ścieżka po tej samej stronie...
2019-10-22 18:19 anonim | Rozporządzenie
Ale czy rowerzysta ma obowiązek jechać po tzw. ciągu pieszo rowerowym? Bo z ustawy wynika, że ma obowiązek jechać po ścieżce, na ciągu ma zachować ostrożność. Wiem, że istnieje rozporządzenie, ale czy rozporządzenie może nakładać dodatkowe obowiązki, które nie wynikają z ustawy? Ustawa jest aktem nadrzędnym nad rozporządzeniem. A jeżeli rozporządzenie dodaje nakaz, to idąc tym tokiem rozumowania, rozporządzenie byłoby zupełnie niezależne od ustawy. Zwłaszcza, że w ustawie jest również definicja ścieżki rowerowej, która jest sprzeczna z ciągiem pieszo rowerowym, bo określa, że ścieżka ma być oddzielona fizycznie od innych dróg, również chodnika, więc nie jest to kwestia interpretacji znaku c13 i jego kombinacji.
2020-02-10 12:33 anonim |
Cialis 10 Doctissimo http://abcialisnews.com - Buy Cialis Zentel Helmidazole No Doctors Consult <a href=http://abcialisnews.com>Cialis</a> Kamagra India
2020-04-07 08:41 anonim |
http://mewkid.net/when-is-xaxlop/ - Amoxicillin 500mg <a href="http://mewkid.net/when-is-xaxlop/">Amoxicillin No Prescription</a> ddm.cjsk.wrower.pl.ghe.cj http://mewkid.net/when-is-xaxlop/
Liczba pozycji:
1 2 3 4 5 6 7