Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Prawo > Obowiązek jazdy po Drodze Dla Rowerów

Obowiązek jazdy po Drodze Dla Rowerów

Obowiązek jazdy na rowerze po Drodze dla rowerów oraz Drodze dla pieszych i rowerzystów (tzw. ciąg pieszo-rowerowy - CPR) wzbudza sporo kontrowersji - zarówno wśród rowerzystów, jak i kierowców samochodów oraz pieszych.

Droga dla rowerów (DDR)

Znak C13Zgodnie z artykułem 33 Kodeksu Drogowego rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku w którym się porusza. Istotna jest druga część zdania - zgodnie z tym zapisem jeśli wzdłuż jezdni jest wyznaczona droga dla rowerów jednokierunkowa, to obowiązek poruszania się nią jest tylko w jednym kierunku (co jest logiczne). Rowerzysta jadący w przeciwnym kierunku musi poruszać się po jezdni.

Stąd biorą się często nieporozumienia i kłótnie pomiędzy rowerzystami a kierowcami samochodów twierdzącymi "- przecież jest ścieżka rowerowa!". Ścieżka jest, ale pytanie gdzie. Poniższe rysunki wyjaśniają sprawę dokładniej.

Obowiązek jazdy po Drodze Dla RowerówObowiązek jazdy po Drodze Dla Rowerów

Podstawa prawna

Prawo o Ruchu Drogowym

Art 33

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Droga dla pieszych i rowerzystów

Znak C13|C16O ile w przypadku drogi dla rowerów nie ma wątpliwości, to pojawiła się ona przy drodze dla pieszych i rowerzystów (popularnie zwanej ciągiem pieszo-rowerowym) razem ze zmianą przepisów Prawa o Ruchu Drogowym z 2011 roku.  Nowelizacja zmieniła nieco art 33 punkt 1. usuwając frazę "lub z drogi dla rowerów i pieszych."

Stare brzmienie (do 2011 roku)

Prawo o Ruchu Drogowym

Art 33

1. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Nowe brzmienie (od 2011 r.)

Prawo o Ruchu Drogowym

Art 33

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Wielu rowerzystów powołując się na tą zmianę argumentowało, że po drodze dla pieszych i rowerzystów nie ma obowiązku jechać, nawet jeśli jest wyznaczona dla naszego kierunku jazdy. Niestety takie rozumowanie jest błędne.

Wszystkie wątpliwości wyjaśnia Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych, które w § 40 definiującym drogę dla pieszych i rowerzystów wyraźnie narzuca obowiązek jazdy po takiej drodze, jeśli jest wyznaczona dla naszego kierunku jazdy.

Podsumowując: rowerzyści mają obowiązek jazdy rowerem po drodze dla pieszych i rowerzystów potocznie określanej ciągiem pieszo rowerowym (CPR) oznakowanej znakami C-13/C-16 z kreską poziomą lub pionową.

Podstawa prawna:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW INFRASTRUKTURY ORAZ SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

z dnia 31 lipca 2002 r.

w sprawie znaków i sygnałów drogowych.

Stan prawny aktualny na dzień: 19.06.2016

§ 40 Droga dla pieszych i rowerzystów

1. Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską poziomą oznaczają, że droga jest przeznaczona dla pieszych i kierujących rowerami. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić. Ruch pieszych i rowerów odbywa się na całej powierzchni tak oznaczonej drogi.

2. Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską pionową oznaczają drogę dla rowerów i drogę dla pieszych położone obok siebie, odpowiednio po stronach wskazanych na znaku. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić.

3. Przepisy ust. 1 i 2, § 37 ust. 2 i 3 oraz § 39 ust. 1a i 2 stosuje się odpowiednio dla oznaczania końca drogi dla pieszych i kierujących rowerami oraz końca drogi dla rowerów i drogi dla pieszych położonych obok siebie, przy czym znak C-13/C-16 jest odwoływany również znakami C-13 albo C-16.

Jest także możliwość oznaczenia chodnika po którym można, ale nie trzeba jechać rowerem. Służy do tego kombinacja znaków C-16/T-22

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2017-03-17 23:27 anonim | Rysunek wprowadza w błąd, to niedopuszczalne.
Droga dla rowerów WYZNACZONA dla danego kierunku jest nie przez jakieś tam czerwone kostki czy asfalty ani nawet przez malunki rowerów na jezdni tylko przez znak pionowy C-13. Jeśli takiego znaku nie ma po prawej stronie drogi którą jadę, to znaczy, że nie jest ona wyznaczona dla mojego kierunku.
Przypominam, że znaki po lewej stronie mogą być tylko powtórzeniem znaków po prawej. To zdumiewające, jak często matołkowaci kierowcy samochodów tego nie wiedzą.
Często mają pretensje o to, że nie jadę pod prąd pasem rowerowym (po lewej stronie), który jest dla tych niedouków taką samą "ścieżką" jak wszystkie inne.
2017-04-12 15:48 anonim | Odp: Rysunek wprowadza w błąd, to niedopuszczalne.
Do "anonim" - przeczytaj przepisy ze zrozumieniem, a jak nie rozumiesz to skonsultuj się z tymi co rozumieją. Nie troluj, nie wprowadzaj w błąd i nie podjudzaj jak nie masz racji. Przepisy mówią WYRAŹNIE o znakach poziomych (zwanych w Twoim języku "malunki") i obowiązują one równierz rowerzystów.
2017-06-10 11:11 anonim | RE: Odp: Rysunek wprowadza w błąd, to niedopuszczalne.
Co ty za fantazje wypisujesz człowieku?
Pokaż mi znak drogowy pionowy, który wyznacza ścieżkę, DDR, pas rowerowy - po lewej stronie drogi. Nie ma czegoś takiego. Nie można domniemywać innej funkcji znaków, niż im przeznaczona.
Rowerzysta nie ma obowiązku jazdy jakaś wyznaczoną po lewej stronie "ścieżką", bo żadne znaki pionowe z prawej nie nakazują mu zjazdu na lewą stronę, bo takie nie istnieją.
2017-07-05 16:39 anonim | Skad wiadomo że ścieżka jest 1 lub 2 kierunkowa?
... po namalowanych rowerach? nigdy na to nie zwracałem uwagi ale chyba na wszystkich był zawsze jeden rower.
2017-08-05 17:16 anonim | Prawo roweru, do jazdy po jezdni ulicy.
Prawo jazdy kategorii A, zdobyłem w 1972 roku. Od tamtej pory, zajeździłem cztery motocykle i ponad pięć aut. Nie zamierzam nikogo uszkodzić, tym bardziej siebie, jeżdżąc po tak zwanych ścieżkach rowerowych. Niech jeżdżą po nich, ludzie nieodpowiedzialni.
2017-11-05 21:37 anonim | ścieżka rowerowa
A u nas w Opolu Lubelskim od ul.Fabrycznej do końca dawnych Janiszkowic zrobili ścieżkę rowerową jednokierunkową.Droga tym samym stała się węższa dla ruchu samochodowego(jeżdżą tamtędy też TIR-y),ponadto ścieżkę rowerową oddzielili tzw.pachołkami,co jest wbrew przepisom(niech mnie ktoś poprawi,jak się mylę),to ponadto mieszkańcy tej ulicy parkują auta na tej ścieżce rowerowej.Kto odpowiada za taki stan rzeczy?
2018-02-01 18:45 anonim | Poprawcie to w końcu.
W końcu poprawcie ten bzdurny artykuł. Ustawa (a ta jest w prawie nadrzędna) nie nakłada na rowerzystów obowiązku jazdy po drodze dla pieszych i rowerów. Co za tym idzie Rozporządzenie (podrzędny akt prawny) nie może takie obowiązku wprowadzać. Wprowadzacie ludzi w błąd. Poradźcie się prawnika.
2018-05-27 00:47 szalona | Odp.: Droga dla rowerów
Polecam przeczytanie ciekawego artykułu na temat ubezpieczeń rowerowych https://portal.bikeworld.pl/artykul/porady/abc_rowerzysty/16666/przeglad_jakie_ubezpieczenie_rowerowe , jest na nim wszystko dokładnie napisane na czym takie ubezpieczenie polega. Ja osobiście jeżdżę na rowerze wyczynowo i dzięki wyżej wymienionemu artykułowi dowiedziałam się że jeśli posiadam ubezpieczenie rowerowe to mogę doubezpieczyć się w ramach oferty skrojonej dla sportowców. Dzięki temu będę mogła liczyć na pokrycie kosztów rehabilitacji lub nawet wypłaty odszkodowania w przypadku przerwy treningowej spowodwanej kontuzją.
2018-06-02 08:45 anonim | Rower szosowy na DDR
A czy inteligencja tworząca te przepisy wzięła pod uwagę, że na niektórych ścieżkach rowerowych nie da się jeździć rowerem szosowym na cieniutkich oponach? Ścieżki są budowane często w taki sposób, że przy przejazdach znajdują się krawężniki (kolejny przebłysk inteligencji projektantów), które zwykłemu rowerowi sprawiają problemy, a szosowemu mogą uszkodzić koła. Pół biedy jeśli ścieżka jest wyłożona asfaltem. Jeśli jest zbudowana z popularnej ostatnio kostki brukowej, to przepraszam bardzo, ale jazda po czymś takim szosówką grozi wywrotką co na ruchliwych DDR-kach powoduje zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Rozumiem że w przypadku uszkodzenia kół za 2000 zł sztuka mogę udać się do sądu w celu ustalenia kto i ile ma mi zwrócić za nowe kółka?
2018-07-19 15:30 anonim | Odległość DDR i CPR od jezdni
A jak daleko może być ciąg oznaczony znakiem C-13 by był obowiązek korzystania z niego. Konkretnie w Krakowie mam przypadki, że ten ciąg, co więcej jego oznaczenie jest za torowiskiem. Albo za ekranem akustycznym.

Czy mam obowiązek szukać znaków określających taki ciąg w odległości 10, 20, 50 100 metrów równolegle do pasa jezdni, którym jadę by wiedzieć, że mam obowiązek jechać tym pasem ?
Liczba pozycji:
1 2 3 4 5 6 7