Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Porady > Zabezpieczenie roweru przed kradzieżą > Kradzież roweru - co zrobić po?

Kradzież roweru - co zrobić po?

Stało się - złodziej ukradł nam rower. W nieszczęściu łatwo stracić głowę, a właśnie teraz powinniśmy trzeźwo myśleć i podjąć metodyczne działania mające na celu odzyskanie naszej własności. Do roboty!

Kradzież roweru - co zrobić po?

Oto nasz plan co zrobić gdy nam ukradną rower:

Sprawdzenie czy na pewno była kradzież

Jeśli rower zniknął z piwnicy, lub domu, a nie było włamania, to może ktoś z rodziny go sobie pożyczył? Warto sprawdzić, aby później wstydu nie było...

Zgłoszenie kradzieży roweru na policję

Wiemy, że wydaje się to bez sensu i jest czasami czasochłonne, ale trzeba zgłosić kradzież roweru. Po pierwsze dlatego, że nawet przypadkiem policja może odnaleźć nasz rower (np podczas gdy zostanie odkryta "dziupla" (magazyn) przestępców, a w niej rowery) i aby go nam oddać musi wiedzieć, że ktoś go stracił. Po drugie jeśli nie zgłaszamy kradzieży, nie zostanie ona ujęta w policyjnych statystykach - potem nie możemy się dziwić, że policja "nie widzi problemu kradzieży rowerów".

Kradzież roweru - co zrobić po?

Szukamy dowodu zakupu

Równolegle z innymi działaniami warto poszukać dowodu zakupu roweru - przyda się, gdy np. policja znajdzie rower - musimy wtedy udowodnić, że to nasza własność. Jeśli nie mamy dokumentu poszukajmy np zdjęć, na których jest rower i my - jako właściciel.

Szukamy naszego skradzionego roweru

Przystępujemy do szukania na własną rękę roweru. Wbrew pozorom jest spora szansa, że go sami znajdziemy. Pamiętajmy - tych czynności, które my zalecamy poniżej nie przeprowadzi za nas policja!

  • Kradzież roweru - co zrobić po?Miejscowe giełdy i targi - tam najszybciej zazwyczaj trafiają "zajumane" jednoślady
  • Serwisy aukcyjne i ogłoszeniowe - przede wszystkim Allego, Ebay i OLX.pl (dawna tablica.pl). Szukamy w kategorii "Rower". Ewentualnie - jeśli wyników będzie zbyt dużo - zawężając lokalizacje do naszego miasta i okolic (nawet całe województwo)
  • Powiadomienia na Allegro - Jeżeli mamy konto na Allegro, możemy ustawić powiadomienie. Kiedy na portalu pojawi się aukcja z określonymi słowami w tytule otrzymamy powiadomienie emailowe. 
  • Google Alerts - podobną funkcję spełnia narzędzie Google Alerts, które monitoruje internet w poszukiwaniu określonej frazy
  • Lombardy, komisy - zróbmy spis i odwiedźmy lombardy i komisy w poszukiwaniu naszego roweru - nie tylko w miejscu zamieszkania ale i w okolicy.
  • Wywieś plakaty ze zdjęciem i informacja o kradzieży - według nas raczej mało skuteczne, ale spróbować nie zaszkodzi
  • Wykorzystaj portale społecznościowe - Facebook, Google Plus, Twitter, Pinerest - dzięki temu o kradzieży dowiedzą się nasi znajomi - może pomogą
  • Zgłoś rower do bazy rowerów skradzionych - niestety w Polsce nie posiadamy żadnej centralnej bazy rowerów skradzionych - Skorzystaj z naszej listy baz rowerów skradzionych »
  • Zgłoś się do lokalnej organizacji rowerowej - stowarzyszenia, klubu - te największe są skupione w stowarzyszeniu "Miasta dla Rowerów" - może pomogą Ci w nagłośnieniu poszukiwań
  • Zgłoś się do lokalnych mediów - nie zaszkodzi a może się uda zamieścić ogłoszenie o kradzieży

Czasami złodziej czeka aż sprawa "ucichnie", dlatego powyższe działania warto prowadzić nawet przez kilka miesięcy po utracie roweru.

Ujęcie obywatelskie złodzieja

Zdarza się że naszą zgubę po prostu znajdziemy na ulicy - w rękach innej osoby. Co w takim przypadku zrobić? Możemy skorzystać z tzw prawa do ujęcia obywatelskiego i zatrzymać rowerzystę. Natychmiast musimy także wezwać policje i całą sprawę wyjaśnić.

 

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2015-08-28 14:04 anonim | Ogłoszenia o kradzieży roweru
Polecam również skradziono.mojrower.pl
2015-12-01 09:09 anonim | wisnie z masl
"D:D:P:S:F:G:C:V:Bm;
2016-03-02 16:20 jane715 | Odp.: wisnie z masl
j
2019-03-30 16:41 anonim | Kradzież w Cieszynie - a to jest miasto podzieloe na Polskę i Czechy!
W Cieszynie na "Osiedlu Piastowskim" włamywano się tylko do tych piwnic gdzie były rowery i do tej gdzie były klucze do wszystkich wejść do bloków, czyli do piwnicznego pomieszczenia pracowników w/w Spółdzielni Mieszkaniowej - czyli w nocy z dnia 22/23 i drugie włamanie do piwnic w nocy z dnia 23/24 - 2019 roku. Mamy wiec problem, czy to byli polscy, czy czescy złodzieje a może wspólna polsko-czeska mafia!?
2019-04-23 14:25 anonim | Kradzież roweru
23.04.2019r o g.12 pijany z podwórka pojechał moim rowerem i jusz rower nie wrócił.Rower SWAN 28"1/3Numer ramy MBF1617108
2021-02-09 17:30 anonim | Zabezpieczenia
Na nowym osiedlu postawili znowu stojaki rowerowe typu „wyrwikółko” masakra . . . jakaś. Od 12 lat działam w naszym mieście celem poprawy bezpieczenstwa rowerzystow. I wiecie co? 80% stojakow w tym kraju nie gwarantuje bezpieczeństwa zapięcia. Stojaki tupu: https://ogrodonline.pl/Stojak-rowerowy-rura-fi-60-z-poprzeczka-p804 - są o wiele bezpieczniejsze, gwarantuja dobra zapiecie za rame. Zniechęcają złodzieja . . . tylko czemu tego sie nie robi? Przeciez nie ma jakiejsc przepasci cenowej miedzy takim a wyrwikółkiem!