Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Sprzęt > Shimano SIS

Shimano SIS

SIS - Shimano Index System

Technologia firmy Shimano używana w przerzutkach zewnętrznych przednich i tylnych oznaczająca indeksowanie przełożeń. Dzięki temu przełożenia w rowerze możemy łatwo zmieniać klikając dźwignią manetki (lub obracając rączką w manetkach obrotowych).

W systemach bez indeksacji trzeba dźwignią manetki samodzielnie ustawić przerzutkę we właściwe położenie. Wymaga to nieco zręczności i doświadczenia.

Na manetce zazwyczaj znajdują się cyfry od 1 do na przykład 7 - oznaczające na jakim aktualnie przełożeniu jedziemy. Klikając manetką przełączamy poszczególne przełożenia (tzw. biegi). Jeśli na przykład manetka wskazuje nam "2" i teraz klikamy dźwignią - wskaźnik przeskakuje na "3", a tylna przerzutka przesuwa łańcuch nad trzecie koło zębate na kasecie zębatek.

Wszystkie grupy Shimano powyżej Altus - tj. (Acera, Alivio, Deore, ...) są zawsze typu SIS i często nie ma tam nawet tego oznaczenia.

System SIS zrewolucjonizował rynek rowerów - dzięki indeksacji zmiana przełożeń jest bardzo łatwa i nie wymaga praktycznie żadnego doświadczenia.

Z technologia SIS wiąże się także Dual SIS »

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2018-06-11 01:18 anonim |
Awesome article.Really thank you! Keep writing. http://iatgygz4.tumblr.com/ - Unterseher