Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Miasto > Wrocław > Rower w MPK > Rower w MPK we Wrocławiu

Rower w MPK we Wrocławiu

Przewożenie roweru w autobusach i tramwajach

Od 1 kwietnia 2010 roku w środkach komunikacji miejskiej we Wrocławiu jest dozwolony przewóz roweru w środku pojazdu. Mówi o tym paragraf 12 rozdziału IV Regulaminu przewozu osób i bagażu. Musimy jedynie kupić bilet (1.50zł) oraz postawić jednoślad tak aby nie utrudniał jazdy innym pasażerom np. przez blokowanie miejsc przeznaczonych dla wózków inwalidzkich. W regulaminie nie ma mowy o konieczności udzielenia przez motorniczego zgody na przewóz. (w poprzednim regulaminie, gdzie taka zgoda była wymagana paragraf 12 brzmiał następująco: " Przewóz rowerów w środkach komunikacji miejskiej może odbywać się wyjątkowo, w uzasadnionych przypadkach, za zgodą kierującego pojazdem w taki sposób, aby nie zagrażał bezpieczeństwu oraz nie mógł zabrudzić odzieży współpasażerów i elementów wyposażenia pojazdu.". Z tego jednoznacznie wynika, że jeśli tylko jest miejsce w pojeździe motorniczy nie może nam zabronić przewiezienia roweru.

Regulamin
przewozu osób i bagażu środkami lokalnego transportu zbiorowego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością we Wrocławiu

Rozdział IV
WARUNKI PRZEWOZU BAGAŻU RĘCZNEGO
§ 12
 
Przewóz rowerów w środkach komunikacji miejskiej może odbywać się jeśli nie utrudnia to przejścia, nie naraża na szkodę innych pasażerów i ich mienia oraz nie zasłania widoczności obsłudze autobusu i tramwaju lub nie zagraża bezpieczeństwu ruchu.

Specjalne autobusy z bagażnikami na rowery

W kwietniu 2010 roku w wyznaczonych autobusach zamontowano specjalne stojaki, które umożliwiają bezpieczne przewiezienie do 4 rowerów. Dotyczy to 8 linii autobusowych: 100, 109, 110, 115, 120, 130, 133 i 609. Udogodnienie jest adresowane do rowerzystów chcących bezpiecznie i szybko wyjechać autobusem z rowerem na peryferia miasta, aby tam rozpocząć wycieczkę rowerową.

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2014-08-13 11:24 anonim | Przewóz rowerów w MPK za darmo ?
Jeżdżę często tramwajami i autobusami i ja kasuję bilet za przejazd a nie widziałem aby jakikolwiek rowerzysta kasował bilet za przewóz roweru . Wniosek jest jeden - jest ciche przyzwolenie aby rower nie widzieć i nie traktować jako ponad normatywny bagaż. Natomiast za przewóz bagażów np. większych walizek ,psów jest nakaz kasowania biletów i tu MPK przepis egzekwuje skrupulatnie. Dziwne to rozumowanie ,że rower jest niewidoczny dla kontrolerów tym bardziej ,że rower w pojeździe jak obliczono zajmuje miejsce dla ośmiu stojących pasażerów . Często osoby z wózkiem dziecięcym i osoby niepełnosprawne nie mogą zająć wydzielonego miejsca w pojazdach gdyż jest już zajęte przez rower lub rowery .