Do naszego zestawienia mogliśmy wziąć bardzo ciekawe cztery modele:
Wspólnymi cechami wszystkich tych modeli są: aluminiowa rama KELLYS Alutec Lite 6061, amortyzator przedni SR Suntour XCT, 100 mm, oraz stery i wspornik kierownicy typu A-head. Dalsze podobieństwa możemy rozpotrywać parami.
Viper 20 i 30 to praktycznie identyczne rowery - z takim samym osprzętem, różniące się trzema podzespołami. Najistotniejszą różnicą jest rodzaj zestawu tylnych zębatek. W tańszym modelu producent użył wolnobiegu MF-TZ21, a w droższym - Viper 30 - kasety CS-HG31-8. Przy tej różnicy - zdecydowanie polecamy model Viper 30 - w przyszłości będzie mniejszy problem z wymianą zębatek z tyłu, a także zdecydowanie większy ich wybór.
Drugą różnicą jest ilość przełożeń - w Viperze 20 mamy 3*7 a w Viper 30 3*8. Wbrew pozorom nie ma to większego znaczenia. Co innego ze zestopniowaniem zębatek. Viper 20 posiada tylne zębatki w zakresie 14-28 a Viper 30 w zakresie 11-34. Zdecydowanie lepszy jest ten drugi, gdzie mamy większą różnicę pomiędzy wysokim przełożeniem i niskim, co sumarycznie daje większy zakres przełożeń. W płaskim terenie będziemy mieli "twardy bieg" do szybkiej jazdy, a w terenie górskim "miękki bieg", który umożliwi nam podjechanie pod bardziej stromą górę.
Druga para: Viper 40 i Viper 30 to rowery z przednią przerzutką Shimano M190 (nieco wyżej niż Tourney, ale niżej niż Altus), tylną Alivio M-430 (co ciekawe - jest to przerzutka przeznaczona do napędów 3x9) oraz kasetą CS-HG31-8 (11-34). Różnica jest przede wszystkim w hamulcach - tańszy model posiada klasyczne hamulce V-brake Tektro, a droższy mechaniczne hamulce tarczowe Zoom. Viper 50 ma także nieco bardziej "górskie" zestawienie koronek w mechanizmie korbowym: 42x32x22, Viper 40: 42x34x24.
Jak widać - jeśli jesteśmy zdecydowani ma markę Kellys - mamy całkiem spory wybór. Naszym zdaniem najlepszym z nich jest model Viper 40 - na dobrym osprzęcie w rozsądnej cenie. Jeśli ktoś koniecznie chce posiadać hamulce tarczowe i zdaje sobie sprawę z wad tanich mechanicznych tarczówek - niech wybiera model Viper 50. Jedynie co odradzamy to model Viper 10.
Niestety w porównaniu z modelami męskimi oferta dla kobiet słowackiej firmy wypada blado. Oba modele - w tym dosyć drogi Vanity 20 posiadają wolnobieg. Z tych dwóch bardziej interesujący wydaje się Kellys Vanity 10 za sprawą dosyć niskiej ceny. Byłaby ona nawet najniższa (jeśli chodzi o rowery damskie), gdyby oczywiście nie to, że możemy kupić zdecydowanie lepiej wyposażonego Unibike Move za 1.300 zł. Tym niemniej Vanity 10 plasuje się na drugim miejscu w naszym zestawieniu jeśli chodzi o najniższą cenę.
Warto zwrócić uwagę, że Kellys Vanity 10 jako jedyny posiada obrotowe manetki Shimano Revoshift.