Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Sprzęt > Łańcuch > Czyszczenie i smarowanie łańcucha

Czyszczenie i smarowanie łańcucha

Czyszczenie i smarowanie łańcuchaZespół napędowy wymaga smarowania. Powinniśmy to robić specjalnymi smarami przeznaczonymi do tego - czasy zwykłego oleju maszynowego już dawno minęły. Z kolei smarowanie (co się zdarza) olejami roślinnymi przynosi dokładnie odwrotny skutek do zamierzonego -  tego typu oleje doskonale przyciągają piasek i brud.

Współczesne smary mają o wiele lepsze właściwości smarujące, penetrujące i są odporniejsze na przywieranie zCzyszczenie i smarowanie łańcuchaanieczyszczeń. Warto zainwestować w olej do łańcucha - butelka kosztuje ok 30 zł, a dla potrafi starczyć nawet na cały rok jazdy - jeśli używamy roweru sporadycznie.

Należy pamiętać że smarujemy zawsze na wyczyszczony łańcuch. Możemy do tego użyć benzyny, lub środków typu WD-40. Łańcuch można czyścić za pomocą specjalnego narzędzia: "czyścidełka". Zakładamy to urządzenie na łańcuch poprzez obracanie korbą łańcuch przechodzi przez szczotki myjące, zanurzone w płynie do czyszczenia (np. benzyna)

Smar najlepiej dobierać odpowiednio do warunków w których jeździmy - suchych lub mokrych (deszcz). Większość producentów oferuje smary właśnie tych dwóch typów.

W Polsce chyba najpopularniejsza marka smarów jest Finish Line. Oferuje on od wielu lat swoje oleje oznaczając je kolorami: zielony do mokrych warunków, a czerwony do suchych. 

Czyszczenie i smarowanie łańcuchaCzyszczenie i smarowanie łańcucha

Łańcuch smarujemy wpuszczać kroplę oliwy w zawias między kolejnymi ogniwami łańcucha. Smar po naoliwieniu powinien mieć czas na penetrację ogniw - najlepiej kilkanaście razy obrócić pedałami.

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2018-11-21 17:53 anonim | U mnie tylko Svitol daje radę
Rowerem jeżdżę prawie codziennie i to mój ulubiony środek transportu. Natomiast konserwacja zwłaszcza łańcucha potrafi napsuć krwi i to jest fakt. Testowałem różne smary typowo rowerowe ale moje serce zdobył ten specyfik: https://muntech24.pl/pl/p/Svitol-400-ml/706 i jak na razie nic lepszego nie znalazłem. Dużo wydajniejszy i trwalszy niż jakikolwiek z lubrykantów dedykowanych a wspomniany wyżej Finish Line wypadł w sumie najsłabiej.
2018-12-11 10:56 Pasterbajk_pl | Odp.: U mnie tylko Svitol daje radę
Akurat tego preparatu nie miałem okazji testować, więc nie wiem czy w praktyce jest tak skuteczny jak opisujesz, dobrej klasy smar do łańcucha w moim przypadku w zupełności wystarczył, a też dużo jeżdze na rowerze, niemal codziennie.
2019-08-22 14:28 anonim | smar grafitowy k2
polecam łańcuch smarować smarem grafitowym od K2 ;) http://bit.ly/3947_smar_grafitowy
2019-08-22 14:29 anonim | smar grafitowy k2
polecam łańcuch smarować smarem grafitowym od K2 ;) http://bit.ly/3947_smar_grafitowy