Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Sprzęt > Testy > Osprzęt > Test: Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000

Test: Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000

GS-Sport to sportowa odnoga firmy GlobalSat, która specjalizuje się w produkcji urządzeń z modułami GPS. W swojej ofercie ma także produkty przeznaczone dla sportowców, w tym dwa typowe komputerki rowerowe – bardziej zaawansowany model GB-580P oraz prostszy GB-1000. Od polskiego dystrybutora marki GlobalSat ze sklepu NawigacjaOnLine.pl otrzymaliśmy oba modele do testów.

Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000

Porównanie komputerów  GB-580P (od lewej) oraz GB-1000

GlobalSat GB-1000

Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000GlobalSat GB-1000 to prosty komputerek rowerowy z wbudowanym modułem GPS. Jest to dużo mniej zaawansowane urządzenie, od opisywanego wcześniej modelu GB-580P tej samej firmy, jednak w dalszym ciągu spełnia swoje podstawowe funkcje – pozwala na bieżącą kontrolę parametrów jazdy jak i zapis przebytej trasy dzięki wbudowanemu odbiornikowi GPS wysokiej czułości. Rozwiązanie to jest dedykowane głównie dla rowerzystów traktujących jazdę na rowerze bardziej rekreacyjnie.

Co ciekawe, dzięki komunikacji z zewnętrznymi czujnikami w nowoczesnym standardzie Bluetooth Low Energy (BT LE, BT 4.0, Bluetooth Smart) mamy możliwość sparowania komputerka z czujnikiem kadencji i prędkości (dwa w jednym) jak i opaską tętna.

Pierwsze wrażenie

Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000Urządzenie GB-1000 jest dość małe, wizualnie ciut większe od GB-580P, jednak parametry tego nie potwierdzają (65 x 47 x 18 mm), waga to 57 g. Przykuwa oko dzięki ładnej białej obudowie z niebieskimi elementami i szarą gumą dookoła. Wbudowano tu moduł GPS firmy MediaTek o wysokiej czułości, ekran monochromatyczny, podświetlany o wymiarach 32 x 34 mm oraz akumulator Li-Polymer o pojemności 760 mAh. Według producenta pozwala to nawet na 24 godziny pracy bez włączonego podświetlenia, a 20 godzin z podświetleniem. Ekran jest dość czytelny i już domyślnie podzielony na 4 części.

Urządzenie jest odporne na wstrząsy i wodę (klasa IPX7). Co prawda nie można z nim pływać np. na basenie, ale spokojnie można użytkować podczas opadów deszczu czy chlapiąc błotem. Obudowa jest wykonana z twardego plastiku, a gumowe przyciski zapewniają wystarczająca ochronę. Przewidziany zakres temperatur pracy to od -10 do plus 60 st. C.

Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000

Co w zestawie?


W zestawie podstawowym za 449 zł znajduje się urządzenie GB-1000, 1 szt. uchwyt na rower (kierownica, mostek), kabel miniUSB, czujnik prędkości i kadencji w jednym (Bluetooth Smart), skrócona instrukcja obsługi w języku polski (tzw. szybki start). Pełna instrukcja obsługi w języku angielskim jest na stronie www producenta.

Mocowanie do roweru

Podobnie jak w modelu GB-580P zastosowano mocowanie urządzenia poprzez specjalną, dedykowaną podstawkę przytwierdzaną do mostka lub kierownicy za pomocą opasek samozaciskowych. Chociaż jest to rozwiązanie niezbyt wygodne, to zapewnia pewny montaż w przeciwieństwie na przykład do gumek. Sam komputerek trzyma się pewnie i jedynie po zwolnieniu blokady można wysunąć go ze specjalnych szyn. Ze względu na prostokątną obudowę dużo lepiej prezentuje się zamontowany na mostku niż na kierownicy.

Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000

Czujniki dodatkowe

Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000W komplecie otrzymujemy nowoczesny czujnik kadencji i prędkości typu "2w1" w standardzie Bluetooth Smart. Opaskę tętna należy zakupić osobno (cena 99 zł) – Bluetooth LE (Low Energy). To dość nowoczesne rozwiązanie, znane z najnowszych smartfonów na rynku. Czujnik paruje się w dość skomplikowany sposób, ale czytelna obrazkowa instrukcja pozwala przejść przez ten etap bezboleśnie. Niestety, brakuje tutaj wbudowanej funkcji testu (diody). Jednak gdy dokładnie się przysłuchamy, to poruszając magnesem na kole czy ramieniu korby, słychać delikatne "tykanie". Czujnik maja swoje własne zasilanie na standardową baterię CR-2032, która ma wystarczyć na ponad 400 godzin pracy.

Ustalanie pozycji GPS i rozpoczęcie treningu

Niejako najważniejszą funkcją w tego typu urządzeniu jest dokładność i szybkość lokalizacji GPS. Zastosowano chipset MediaTek 66-kanałowy. Zimny start (czyli od zera, po zmianie lokalizacji urządzenia czy zresetowaniu go do ustawień domyślnych) to 34 sekundy według producenta.Nasze pomiary wykazały jednak, że trwa o odrobinę dłużej, jednak wyraźnie szybciej niż w przypadku modelu GB-580P.

Uruchomienie urządzenia trwa dosłownie sekundę, wystarczy przytrzymać przycisk włączenia przez 5 sekund. Po jego włączeniu widzimy na ekranie informację o dostępnej pamięci urządzenia "MEMORY" oraz ile jeszcze godzin treningu można zapisać. By rozpocząć korzystanie z urządzenia należy wybrać opcję START i nacisnąć przycisk OK. Rejestracja treningu rozpocznie się automatycznie, będzie odliczany czas. Ikona statusu sygnału GPS w górnej części ekranu informuje o znalezieniu satelitów GPS.

Zapis parametrów

Urządzenie pozwala na ciągły zapis parametrów jazdy – zarówno pozycję jak i dane z czujników Bluetooth LE.  Niestety w opcjach nie można ustawić częstotliwość zapisu (wygląda na to że jest to zapis co 2 sekundy). Dodatkowo nie jest zapisywana aktualna wysokość, ale to są dane do odzyskania, dzięki trackowi GPS i usługom w internecie. Wbudowana pamięć urządzenia pozwala na zapis do ponad 52 tysięcy punktów trasy oraz 1 punktu docelowego (GO TO). Każdy trening jest zapisywany w osobnym pliku i jest możliwość jego pobrania przez oprogramowanie na komputerze PC.

Przy wyłączaniu urządzenia dane są automatycznie zapisywane w jego pamięci.

Trening

Urządzenie jako dużo prostsze niż opisywany wcześniej model GB-580P, nie posiada zaawansowanych opcji treningowych.

Wyświetlanie danych na ekranie

Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000Urządzenie nie posiada konfigurowalnych ekranów. Wyświetlane parametry są predefiniowane i można się przełączać między nimi w trakcie jazdy za pomocą przycisków na dole obudowy – zarówno do przodu jak i do tyłu. W największym polu, ciągle widoczna jest aktualna prędkość (zależnie od ustawień w km/h lub w milach). Dodatkowo wyświetlane są takie parametry jak:

 • czas jazdy
 • przebyty dystans aktualny (dana aktywność)
 • całkowity dystans
 • średnia prędkość
 • maksymalna prędkość
 • kalorie
 • aktualna godzina
 • aktualna kadencja
 • średnia kadencja
 • maksymalna kadencja
 • tętno

Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000


Funkcje GPS

Mimo ograniczonej funkcjonalności, GB-1000 posiada ciekawą opcję "GO-TO" związaną z wbudowanym odbiornikiem GPS. Możemy zapisać aktualną pozycję jako waypoint i później wykorzystać ją do nawigacji. Niestety, w pamięci urządzenia zostaje zapamiętana tylko 1 taka pozycja i w przypadku wyboru nowej, stara zostaje zastępowana.

Po wybraniu podążania do punktu, w lewej części ekranu pojawia się strzałka z kierunkiem w którym musimy podążać oraz symbol kierunku północnego (N), by skierować się w stronę wyznaczonego punktu. Po osiągnięciu go (w promieniu 20 m) pojawi się odpowiedni komunikat. Ta funkcja może być przydatna w przypadku na przykład kierowaniu się w stronę startu czy miejsca gdzie zaparkowaliśmy samochód.

Podłączenie do komputera

Po podłączeniu kabla typu mini-USB do złącza urządzenia, które jest zakryte pod gumową przykrywką (co ciekawe odkręcaną, a więc wymienną), należy włączyć je i z poziomu dowolnego MENU powinien pojawić się komunikat "LINK". Inaczej, w domyślnym trybie, urządzenie jest po prostu ładowane z portu USB komputera.

W przypadku komputera z Windows 7 w wersji 64-bit konieczne jest zainstalowanie oprogramowania "GS-Sport Training Gym Pro" by móc zgrywać dane z urządzenia do komputera oraz dedykowanych sterowników pobranych z internetu. Niestety, urządzenie nie jest wykrywane podobnie zresztą jak i GB-580P jako dodatkowe urządzenie z pamięcią masową (jak na przykład pendrive USB) i nie ma możliwości łatwego kopiowania plików typu GPX/TCX/FIT jak ma to miejsce np. w przypadku produktów firmy Garmin. Podobnie jak menu samego urządzenia, program jest w języku angielskim. Co prawda, jest dość prosty w obsłudze, ale może stanowić to pewną trudność.

Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000Komputer rowerowy GlobalSat GB-1000

Pomimo wielokrotnych prób podłączenia do urządzenia, poprawnego sparowania się komputera z GB-1000, wyświetleniu komunikatu LINK i wybraniu opcji "Data Transmission" gdzie wyświetlił się lista treningów, proces pobieranie nie został poprawnie zakończony – ciągle trwał, w przypadku wyboru kilku aktywności. Dopiero wybranie pojedynczej aktywności pozwoliło na pobranie jej na komputer. Plik z zapisem ok. 5h treningu pobierany był 1 minutę.

Z poziomu programu GS-Sport Training Gym Pro można eksportować poszczególne treningi do formatów m.in. KML czy NMEA. W przypadku eksportu do formatu GPX (najczęściej stosowanego formatu wymiany tracków GPX) otrzymany plik jest praktycznie pusty i wyświetlany jest błąd. 

Błąd eksportu GPX Training Gym ProProblem z programem SportTracks i GB-1000

W takim przypadku spróbowałem także użyć wtyczki do program SportsTrack, który umożliwia komunikację z produktami GlobalSat. Niestety i w tym przypadku niemożliwe było pobranie aktywności, mimo komunikatu LINK na urządzeniu. Następował błąd importu danych.


Aktualizacja firmware

Producent ciągle dba o swoje urządzenie i ciągle wypuszcza aktualizacje oprogramowania wewnętrznego (firmware) jak i programu do analizy treningów. Całkiem niedawno pojawiła się aktualizacja z 3 kwietnia 2014 r., która ma poprawiać funkcję GO-TO oraz rozszerzono opcję łączenia się z innymi czujnikami w standardzie Bluetooth Smart. W urządzeniu domyślnie było wgrane firmware w wersji 1402131 (GPS ver. 1209141).

Po wgraniu aktualizacji firmware do wersji F-GGB-2Q-1403201 zgrywanie danych do komputera zaczęło lepiej działać. Zarówno z poziomu firmowego programu GS-Sport Training Gym Pro v. 1.78 możliwe było pobieranie kilku treningów na raz, jak i z poziomu wtyczki SportTracks. Nie zauważono natomiast poprawienia działania samego komputerka (np. szybkość wyszukiwania satelitów).

Podsumowanie

Urządzenie GB-1000P przeszło pomyślnie kilkutygodniowy test i spełniło swoje podstawowe funkcje. Nie zawiesiło się podczas intensywnego korzystania z menu. Poprawnie współpracuje z zewnętrznym czujnikiem po protokole Bluetooth LE. Oprogramowanie na komputerze PC z Windows 7 mimo iż wykrywa urządzenie i wydawało się działać poprawnie, nie może pobrać wszystkich aktywności na raz (problem ustąpił dopiero po aktualizacji firmware urzadzenia).

Komputerek rowerowy (licznik) GS-Sport GlobalSat GB-1000 polecam rekreacyjnym użytkownikom rowerów, którzy będą korzystać z informacji zbieranych przez to urządzenie oraz chcą mieć dokładną wiedzę o aktualnych parametrach jazdy i przebytej trasie (track GPS).

Zalety

 • szybkość działania
 • dobra dokładność zapisu tracku GPS
 • aktualizacje firmware na bieżąco

Wady

 • wysoka cena (449 zł plus 99 zł opaska tętna)
 • toporne oprogramowanie (brak funkcji wirtualnego dysku USB)
 • problem z przesyłaniem treningów do komputera
 • mała pojemność pamięci (standardowo pamięć wystarcza na 29 godzin zapisu treningów)
KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!