GS-Sport to sportowa odnoga firmy GlobalSat, która specjalizuje się w produkcji urządzeń z modułami GPS. W swojej ofercie ma także produkty przeznaczone dla sportowców, w tym dwa typowe komputerki rowerowe – bardziej zaawansowany model GB-580P oraz prostszy GB-1000. Od polskiego dystrybutora marki GlobalSat ze sklepu NawigacjaOnLine.pl otrzymaliśmy oba modele do testów.
Porównanie komputerów GB-580P (od lewej) oraz GB-1000
GlobalSat GB-580P może nie ma zbyt miłej dla ucha nazwy, ale to najbardziej zaawansowany model komputerka rowerowego w ofercie tego producenta. Pozwala nie tylko na nagrywanie przebytej trasy (odbiornik GPS), bieżące śledzenie parametrów jazdy, ale także komunikację z dodatkowymi akcesoriami w otwartym standardzie ANT+. Dzięki temu, mamy możliwość podłączenia czujników tętna, prędkości, kadencji a nawet mierników mocy. Urządzenie to pozwala także na zaplanowanie treningu i wykonanie ustalonych założeń treningowych.
GB-580P jest niezwykle mały (70 x 49 x 18 mm) oraz lekki (realna waga to 60 g). Mimo to producent wyposażył to urządzenie w dobrej jakości moduł GPS, barometr oraz elektroniczny kompas, pojemy akumulator Li-Ion (760 mAh) wytrzymujący do 18 godzin pracy (bez podświetlenia, z podświetleniem 14 godzin). Wyświetlacz monochromatyczny ma wymiary 30 x 33 mm rozdzielczość 128x128 pikseli i pozwala na prezentowanie 4-odcieni szarości. Zapewniono także 1-stopniowe podświetlenie ekranu.
Urządzenie jest odporne na wstrząsy i wodę (klasa IPX7). Co prawda nie można z nim pływać np. na basenie, ale spokojnie można użytkować podczas opadów deszczu czy chlapiąc błotem. Obudowa jest wykonana z twardego plastiku, a gumowe przyciski zapewniają wystarczająca ochronę. Przewidziany zakres temperatur pracy to od -10 do plus 60 st. C.
W zestawie podstawowym za 699 zł znajduje się urządzenie GB-580P, 1 szt. uchwyt na rower (kierownica, mostek), kabel miniUSB, czujnik prędkości, czujnik kadencji, płyta CD i skrócona instrukcja obsługi w języku polski (tzw. szybki start). Pełna instrukcja obsługi w języku angielskim jest na płycie CD lub stronie www producenta.
Zastosowano mocowanie urządzenia poprzez specjalną, dedykowaną podstawkę przytwierdzaną do mostka lub kierownicy za pomocą opasek samozaciskowych. Chociaż jest to rozwiązanie niezbyt wygodne, to zapewnia pewny montaż w przeciwieństwie na przykład do gumek. Sam komputerek trzyma się pewnie i jedynie po zwolnieniu blokady można wysunąć go ze specjalnych szyn.
Ciekawe jest także to, iż możliwe jest zamontowanie urządzenia w pozycji horyzontalnej i przestawienie orientacji ekranu w opcjach. To co prawda raptem 3 mm różnicy w szerokości wyświetlacza, ale sama obudowa ma już wymiary prostokątne, co może mieć znaczenie w przypadku dodatkowych akcesoriów na kierownicy lub mocowania np. na lemondce.
Czujniki ANT+ dostarczone w zestawie również montuje się za pomocą opasek samozaciskowych. Co ciekawe, zastosowano dwa osobne czujniki – do prędkości oraz kadencji. Także przytwierdzamy je opaskami samozaciskowymi – zapewnia to w miarę szybkie i pewne mocowanie. Natomiast na ramię korby mocujemy jeden magnes, a do szprychy przykręcamy drugi magnes. Uwaga – w komplecie jest magnes kompatybilny tylko z okrągłymi szprychami, do płaskich szprych potrzeba poszukać coś innego. Uwaga druga – przy wybraniu opcji podawania prędkości z pomiaru czujnika, należy wpisać właściwy rozmiar koła w ustawieniach (w mm). Niestety, brakuje tu automatycznej kalibracji, znanej z konkurencyjnych urządzeń. W przeciwnym wypadku, prędkość podawana będzie niewłaściwa. Można także zrezygnować z czujnika prędkości, a dane te pobierać bezpośrednio z GPS, jednak zapewnia to mniejszą dokładność (np. w lesie).
Czujniki mają wbudowaną funkcję testu – diodę kontrolną. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, kręcąc kołem lub ramieniem korby, dioda miga na zielono prze pierwsze 10 obrotów. Czujniki maja swoje własne zasilanie na standardową baterię CR-2032, która ma wystarczyć na ponad 300 godzin pracy.
Dodatkowo producent przewidział możliwość zakupu opaski tętna. My testowaliśmy urządzenie z opaską marki Garmin w standardzie ANT+, która działała bez problemów, sygnał był łapany od razu. Sprawdzana została także kompatybilność z miernikami mocy, urządzenie bez problemu łączy się z piastami PowerTap.
Niejako najważniejszą funkcją w tego typu urządzeniu jest dokładność i szybkość lokalizacji GPS. O ile zastosowany chipset GPS (SiRF Star III LPx) pozwala na korzystanie naraz z 12 satelitów (śledzenie do 48, chipset obsługuje 20 kanałów) i ustalenie dokładnej pozycji GPS nawet w 1,5 sekundy (wg danych producenta), to czasami samo zlokalizowanie sygnału GPS trwało w rzeczywistości o wiele dłużej.
Zapytaliśmy producenta, dlaczego czasami GPS tak długo "łapie" sygnał. Oto odpowiedź:
Kluczowa informacja, to dlaczego warto odczekać po włączeniu GPS na 'złapanie fix-a':
http://pdaclub.pl/forum/pocket-pc-gps-ogolnie/ttff-hot-start-cold-start-fix-o-co-tu-chodzi/
Warto zatrzymać się na początku jazdy i poczekać na odpowiedni komunikat, który pojawia się standardowo w ok. 15-45 sekund. Gdy zaczniemy jechać, zlokalizowanie sygnału w mieście lub lesie może potrwać nawet kilkanaście minut. Co prawda, nasz trening jest zapisywany po uruchomieniu przyciskiem START, a dane np. o prędkości uzyska się z czujnika zewnętrznego, natomiast nie będzie wtedy zapisu punktów GPS.
Urządzenie pozwala na ciągły zapis parametrów jazdy – zarówno pozycję, wysokość (wbudowany alitmetr baryczny) jak i dane z czujników ANT+. W opcjach można ustawić częstotliwość zapisu danych nawet co 1 sekundę. Wbudowana pamięć urządzenia pozwala na zapis do ponad 52 tysięcy punktów trasy, a także 100 punktów typu "Waypoint" i 6000 okrążeń. Każdy trening jest zapisywany w osobnym pliku i jest możliwość jego pobrania prze oprogramowanie na komputerze PC.
Urządzenie wspomaga także proces treningowy. Oprócz bieżącego monitorowania wyświetlanych parametrów, możliwe jest także ustawienie alarmów, które są aktywowane:
Użyteczna jest także funkcja wirtualnego trenera, która pozwala nam zmierzyć się z samym sobą. Wpisujemy w opcjach np. zakładany czas i pokonany dystans, a urządzenie powie nam, czy osiągnęliśmy cel a także jak wyglądał nasz dokładny postęp – np. przejechanie 30 km w 1 godzinę.
Urządzenie posiada 4 konfigurowalne ekrany, na których można wyświetlać do 6 pól danych. Niestety nie można wyłączyć wyświetlania poszczególnych ekranów, przez co przeklikiwanie się przyciskiem PAGE bywa męczące. Szkoda także, iż po wybraniu mniejszej liczby pól (np. 2) cyfry nie stają się znacząco większe – umożliwiłoby to łatwiejszy odczyt danych np. podczas jazdy rowerem MTB w terenie. Na szosie nie ma z tym problemów. Do wyboru jest aż 42 różne pola danych, sortowane są one alfabetycznie. Są to takie grupy jak:
Możliwe jest także zapisywanie bieżącej pozycji GPS w postaci punktów typu "waypoint" – wtedy w pamięci urządzenia będzie zapamiętany punkt pod podanym numerem i wyświetlany na wirtualnym ekranie – symbol. Możliwe jest także wyszukiwanie zapisanych waypointów i kierowanie się na nie – umożliwia to np. powrót na miejsce startu. Na mapie widzimy wtedy symbol oraz wiodącą linię, a kierunek wskazuje nam wirtualny kompas.
Istnieje także możliwość wgrywania tras do urządzanie i korzystania z prostej nawigacji bezmapowej - funkcja Smart Track Back – pozwala na powrót do miejsca startu po tej samej, przebytej trasie. Na odpowiednim ekranie wyświetlana jest wtedy cienka, szara linia, po której należy się poruszać. Znajduje się także informacja o następnym zakręcie i kierunku w którym należy się poruszać (kompas).
Po podłączeniu kabla typu mini-USB do złącza urządzenia, które jest zakryte pod gumową przykrywką, należy włączyć je i z menu wybrać opcję "CONNECT TO PC". Inaczej, w domyślnym trybie, urządzenie jest po prostu ładowane z portu USB komputera.
W przypadku komputera z Windows 7 w wersji 64-bit konieczne jest zainstalowanie oprogramowania "GS-Sport Training Gym Pro" by móc zgrywać dane z urządzenia do komputera. Niestety, urządzenie nie jest wykrywane jako dodatkowe urządzenie z pamięcią masową (jak na przykład pendrive USB) i nie ma możliwości łatwego kopiowania plików typu GPX/TCX/FIT jak ma to miejsce np. w przypadku produktów firmy Garmin. Podobnie jak menu samego urządzenia, program jest w języku angielskim. Co prawda, jest dość prosty w obsłudze, ale może stanowić to pewną trudność. Należy zaznaczyć, iż dostarczone przed producenta oprogramowanie na płycie CD jest w dość starej wersji 1.5.0, z internetu można pobrać najnowszą wersję 1.7.8.
Pomimo aktualizacji oprogramowania do najnowszej wersji, program dalej działa dość "topornie" i powoli. Łatwo jednak eksportować poszczególne aktywności (treningi) do formatów takich jak: GPX, KML czy NMEA, a także analizować poszczególne treningi. Podstawo informacje o dystansie, czasie czy wyświetlana mapa z Google Maps są zawarte na ekranie głównym.
Urządzenie zostaje wykryte na wirtualnym porcie COM. Po wybraniu opcji z menu "Data Transmission" można pobrać listę treningów z urządzenia. Transmisja odbywa się stosunkowo wolno, na pobranie 10 treningów po ok 1 godz. czasu trwania potrzebne było 2 minuty.
Użytkowałem także wtyczkę do program SportsTrack, który umożliwia komunikację z produktami GlobalSat. Bez problemu zostało wykryte urządzenie, a dane pomyślnie pobrane i zapisane w programie SportsTrakc. Prawidłowo zostały także wykryte okrążenia, które zapamiętano naciskając przycisk LAP w trakcie treningu.
TOD to tryb zegarka (time of day) – urządzenie pracuje wtedy bez włączonego modułu GPS, wyświetla bieżący czas oraz ma możliwość aktywowania alarmów.
Na rynku istnieje urządzenie firmy Timex, model Cycle Trainier, które z zewnątrz jest dokładnie tym co GB-580P. Różni się jednak firmware (oprogramowanie wewnętrzne) a także pewnymi możliwościami.
Producent ciągle dba o swoje urządzenie i ciągle wypuszcza aktualizacje oprogramowania wewnętrznego (firmware) jak i programu do analizy treningów. Całkiem świeżo pojawiła się aktualizacja z 6 maja 2014 r., która ma poprawiać funkcję automatycznej kalibracji wysokościomierza oraz prędkość odnajdowania sygnału GPS. Niestety, nie mieliśmy okazji jej przetestować. W urządzeniu domyślnie było wgrane firmware w wersji 2.00 (F-GCB-20-1305232).
Urządzenie GB-580P przeszło pomyślnie kilkutygodniowy test i spełniło swoje podstawowe funkcje. Nie zawiesiło się podczas intensywnego korzystania z menu. Poprawnie współpracuje z zewnętrznymi czujnikami po protokole ANT+. Oprogramowanie na komputerze PC z Windows 7 działa poprawnie. Możliwa jest także współpraca z zewnętrznymi programami. Można mieć zastrzeżenia co do szybkości znajdowania sygnału GPS, czynność ta czasami potrafi trwać kilka minut – być może nowa wersja firmware rozwiązuje ten problem.
Komputerek rowerowy (licznik) GS-Sport GlobalSat GB-580P polecam zaawansowanym rowerzystom i ambitnym amatorom, którzy będą korzystać z informacji zbieranych przez to urządzenie oraz wykorzystają funkcje treningowe w celu poprawy swoich osiągnięć sportowych.