Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Sprzęt > Testy > Osprzęt > Test: Komputer rowerowy GlobalSat GB-580P

Test: Komputer rowerowy GlobalSat GB-580P

Komputer rowerowy GlobalSat GB-580PGS-Sport to sportowa odnoga firmy GlobalSat, która specjalizuje się w produkcji urządzeń z modułami GPS. W swojej ofercie ma także produkty przeznaczone dla sportowców, w tym dwa typowe komputerki rowerowe – bardziej zaawansowany model GB-580P oraz prostszy GB-1000. Od polskiego dystrybutora marki GlobalSat ze sklepu NawigacjaOnLine.pl otrzymaliśmy oba modele do testów.

Porównanie GlobalSat GB-580P z GB-1000Porównanie GlobalSat GB-580P z GB-1000

Porównanie komputerów  GB-580P (od lewej) oraz GB-1000

GlobalSat GB-580P

GlobalSat GB-580P może nie ma zbyt miłej dla ucha nazwy, ale to najbardziej zaawansowany model komputerka rowerowego w ofercie tego producenta.  Pozwala nie tylko na nagrywanie przebytej trasy (odbiornik GPS), bieżące śledzenie parametrów jazdy, ale także komunikację z dodatkowymi akcesoriami w otwartym standardzie ANT+. Dzięki temu, mamy możliwość podłączenia czujników tętna, prędkości, kadencji a nawet mierników mocy. Urządzenie to pozwala także na zaplanowanie treningu i wykonanie ustalonych założeń treningowych.

Pierwsze wrażenie

Komputer rowerowy GlobalSat GB-580PGB-580P jest niezwykle mały (70 x 49 x 18 mm) oraz lekki (realna waga to 60 g). Mimo to producent wyposażył to urządzenie w dobrej jakości moduł GPS, barometr oraz elektroniczny kompas, pojemy akumulator Li-Ion (760 mAh) wytrzymujący do 18 godzin pracy (bez podświetlenia, z podświetleniem 14 godzin). Wyświetlacz monochromatyczny ma wymiary 30 x 33 mm rozdzielczość 128x128 pikseli i pozwala na prezentowanie 4-odcieni szarości. Zapewniono także 1-stopniowe podświetlenie ekranu.

Urządzenie jest odporne na wstrząsy i wodę (klasa IPX7). Co prawda nie można z nim pływać np. na basenie, ale spokojnie można użytkować podczas opadów deszczu czy chlapiąc błotem. Obudowa jest wykonana z twardego plastiku, a gumowe przyciski zapewniają wystarczająca ochronę. Przewidziany zakres temperatur pracy to od -10 do plus 60 st. C.


Co w zestawie?

W zestawie podstawowym za 699 zł znajduje się urządzenie GB-580P, 1 szt. uchwyt na rower (kierownica, mostek), kabel miniUSB, czujnik prędkości, czujnik kadencji, płyta CD i skrócona instrukcja obsługi w języku polski (tzw. szybki start). Pełna instrukcja obsługi w języku angielskim jest na płycie CD lub stronie www producenta.

 

Mocowanie do roweru


Zastosowano mocowanie urządzenia poprzez specjalną, dedykowaną podstawkę przytwierdzaną do mostka lub kierownicy za pomocą opasek samozaciskowych. Chociaż jest to rozwiązanie niezbyt wygodne, to zapewnia pewny montaż w przeciwieństwie na przykład do gumek. Sam komputerek trzyma się pewnie i jedynie po zwolnieniu blokady można wysunąć go ze specjalnych szyn.


Komputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580P

Ciekawe jest także to, iż możliwe jest zamontowanie urządzenia w pozycji horyzontalnej i przestawienie orientacji ekranu w opcjach. To co prawda raptem 3 mm różnicy w szerokości wyświetlacza, ale sama obudowa ma już wymiary prostokątne, co może mieć znaczenie w przypadku dodatkowych akcesoriów na kierownicy lub mocowania np. na lemondce.

Komputer rowerowy GlobalSat GB-580P

 

Czujniki dodatkowe

Czujniki ANT+ dostarczone w zestawie również montuje się za pomocą opasek samozaciskowych. Co ciekawe, zastosowano dwa osobne czujniki – do prędkości oraz kadencji. Także przytwierdzamy je opaskami samozaciskowymi – zapewnia to w miarę szybkie i pewne mocowanie. Natomiast na ramię korby mocujemy jeden magnes, a do szprychy przykręcamy drugi magnes. Uwaga – w komplecie jest magnes kompatybilny tylko z okrągłymi szprychami, do płaskich szprych potrzeba poszukać coś innego. Uwaga druga – przy wybraniu  opcji podawania prędkości z pomiaru czujnika, należy wpisać właściwy rozmiar koła w ustawieniach (w mm). Niestety, brakuje tu automatycznej kalibracji, znanej z konkurencyjnych urządzeń. W przeciwnym wypadku, prędkość podawana będzie niewłaściwa. Można także zrezygnować z czujnika prędkości, a dane te pobierać bezpośrednio z GPS, jednak zapewnia to mniejszą dokładność (np. w lesie).

Czujniki mają wbudowaną funkcję testu – diodę kontrolną. Po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, kręcąc kołem lub ramieniem korby, dioda miga na zielono prze pierwsze 10 obrotów. Czujniki maja swoje własne zasilanie na standardową baterię CR-2032, która ma wystarczyć na ponad 300 godzin pracy.

Dodatkowo producent przewidział możliwość zakupu opaski tętna. My testowaliśmy urządzenie z opaską marki Garmin w standardzie ANT+, która działała bez problemów, sygnał był łapany od razu. Sprawdzana została także kompatybilność z miernikami mocy, urządzenie bez problemu łączy się z piastami PowerTap.

Komputer rowerowy GlobalSat GB-580PCzujniki kadencji oraz prędkości - możliwy montaż na tylnych widełkachKomputer rowerowy GlobalSat GB-580Pmagnes na kole - tylko okrągle szprychy

 

Ustalanie pozycji GPS i rozpoczęcie treningu

Niejako najważniejszą funkcją w tego typu urządzeniu jest dokładność i szybkość lokalizacji GPS. O ile zastosowany chipset GPS (SiRF Star III LPx) pozwala na korzystanie naraz z 12 satelitów (śledzenie do 48, chipset obsługuje 20 kanałów) i ustalenie dokładnej pozycji GPS nawet w 1,5 sekundy (wg danych producenta), to czasami samo zlokalizowanie sygnału GPS trwało w rzeczywistości o wiele dłużej.

Zapytaliśmy producenta, dlaczego czasami GPS tak długo "łapie" sygnał. Oto odpowiedź:

Kluczowa informacja, to dlaczego warto odczekać po włączeniu GPS na 'złapanie fix-a':

http://pdaclub.pl/forum/pocket-pc-gps-ogolnie/ttff-hot-start-cold-start-fix-o-co-tu-chodzi/


Warto zatrzymać się na początku jazdy i poczekać na odpowiedni komunikat, który pojawia się standardowo  w ok. 15-45 sekund. Gdy zaczniemy jechać, zlokalizowanie sygnału w mieście lub lesie może potrwać nawet kilkanaście minut. Co prawda, nasz trening jest zapisywany po uruchomieniu przyciskiem START, a dane np. o prędkości uzyska się z czujnika zewnętrznego, natomiast nie będzie wtedy zapisu punktów GPS.Uruchomienie urządzenia następuje poprzez przytrzymanie przez 2 sekundy przycisku włączenia i następuje bardzo szybko (kilka sekund). Domyślny język to angielski i niestety na tą chwilę producent nie przewidział menu w języku polskim – to sporo minus. Jednak samo menu jak i obsługa urządzenia jest dość prosta i intuicyjna, po kilku minutach przyzwyczajamy się do obsługi kilku ekranów urządzenia, przełączania między funkcjami i tym, iż każdy z 4 przycisków ma po 2 lub 3 funkcje, w zależności od tego w jakim ekranie się aktualnie znajdujemy. Włączenie opcji następuję poprzez przytrzymanie przez 2 sekund przycisku PAGE/OK. Natomiast w trybie stopera, na stronie nr 1 z wyświetlanymi polami danych, po naciśnięciu przycisku START/UP następuje rozpoczęcie zapisu danych i przeprowadzeniu treningu. Należy pamiętać o tym, by wystartować zapis, w przeciwnym wypadku trening nie zostanie zapamiętany. Niestety, brakuje funkcji powiadamiania o tym, iż poruszamy się (prędkość  inna od zerowej), a zapis danych nie został rozpoczęty – to poważna wada. Przycisk LAP/DOWN umożliwia zapisywanie informacji o okrążeniu oraz potwierdza zakończenie treningu (zapis).

Zapis parametrów

Urządzenie pozwala na ciągły zapis parametrów jazdy – zarówno pozycję, wysokość (wbudowany alitmetr baryczny) jak i dane z czujników ANT+. W opcjach można ustawić częstotliwość zapisu danych nawet co 1 sekundę.  Wbudowana pamięć urządzenia pozwala na zapis do ponad 52 tysięcy punktów trasy, a także 100 punktów typu "Waypoint" i 6000 okrążeń. Każdy trening jest zapisywany w osobnym pliku i jest możliwość jego pobrania prze oprogramowanie na komputerze PC.

Trening

Urządzenie wspomaga także proces treningowy. Oprócz bieżącego monitorowania wyświetlanych parametrów, możliwe jest także ustawienie alarmów, które są aktywowane:

 • po ustalonym czasie (w sekundach)
 • po określonym dystansie (w km)
 • poniżej lub powyżej określonej prędkości
 • poniżej lub powyżej określonej strefy tętna lub mocy – zdefiniowane wcześniej w profilu użytkownika

Użyteczna jest także funkcja wirtualnego trenera, która pozwala nam zmierzyć się z samym sobą. Wpisujemy w opcjach np. zakładany czas i pokonany dystans, a urządzenie powie nam, czy osiągnęliśmy cel a także jak wyglądał nasz dokładny postęp – np. przejechanie 30 km w 1 godzinę.

Wyświetlanie danych na ekranie

Urządzenie posiada 4 konfigurowalne ekrany, na których można wyświetlać do 6 pól danych. Niestety nie można wyłączyć wyświetlania poszczególnych ekranów, przez co przeklikiwanie się przyciskiem PAGE bywa męczące. Szkoda także, iż po wybraniu mniejszej liczby pól (np. 2) cyfry nie stają się znacząco większe – umożliwiłoby to łatwiejszy odczyt danych np.  podczas jazdy rowerem MTB w terenie. Na szosie nie ma z tym problemów.  Do wyboru jest aż 42 różne pola danych, sortowane są one alfabetycznie. Są to takie grupy jak:

 • aktualna wysokość jak i min. oraz max
 • prędkość wznoszenia
 • kadencja (średnia, aktualna, strefa)
 • kalorie
 • suma przewyższeń
 • dystans
 • tętno (bezwzględna wartość lub w % max, strefa, średnie, maksymalne)
 • okrążenie (dystans, prędkość, czas, ilość)
 • tempo
 • moc (aktualna, średnia, max, strefa)
 • aktualne ciśnienie baryczne
 • nachylenie
 • prędkość (aktualna, średnia, max)
 • temperatura (stopnie C)
 • aktualny czas (godzina)

Komputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580P

Funkcje GPS

Możliwe jest także zapisywanie bieżącej pozycji GPS w postaci punktów typu "waypoint" – wtedy w pamięci urządzenia będzie zapamiętany punkt pod podanym numerem i wyświetlany na wirtualnym ekranie – symbol. Możliwe jest także wyszukiwanie zapisanych waypointów i kierowanie się na nie – umożliwia to np. powrót na miejsce startu. Na mapie widzimy wtedy symbol oraz wiodącą linię, a kierunek wskazuje nam wirtualny kompas.

Istnieje także możliwość wgrywania tras do urządzanie i korzystania z prostej nawigacji bezmapowej - funkcja Smart Track Back – pozwala na powrót do miejsca startu po tej samej, przebytej trasie. Na odpowiednim ekranie wyświetlana jest wtedy cienka, szara linia, po której należy się poruszać. Znajduje się także informacja o następnym zakręcie i kierunku w którym należy się poruszać (kompas).

Podłączenie do komputera

Oprogramowaie GS-Sport Training Gym ProPo podłączeniu kabla typu mini-USB do złącza urządzenia, które jest zakryte pod gumową przykrywką, należy włączyć je i z menu wybrać opcję "CONNECT TO PC". Inaczej, w domyślnym trybie, urządzenie jest po prostu ładowane z portu USB komputera.

W przypadku komputera z Windows 7 w wersji 64-bit konieczne jest zainstalowanie oprogramowania "GS-Sport Training Gym Pro" by móc zgrywać dane z urządzenia do komputera. Niestety, urządzenie nie jest wykrywane jako dodatkowe urządzenie z pamięcią masową (jak na przykład pendrive USB) i nie ma możliwości łatwego kopiowania plików typu GPX/TCX/FIT jak ma to miejsce np. w przypadku produktów firmy Garmin. Podobnie jak menu samego urządzenia, program jest w języku angielskim. Co prawda, jest dość prosty w obsłudze, ale może stanowić to pewną trudność. Należy zaznaczyć, iż dostarczone przed producenta oprogramowanie na płycie CD jest w dość starej wersji 1.5.0, z internetu można pobrać najnowszą wersję 1.7.8.

Oprogramowanie SportTracks z wtyczką GlobalSatPomimo aktualizacji oprogramowania do najnowszej wersji, program dalej działa dość "topornie" i powoli. Łatwo jednak eksportować poszczególne aktywności (treningi) do formatów takich jak: GPX, KML czy NMEA, a także analizować poszczególne treningi. Podstawo informacje o dystansie, czasie czy wyświetlana mapa z Google Maps są zawarte na ekranie głównym.

Urządzenie zostaje wykryte na wirtualnym porcie COM. Po wybraniu opcji z menu "Data Transmission" można pobrać listę treningów z urządzenia. Transmisja odbywa się stosunkowo wolno, na pobranie 10 treningów po ok 1 godz. czasu trwania potrzebne było 2 minuty.

Użytkowałem także wtyczkę do program SportsTrack, który umożliwia komunikację z produktami GlobalSat. Bez problemu zostało wykryte urządzenie, a dane pomyślnie pobrane i zapisane w programie SportsTrakc. Prawidłowo zostały także wykryte okrążenia, które zapamiętano naciskając przycisk LAP w trakcie treningu.

Komputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580PKomputer rowerowy GlobalSat GB-580P

Ciekawostki

TOD to tryb zegarka (time of day) – urządzenie pracuje wtedy bez włączonego modułu GPS, wyświetla bieżący czas oraz ma możliwość aktywowania alarmów.

Na rynku istnieje urządzenie firmy Timex, model Cycle Trainier, które z zewnątrz jest dokładnie tym co GB-580P. Różni się jednak firmware (oprogramowanie wewnętrzne) a także pewnymi możliwościami.

Aktualizacja firmware

Producent ciągle dba o swoje urządzenie i ciągle wypuszcza aktualizacje oprogramowania wewnętrznego (firmware) jak i programu do analizy treningów. Całkiem świeżo pojawiła się aktualizacja z 6 maja 2014 r., która ma poprawiać funkcję automatycznej kalibracji wysokościomierza oraz prędkość odnajdowania sygnału GPS. Niestety, nie mieliśmy okazji jej przetestować. W urządzeniu domyślnie było wgrane firmware w wersji 2.00 (F-GCB-20-1305232).

Podsumowanie

Urządzenie GB-580P przeszło pomyślnie kilkutygodniowy test i spełniło swoje podstawowe funkcje. Nie zawiesiło się podczas intensywnego korzystania z menu. Poprawnie współpracuje z zewnętrznymi czujnikami po protokole ANT+. Oprogramowanie na komputerze PC z Windows 7 działa poprawnie. Możliwa jest także współpraca z zewnętrznymi programami. Można mieć zastrzeżenia co do szybkości znajdowania sygnału GPS, czynność ta czasami potrafi trwać kilka minut – być może nowa wersja firmware rozwiązuje ten problem.

Komputerek rowerowy (licznik) GS-Sport GlobalSat GB-580P polecam zaawansowanym rowerzystom i ambitnym amatorom, którzy będą korzystać z informacji zbieranych przez to urządzenie oraz wykorzystają funkcje treningowe w celu poprawy swoich osiągnięć sportowych.

Zalety

 • szybkość działania
 • dobra dokładność zapisu tracku GPS
 • rozbudowane pola danych
 • funkcje treningowe (alarmy, virtual trainer)
 • możliwość ustawienia profili dla 5 rowerów
 • podstawowa funkcja nawigacji wg trasy
 • aktualizacje firmware na bieżąco

Wady

 • niezbyt konkurencyjna cena (699 zł za wersję z czujnikiem prędkości i kadencji, opaska tętna dodatkowy koszt 189 zł – razem wychodzi 888 zł) w porównaniu do Garmin Edge 500
 • toporne oprogramowanie (brak funkcji wirtualnego dysku USB)
 • brak polskiego menu
 • mała pojemność pamięci (przy ustawieniu zapisu co 3 sekund – do 40 godzin treningów)
 • brak alarmu podczas poruszania się bez zapisu aktywności
 
KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2014-05-14 16:17 anonim | Test baterii
Nie zauważyłem testu baterii. Z włączonym GPS i z wyłączonym. Bo to chyba podstawa.
2014-08-25 22:55 anonim | czas wgrywania tras
gdyby redaktor zmienil ustawienia predkosci sterownika usb z 9600 na 128000 to od razu zauwazylby znaczaca roznice we wgrywaniu predkosci z urzadzenia.
2016-03-31 12:25 anonim | Witam, właśnie zakupiłem i testuje
Po pierwsze cena już spadła do 520 zł / polski pośrednik / lub można zakupić w Chińskim DX.E. za 560zł. Jeżeli weźmiemy pod uwagę , że dostajemy czujniki prędkości i kadencji to wychodzi nie najgorzej. W przypadku Garmina musimy dodać jeszcze pewnie po 100 za 1 czujnik. Garminy są cholernie drogie i uważam, że to CENOWA ZMOWA !!
Teraz menu w tym komputerku.
Faktycznie trochę staroświeckie, takie techniczne :). Można lubić lub nie. Ale łatwe do opanowania po kilku minutach. Przyciski należy mocno wciskać :)
Połączenie z PC to faktycznie mała gimnastyka ...ale idzie. Co ciekawe za Chiny nie mogę ściągnąć nowego softa ze strony producenta:
GB-580P Firmware-F-GGB-2O-1503311.GHX ? English ? 2015-05-06 ?
Oprogramowanie występuje już w wersji : Training Gym Pro V1.91
Zapis trasy.
Na razie przetestowałem sam zapis trasy i parametrów w porównaniu z telefonem na Androidzie. Zapisy są zbieżne. Różnice drobne.
Jedyny problem to nie przerzuca poprzez format GPX zarejestrowanej temp. (???)

To tyle.
Dzięki za artykuł, który ładnie wszystko opisuje. Ogólnie na razie jestem zadowolony. Zobaczymy w praniu.
2016-04-19 18:39 anonim | Autor poprzedniej recenzji. Po niecalym miesiacu użytkowania. Przerzucanie danychbtrwa szybko.
Korzystam z wszystkich czujników zakupionych to tu to tam. Wszystko działa. Połączenie z PC szybkie. Testuje codziennie i porównuje z zapisami innych osób korzystających z Garmina i nie widzę jakiś rażących różnic. Jest ok. No a cena niższa :)
2016-10-25 13:32 anonim | KLONY a który pierwszy ?
Autor nie wspomniał jeszce tutaj o Mio cyclo 105 HC bo to chyba był pierwowzór. Reszta to klony ale mogę się mylić. Kolejny klon to Sportek.

Niestety mój MIO cyclo 105 ma wadę że na śledzeniu ścieżki pojawia się zapis POZA TRASĄ, który sam nie znika jest to irytujące. TO błąd oprogramowania MIO. Wgrałem soft z GB-580p i już tego napisu nie ma działa ok. To takie info dla innych że oprogramowanie między klonami można wymieniać działają.
2017-03-09 10:41 anonim | poprawiony soft na kompa -
pokazał się poprawiony soft na komputer :
http://usglobalsat.com/s-135-gb-580-support.aspx#

Wersja : Training Gym Pro v1.94
Wersja 1.92 miała błędy związane z przeglądaniem mapy. :) :)
2017-03-09 10:42 anonim | poprawiony soft na kompa -
pokazał się poprawiony soft na komputer :
http://usglobalsat.com/s-135-gb-580-support.aspx#

Wersja : Training Gym Pro v1.94
Wersja 1.92 miała błędy związane z przeglądaniem mapy. :) :)
2017-07-07 10:55 anonim | złe działanie zegara
Witam, ostatnio wygląda na to , że zegar licznika się opóźnia. Trzeba podłączać go do kompa i aktualizować. ( Device configuration - Update setting ) Wtedy wraca poprawny czas. Jeżeli jedziesz z kumplem i wgracie swoje trasy do np. Stravy okazuje się, że macie np. 6 min przesunięcie. Czy jest to błąd w najnowszym oprogramowaniu, czy wada danego modelu licznika, nie wiem ?? Może ktoś ma jakieś rozwiązanie?

Marek