Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Sprzęt > Testy > Osprzęt > Test: Lampa tylna CatEye Rapid 1

Test: Lampa tylna CatEye Rapid 1

Japońska firma CatEye to już legenda w dziedzinie oświetlenia rowerowego. Do testów wybraliśmy jedną z najmniejszych, ładowalnych lamp tylnych - CatEye Rapid 1.

Budowa

CatEye Rapid 1Lampka posiada niewielkie rozmiary i jest obła. Jest ona niewiele większa od lampek typu "pchełka", dzięki czemu bez problemu zmieści się w kieszeni spodni i, za sprawą braku ostrych kantów, nie będzie tam przeszkadzać.

CatEye Rapid 1CatEye Rapid 1

Obsługa latarki CatEye Rapid 1

Do obsługi służy jeden spory czerwony przycisk umieszczony w górnej części lampki. Aby ją włączyć należy go przytrzymać przez ok. 2 sekundy. Podobnie jest z wyłączeniem. Niestety w dolnej części lampki znajduje się identycznie wyglądająca zaślepka od kabla do ładowania, co nie jest zbyt dobrym pomysłem -  łatwo się pomylić. Przycisk nie wystaje ponad obudowę, więc jest dobrze chroniony przed przypadkowym włączeniem.

Działanie przycisku jest zapętlone. Pierwsze naciśnięcie uruchamia lampkę w ostatnio używanym trybie. Tryby świecenia zaprogramowane są w następującej kolejności:

 • tryb migający szybko (rapid)
 • tryb pulsacyjny
 • tryb migający (flashing)
 • tryb ciągły

Pamięć trybów

Jedną z największych zalet lampki jest pamięć trybów - lampka zawsze włączy się w tym trybie, w jakim ją ostatnio wyłączyliśmy. Jeśli lubimy korzystać np. tylko z trybu ciągłego zawsze będzie on dostępny po włączeniu lampki - nie musimy przeklikiwać wszystkich trybów, aby do niego dojść. 

Wskaźnik poziomu baterii i ładowania

CatEye Rapid 1Dioda informacyjna o stanie naładowania akumulatora oraz statusie ładowania znajduje się tuż obok diody głównej. To miejsce zupełnie się nie sprawdza, gdyż nie jest ona zbyt dobrze widoczna, szczególnie że jest w kolorze... czerwonym. Zupełnie niezrozumiałe jest dlaczego producent nie zamontował jej gdzieś indziej lub chociaż nie użył innego koloru: pomarańczowego czy zielonego...

Podczas pracy lampki dioda wskaźnika poziomu baterii informuje o stanie naładowania akumulatorów:

 • dioda zgaszona - akumulator naładowany
 • dioda zapalona na czerwono światłem ciągłym - akumulator rozładowany - należy podłączyć do ładowania.

Podczas ładowania z gniazda USB ta sama dioda informuje o stanie ładowania:

 • dioda zapalona na czerwono światłem ciągłym - ładowanie
 • dioda zgaszona - akumulator naładowany.

W praktyce niestety lampka często gasła, zanim pojawiała się informacja o rozładowanej baterii.

Zasilanie

CatEye Rapid 1Ładowanie lampki następuje po podłączeniu jej przez dołączony kabel miniUSB (nie mikroUSB stosowany obecnie w smartfonach) do portu w komputerze. Aby móc ją ładować z gniazdka elektrycznego (220 V) musimy we własnym zakresie kupić ładowarkę/przejściówkę: USB-220V (koszt ok 7-10 zł).

Bardzo dużym plusem jest wymienny litowo-jonowy  akumulator - LIR2477 3,6V o pojemności 180 mAh. Można go kupić (w cenie ok. 15 zł) i samemu wymienić. To ważne, bo lampki ładowane przez USB z czasem tracą pojemność akumulatora i coraz krócej działają. Tutaj bez problemu akumulator wymienimy i lampka powinna świecić jak nowa.

Deklarowany czas świecenia w trybie ciągłym wynosi 2 godziny. Nasze testy wykazały, że lampka działa nieprzerwanie przez 2 godziny i 20 minut - czyli o 20 minut więcej niż deklarowany czas. Pewnie z czasem ten czas będzie ulegał skróceniu.

CatEye Rapid 1CatEye Rapid 1CatEye Rapid 1

Mocowanie

CatEye Rapid 1 posiada typowe mocowanie "na obejmę" FlexTight™ - SP-12-R. Cały zestaw składa się z dwóch części: podstawki mocowanej do sztycy roweru oraz samej lampki. Lampę łatwo zdjąć i zabrać ją gdy np idziemy do sklepu i rower zostawiamy przypięty bez opieki. Na rowerze zostaje sama obejma z podstawką.

CatEye Rapid 1CatEye Rapid 1

 

CatEye Rapid 1Do montażu obejmy nie potrzebujemy narzędzi - to zaleta, ale też i wada, bo złodziej może tak samo łatwo sobie ją zdemontować. Podstawkę montuje się bardzo łatwo i można ją z dużą siłą zacisnąć. Sama obejma jest jedną z najlepiej wykonanych i pomyślanych obejm tego typu.

Jeśli chodzi o wady mocowania: po zaciśnięciu na sztycy, wolny koniec paska jest odchylony mocno na bok - łatwo o niego zahaczyć. Drugą wadą jest możliwość zgubienia pokrętła zaciskającego - nie jest ono w żaden sposób przymocowane do reszty podstawki.  

CatEye Rapid 1Ponieważ lampka do obejmy jest mocowana za pomocą kwadratowej stopki, jest możliwość jej montażu pionowo i poziomo. Jednak w przypadku tego modelu nie ma to większego znaczenia (tylko estetyczne). Dioda jest tylko jedna i to centralnie umieszczona, więc czy założymy lampkę poziomo czy pionowo - świecić będzie tak samo.

Obejma ma ustalony kąt nachylenia i nie da się go zmienić.

Podobną obejmę, ale z regulacją kąta nachylenia: FlexTight™ - SP-11 - znajdziemy w innych lampkach tej firmy: Rapid 3, Rapid5, TL-LD150-R, czy TL-LD155-R OMNI 5.

Kolejnym dużym plusem jest możliwość dokupienia akcesoriów umożliwiających inny sposób montażu:

 • 5446510 (RM-1) - mocowanie pod siodełko
 • 5445620 - mocowanie na tylny bagażnik
 • 5440900N - klips (mocowanie do paska, plecaka, itp...

CatEye Rapid 1CatEye Rapid 1CatEye Rapid 1

Świecimy

CatEye Rapid 1 z racji rozmiaru należy zaliczyć do grupy pośredniej pomiędzy mikrolampkami ("pchełki") a lampkami o standardowym rozmiarze. Jak na swoje rozmiary świeci ona jasno, aczkolwiek na tle konkurencji nie wypada dobrze. 

Porównując ją z jedną z najmocniejszych na rynku Mactronic BPM 2SL Walle różnica jest bardzo duża, ale to zupełnie inne klasy lampek. CatEye Rapid 1 prędzej można porównywać z małą mini-lampka Mactronic TL-2SL - dają porównywalne światło. Konkurent jest zasilany baterią CR2032 i kosztuje niecałe 20 zł.

CatEye Rapid 1CatEye Rapid 1CatEye Rapid 1

Od lewej: CatEye Rapid 1, Mactronic pchelka TL-2SL, Mactronic BPM 2SL Walle

Podsumowanie

Werdykt nie jest prosty - z jednej strony mamy bardzo dobrze wykonany produkt renomowanej firmy, świetnie przemyślany i funkcjonalny z możliwością dokupienia akcesoriów zwiększających zakres zastosowania lampki. Z drugiej strony mamy jednak wysoką cenę i niezbyt dużą moc lampy. Potencjalny nabywca sam musi sobie odpowiedzieć na czym mu najbardziej zależy i czy warto nabyć ta lampkę.

Zalety

 • niewielki rozmiar i waga
 • wymienny akumulator
 • prosty montaż
 • pamięć trybów
 • możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów

Wady

 • słabo widoczna dioda informująca o niskim poziomie naładowania akumulatora
 • średnia moc lampy
 • wysoka cena

Deklarowany czas pracy

Trybmigający szybkopulsacyjnymigającyciagły
Deklarowany czas pracy 10 h 10 h 15 h 2 h

 Specyfikacja

  
nazwa Rapid 1
producent CatEye
oznaczenie producenta TL-LD611
dioda 1 wysokiej mocy dioda LED,
technologia OPTICUBE™ 
światło czerwone
pamięć ostatnio używanego trybu tak
klips do mocowania na pasku opcja (dodatkowo płatna)
regulowany kąt nachylenia nie
wymuszony kąt nachylenia tak
możliwość montażu w pionie i poziomie tak
waga 39 g (z uchwytem i z bateriami)
wymiary 5 cm x 4 cm x 3,5 cm
zasilanie poprzez złącze USB
 akumulator wbudowany, wymienny, litowo-jonowy
LIR2477, 3,6V, 150 mAh

czas pełnego ładowania 4 h
żywotność baterii 300 pełnych cykli ładowania
cena  120 zł

 

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!