Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Sprzęt > Testy > Osprzęt > Test: Lampa tylna CatEye Rapid 3

Test: Lampa tylna CatEye Rapid 3

CatEye Rapid 3Niedawno testowaliśmy małą ładowalną lampkę CatEye Rapid 1, teraz postanowiliśmy na warsztat wziąć jej większego brata - CatEye Rapid 3, który jest zasilany jedną baterią typu paluszek (AA)

Budowa

Lampa ma podłużną budowę i jest wielkości około 3 baterii typu AA. Z tyłu znajduje się kwadratowa stopka do zamocowania jej na obejmie mocowanej do roweru.

Obsługa latarki CatEye Rapid 3

Do obsługi służy jeden spory czerwony przycisk umieszczony w górnej części lampki. Aby ją włączyć należy go przytrzymać przez ok 2 sekundy. Podobnie jest z wyłączeniem.

Działanie przycisku jest zapętlone, pierwsze naciśnięcie uruchamia ją w ostatnio używanym trybie, a kolejne pozwalają przejść do następnych w kolejności:

 • tryb szybki migający (rapid)
 • tryb migający (flashing)
 • tryb ciągły

Jedna z największych zalet lampki jest pamięć trybów - lampka zawsze włączy się w tym trybie, w jakim ją ostatnio wyłączyliśmy - to świetne rozwiązanie. Jeśli lubimy korzystać np. tylko z trybu ciągłego - zawsze będzie on dostępny po włączeniu lampki - nie musimy przeklikiwać wszystkich trybów, aby do niego dojść.

Trzeba przyznać że Rapid 3 ma tryby dobrane wręcz idealnie - bez przesadnej ilości dziwnych programów migających jak na odpuście. Trzy tryby w zupełności wystarczą - najmocniejszy ciągły, praktyczny migający i migający szybki, który przyda się gdy musimy oszczędzać baterię.

Trochę mylące jest, że po drugiej stronie lamki znajduje sie identycznie wyglądająca jak przycisk zasilania zaslepka. Gdy jest ciemno łatwo oba pomylić i próbować naciskać ją zamiast włącznika.

Zasilanie

CatEye Rapid 3Lampka jest zasilana jedną baterią typu paluszek (AA). Możemy użyć baterii albo wielokrotnie ładowalnego akumulatora. Aby dostać się do części gdzie znajduje się bateria należy podważyć - np. płaskim śrubokrętem czerwoną część lampki, aż oddzieli się od korpusu. 

CatEye Rapid 3

 

Mocowanie

CatEye Rapid 3CatEye Rapid 3 posiada typowe mocowanie "na obejmę": FlexTight™ - SP-11. Cały zestaw składa się z dwóch części: podstawki mocowanej do sztycy roweru oraz samej lampki. Lampę łatwo zdjąć i zabrać ja gdy np idziemy do sklepu i rower zostawiamy przypięty bez opieki. Na rowerze zostaje sama obejma z podstawką podstawka.

 

Do montażu obejmy nie potrzebujemy narzędzi - to zaleta, ale też i wada - bo złodziej może tak samo łatwo sobie ją zdemontować. Podstawkę montuje się bardzo łatwo i można ją z dużą siłą zacisnąć. Sama obejma jest jedną z najlepiej wykonanych i pomyślanych obejm tego typu.

CatEye Rapid 3Jeśli chodzi o wady mocowania: po zaciśnięciu na sztycy, wolny koniec paska jest odchylony mocno na bok - łatwo o niego zahaczyć. Drugą wadą jest możliwość zgubienia pokrętła zaciskającego - nie jest ono w żaden sposób przymocowane do reszty podstawki. Podobnie rzecz się ma z  gumowym fragmentem, na który trzeba uważać podczas montażu podstawki.

Ponieważ lampka do obejmy jest mocowana za pomocą kwadratowej stopki, mamy możliwość jej montażu pionowo i poziomo.

CatEye Rapid 3

Obejma FlexTight™ - SP-11 posiada możliwość regulacji kąta nachylenia lampki - tak aby dobrać go do nachylenia sztycy podsiodłowej.

CatEye Rapid 3CatEye Rapid 3

Identyczną obejmę znajdziemy w innych lampkach tej firmy: Rapid 5, TL-LD150-R, czy TL-LD155-R OMNI 5. Podobnie wyglądająca - ale bez regulacji kąta nachylenia obejma FlexTight™ - SP-12-R  występuje w lampce CatEye Rapid1

Kolejnym dużym plusem jest możliwość dokupienia akcesoriów umożliwiających inny sposób montażu:

 • 5446510 (RM-1) - mocowanie pod siodełko
 • 5445620 - mocowanie na tylny bagażnik
 • 5440900N - klips (mocowanie do paska, plecaka, itp...

Świecimy

CatEye Rapid 3 zaliczamy do grupy supermocnych lampek tylnych. Testy wykazały, że świecie niewiele gorzej od praktycznie najmocniejszej na rynku lampki Mactronic BPM-2SL Wally-e. Strumień świetlny jest nieco mało jednorodny, ale nie wpływa to na jego jasność.

Zdecydowanie jest to jedna z najjaśniej świecących lampek tylnych obecnych na rynku.

CatEye Rapid 3CatEye Rapid 3CatEye Rapid 3

O lewej: CatEye Rapid 1, CatEye Rapid 3, Mactronic BPM 2SL Walle

Podsumowanie

CatEye Rapid 3Lampka CatEye Rapid 3 bardzo nam się spodobała - to jedna z najlepszych lampek zasilanych bateriami, które obecnie można kupić. Niewielki, płaski kształt, pamięć trybów zasilanie na jednego dużego paluszka i przede wszystkim duża jasność to jej największe zalety.

Można powiedzieć, że ta "katajka" wyznacza wręcz standard w tej kategorii osprzętu rowerowego.

Zalety

 • moc
 • niewielki rozmiar i waga
 • prosty montaż
 • pamięć trybów
 • możliwość dokupienia dodatkowych akcesoriów

Wady

 • cena

Deklarowany czas pracy

Trybciągłypulsującyszybki pulsujący
Deklarowany czas pracy  3 h 80 h 20 h

 Specyfikacja

  
nazwa  Rapid 3
producent  CatEye
oznaczenie TL-LD630
dioda

3 diody LED (2 boczne 5mm i środkowa wysokiej mocy),
technologia OPTICUBE™ 

światło czerwone
pamięć ostatnio używanego trybu  tak
klips do mocowania na pasku  opcja (dodatkowo płatna)
regulowany kąt nachylenia  tak
wymuszony kąt nachylenia  nie
możliwość montażu w pionie i poziomie  tak
waga 61 g (z baterią) 
wymiary  
zasilanie AA x 1 - w komplecie 
 akumulator
możliwość użycia akumulatora AA
czas pełnego ładowania  nie dotyczy 
żywotność baterii  nie dotyczy
cena  85 zł

 

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

Brak komentarzy!