Wiadomości
Sprzęt
Porady Miasto
Prawo
Historia
Rozrywka
Książki
Turystyka
Reportaż
!!2021-10-Globrower
Jesteś tutaj > Strona główna > Sprzęt > Testy > Osprzęt > Test: Lampa tylna MacTronic Bike Pro Cosmo BPM-5SL

Test: Lampa tylna MacTronic Bike Pro Cosmo BPM-5SL

Razem z wprowadzeniem lampki przedniej MacTronic Shout BPM-200L producent zaoferował bardzo jasną lampę tylną Bike Pro Cosmo w której diodę zastąpiono paskiem złożonym z 35 LEDów.

Mactronic Cosmo za sprawą prostej budowy i niewielkiego rozmiaru wygląda bardzo niepozornie.  Kanciasta obudowa w kształcie trapezu kryje w górnej części włącznik oraz wskaźnik naładowania akumulatora (ikonka błyskawicy).

(full) MacTronic Bike Pro Cosmo BPM-5SL-2014_mactronic_cosmo_bpm_5sl_28_1.jpg

Obsługa lampki Mactronic Cosmo

MacTronic Bike Pro Cosmo BPM-5SLWłącznikiem uruchamiamy i przełączamy pomiędzy trybami oraz uruchamiamy lampkę. Standardowo lampka włącza się w trybach ciągłych. Naciskając przełącznik kolejno przechodzimy pomiędzy trybami różniącymi się jasnością:

 • tryb standard
 • tryb wysoki
 • tryb maksymalny

Tryby są zapętlone - czyli po trybie maksymalnym następuje przełączenie do trybu standardowego. Wyłączenie lampki następuje przez przytrzymanie przycisku na 1,5 sekundy.

MacTronic Bike Pro Cosmo BPM-5SLAby przejść do trybów migających należy włączyć lampkę przytrzymując przycisk zasilania przez ok 2  sekundy. (można to zrobić gdy lampka jest wyłączona lub włączona w trybie ciągłym). Cosmo uruchomi się w trybie migającym gdzie mamy do wyboru:

 • tryb migający 50%
 • tryb migający 100%
 • tryb strobo

Dioda wskazująca naładowanie akumulatora w postaci błyskawicy świeci się pomarańczowym stałym światłem, gdy akumulator jest naładowany i miga, kiedy trzeba go naładować.

(full) MacTronic Bike Pro Cosmo BPM-5SL-2014_mactronic_cosmo_bpm_5sl_34.jpg

Zasilanie

MacTronic Bike Pro Cosmo BPM-5SLŁadowanie lampki następuje po podłączeniu jej przez dołączony kabel miniUSB (nie mikroUSB stosowany obecnie w smartfonach) do portu w komputerze. Aby móc ją ładować z gniazdka elektrycznego (220 V) musimy we własnym zakresie kupić ładowarkę/przejściówkę: USB-220V (koszt ok 7-10 zł).

Producent zapewnia, że lampka na wbudowanym akumulatorze litowo-polimerowym o pojemności 500 mAh będzie działać w najjaśniejszym trybie 1:45 min. W naszych testach uzyskaliśmy wynik około 1:20.

Mocowanie

MacTronic Bike Pro Cosmo BPM-5SLDo lampki producent dostarcza dwie obejmy do mocowania na sztyce podsiodłową oraz pod siodełko. Pierwsze mocowanie na składa się z bardzo prostego gumowego paska połączonego z podstawką z tworzywa sztucznego. Mocowanie jest prawie identyczne (ale niekompatybilne) jak w lampce Shout. Rozwiązanie jest skuteczne, banalnie proste, a do montażu lampki nie potrzeba żadnych narzędzi. Lampka siedzi w obejmie bardzo mocno i pewnie.

Druga obejma jest dosyć nietypowa i rzadko spotykana - służy do montażu lampki do prętów siodełka. Mocowanie jest przykręcane za pomocą śruby imbusowej. Dużym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że mocowanie możemy bez większego problemu zostawiać na rowerze, gdy lampki nie używamy. Nie ma możliwości jego kradzieży bez używania narzędzi (w odróżnienia od paska na sztycę podsiodłową).

MacTronic Bike Pro Cosmo BPM-5SLMacTronic Bike Pro Cosmo BPM-5SLMacTronic Bike Pro Cosmo BPM-5SL

Świecimy

W przypadku Mactronic Cosmo ta kategoria wypadła najciekawiej. Z jednej strony już pierwsze włączenie lampki spowodowało, że z ust wyrwało się "wow!". Lampka imponuje mocą już na najsłabszym trybie. W przypadku najmocniejszego trzeba wręcz uważać, aby nie skierować strumienia światła prosto w oczy bo można na kilka chwil oślepnąć.  Słowem mówiąc lampka świecie bardzo mocno.

MacTronic Bike Pro Cosmo BPM-5SLTym większe przeżyliśmy zaskoczenie, gdy porównaliśmy w teście praktycznym - terenowym Cosmo z kultowym Mactronic Walle. Z odległości około 20 metrów Cosmo świeci nieporównywalnie słabiej od konkurenta. Dlaczego?

Przyczyna tkwi w skupieniu wiązki światła - Walle ma ją bardzo mocno skupioną, Cosmo wprost przeciwnie - ma bardzo szeroką (wg danych producenta: 160°). Podobnie jak w latarkach czołowych (czołówkach) - gdy założymy/włączymy rozpraszacz zasięg światła dramatycznie maleje, ale za to rośnie szerokość wiązki światła.

Mactronc Cosmo, to taki Walle z "rozpraszaczem"

(full) -2014_mactronic_cosmo_porownanie_cosmo_wally.jpg

Różnicę w szerokości wiązki światła widać doskonale na dwóch poniższych zdjęciach, gdzie sfotografowaliśmy światło odbite obu lampek, przy - oczywiście - identycznych parametrach.

(full) MacTronic Cosmo kontra Walle-2014_mactronic_cosmo_porownanie_cosmo.jpg(full) MacTronic Cosmo kontra Walle-2014_mactronic_cosmo_porownanie_wally.jpg

Światło odbite od białej powierzchni

Podsumowanie

Mactronic Cosmo to bardzo ciekawa lampka - mała, zgrabna, ładowana ze złącza USB z mocnym i dobrze widzialnym światłem. Doskonale się sprawdzi w warunkach miejskich, gdzie bardzo istotne jest aby kierowcy widzieli nas dobrze nie tylko na wprost z tyłu, ale również pod większym kątem.

Zalety

 • bardzo duża moc
 • bardzo duży kąt rozsyłu światła
 • niewielki rozmiar i waga
 • prosty montaż

Wady

 • wysoka cena

Deklarowany czas pracy

TrybMaxWysokiStandardMigający
100%
Migający
50%
Strobo
Deklarowany czas pracy 1 h 45 min 3 h 7 h 3 h 5,5 h 4 h

 Specyfikacja

  
nazwa Cosmo
oznaczenie BPM-5SL
producent MacTronic
światło czerwone, 35 lm,
kąt rozsyłu 160°
waga 35,5 g
wymiary 2,6 x 8 x 1,8 cm
zasilanie poprzez złącze USB
 akumulator wbudowany, niewymienny
Li-Poly 3,7V 500mAh

cena ok 95 zł

 

KOMENTARZE
Temat
Treść
Kod obrazkowy


Jeśli chcesz dodawać swoje komentarze i wpisy na forum pod jednym nickiem - zaloguj się

Z dniem 2020-01-06 forum zostalo wylaczone

2016-10-26 17:08 anonim | cena = absurd
Lampka bardzo ciezko dostepna na polskim rynku, a jak juz to powyzej 100zl. Powtarzam - STO ZLOTYCH !
Wedlug mojej opinii cena ta nie miesci sie w kategorii "droga" albo "bardzo droga" tylko smialo lapie sie do kategori "absurd". Tyle w temacie.